Пеню за несвоєчасну оплату комунальних послуг відновили…

Напевно, ті, хто народився уже за незалежної України, і не пам’ятають, що існувало таке явище, як пеня за несвоєчасну оплату комунальних послуг. Тими часами це було стимулом для того, аби оплачувати комунальні рахунки вчасно. Згодом, у 90-х роках минулого століття, коли з’явилося таке явище, як несвоєчасна виплата заробітної плати, пеню скасували. Логіка була зрозумілою: як можна вимагати своєчасно оплачувати житлові послуги, коли чимало громадян країни мали затримки з виплатою заробленого.

Час від часу про неї згадували, але щоразу спроби повернути пеню за комуналку зупиняли в парламенті. Аж до листопада 2017 року. Тоді, власне, було прийнято закон «Про житлово-комунальні послуги». Саме він передбачав змінити систему відносин у цій сфері. Бо запроваджував такі поняття, як новий порядок укладення договорів на отримання житлово-комунальних послуг, вибір управителя і т. ін.

Ідея, покладена в основу закону, була привабливою: перевести всі відносини у цій сфері на ринкові умови, дати можливість обирати між надавачами послуг, позбутися монополії жеків. Втім, з часу введення цього закону в дію минуло кілька років. Чи можемо ми сказати, що всіх задекларованих цілей досягнуто? Напевно, що ні. Ситуація змінюється, мабуть, найбільше в тих, хто створив товариство співвласників багатоквартирних будинків, так звані ОСББ, і то лише за умови, що вони знайшли доброго управителя. Втім, це тема окремої публікації. Наразі ж ідеться про те, що введення у дію окремих положень закону було відтерміновано. Це стосується зокрема і пені.

Чи така страшна пеня?

Насамперед звернемося до самого закону про ЖКП. Стаття 26 передбачає, що розмір пені має бути встановлено у договорі з постачальником послуги. Однак вона не може бути вищою за 0,01 відсотка суми боргу за кожен день протермінування платежу. А загальний розмір пені не може бути вищим за 100 відсотків самої суми боргу. Нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного терміну внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Тепер порахуймо разом. Припустімо, що ваш борг у перший робочий день після того, як сплив термін оплати за ЖКП, становить 1000 гривень. Неважко порахувати, що одна сота відсотка цієї суми становить 10 копійок. Саме стільки за день набіжить вам пені. Тож за місяць буде лише 3 гривні. Далі уже розрахунки будуть складнішими, бо суму заборгованої пені вноситимуть до загальної суми боргу.

Однак погодьтеся: для того, хто затримався на день чи два з оплатою комунальних послуг, серйозних наслідків не буде. Гіршою буде ситуація для того, хто уже накопичив чималі борги. Але навіть на тлі 10 тисяч боргу якихось 30 гривень пені за місяць навряд чи злякає.

Міняємо масштаб

Однак такі розрахунки справедливі лише для рядових споживачів. А коли подивитися на ці суми у масштабах усієї країни, ми побачимо дещо іншу ситуацію. Останні дані щодо заборгованості за житлово-комунальні послуги, котрі вдалося відшукати, свідчать, що на кінець лютого сума боргу населення країни становила 69,4 мільярда гривень. І динаміка, з якою змінюється ця цифра, засвідчує, що вона лише зростатиме.

Тепер проведімо нескладні обрахунки: 69,4 млрд. грн. – це 100 відсотків боргу, а 0,01 цієї суми – 6,94 мільйона гривень. За один день. За місяць набіжить понад 200 мільйонів. Вражає, чи не так? Не маємо сумнівів у тому, що постачальники житлово-комунальних послуг використовуватимуть своє право отримати ці фактично «гроші з повітря».

Неважко також спрогнозувати, як це відобразиться на загальній ситуації із заборгованістю – вона зростатиме. Причому тепер ще швидшими темпами. А від цієї ситуації уже, як кажуть, рукою подати до судових позовів, захмарних боргів, продажу майна боржників і т. ін.

І, напевно, слабкою втіхою для боржника у цій ситуації може стати те, що пені можна уникнути, коли ви зможете довести, що вам затримали виплату заробітної плати, або коли держава несвоєчасно переказала субсидію.

До речі, із субсидіями пов’язаний ще один цікавий момент. Нагадаємо, що кожному пенсіонерові встановлено індивідуальну дату виплати пенсії протягом виплатного періоду, з 4-го по 25-те число щомісяця. Зрозуміло, що тій невеликій частині пенсіонерів, котрим пенсію разом із субсидіями принесуть з 20-го по 25-те число, автоматично принесуть і пеню за кілька протермінованих днів. Або ж ми маємо припустити, що пенсіонери, котрі мають право на субсидію, можуть ще заощадити значну суму, щоб сплатити комунальні платежі наперед. Втім, схоже, законотворці про це або не знають, або просто цим не переймаються.

Тож пеня повернулася. Привітаємо себе з цим.

Редактор відділу газети “Галичина”