Пасажирські перевезення. Від хаосу – до порядку

Такого випадку автор цих рядків, котрий є багатолітнім членом конкурсної комісії з питань пасажирських перевезень на приміських та міжміських автобусах загального користування, не пам’ятає. Можливо, це зумовлено значною кількістю учасників конкурсу. Якщо раніше його проводили раз на три місяці, то нині у зв’язку з карантином минуло понад пів року з часу останнього засідання комісії.

У деяких перевізників закінчився термін дії угоди на пасажирські перевезення, дехто вирішив розширити «ареал» своєї діяльності. Коротко кажучи, претендентів на оголошені до конкурсу 80 маршрутів виявилося на десять більше. Конкуренція в цьому бізнесі, власне, є позитивним явищем, бо спонукає перевізників до придбання нових, більш комфортабельних транспортних засобів, виконання інших вимог, від чого, в підсумку, виграють пасажири. Та не всі вимог дотримуються. Тому 22 перевізників до конкурсу не допустили. Відповідне розпорядження ухвалив голова ОДА В. Федорів, а додаток до цього документа з переліком конкретних осіб та допущених ними порушень підписав директор департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації С. Подошва.

Наведемо кілька таких моментів. Скажімо, хтось подавав протермінований сертифікат відповідності на транспортні засоби, в інших випадках Укртрансбезпека не підтвердила подання до органу ліцензування перевізником відомостей про транспортні засоби, запропоновані окремими перевізниками автобуси не пройшли обов’язковий технічний контроль чи їх перероблено із вантажних фургонів. Здивувало, що такі порушення допустили особи, котрі вже не перший рік займаються пасажирськими перевезеннями. Хоча, з другого боку, вимоги до перевізників час від часу змінюються, як змінюються умови проведення конкурсів, система нарахування балів, які є визначальними для обрання переможця, особливо коли на один маршрут є кілька претендентів, і склад конкурсної комісії.

Наразі рішення комісії мають рекомендаційний характер, раніше ж перевізника оголошували переможцем і відразу відправляли оформляти угоду. Щодо окремих з конкурсантів рішення не приймали одноголосно. Скажімо, з’ясувалося, що перевізник не виконує таку умову, як заїзд із подальшою відміткою на автостанцію. Не всі члени комісії сприйняли його намагання все пояснити карантином та запевнення, що далі буде «чемним». Так, йому вдалося пройти конкурс, але він уже перебуває, так би мовити, під контролем.

Підсумовуючи матеріал, зазначу, що коли почав свою роботу в конкурсній комісії, у сфері пасажирських перевезень панував фактично хаос. Поступово ситуація почала змінюватися. Хоча й досі залишається низка питань. Наприклад, не всі перевізники дотримуються графіка, а виїжджають тоді, коли вже повністю заповнили пасажирами свій транспортний засіб, не всі дбають також про поліпшення умов для пасажирів, а часто добивають свої буси до кінця. Та і це з часом зміниться…

Редактор відділу газети “Галичина”