Ніщо у світі, сотвореному Богом, не варте страждань. Цей світ – для миру і любові, для добра, правди і справедливості. Усе інше – від лукавого. І війни також. Ось чому Папа Римський Франциск вважає війну росії проти України «поразкою людства». Сьогодні Україна розіп’ята на Ісусовому хресті. Багатостраждальна, але сильна, замучена, але не впокорена.
Мої суб’єктивні роздуми про Папу Франциска не вичерпують актуальної теми про роль Ватикану в нинішньому московитському лихолітті над Україною і не розв’язують наболілої проблеми. Це лише спроба донести інформацію з різних джерел, якої здебільшого уникають або яку спотворюють. Розповісти про Папу Франциска, духовним наставником якого був український священник єпископ УГКЦ Степан Чміль.
ТЕПЕР, А НЕ ПОТІМ
...Відклала розпочату статтю під заголовком «З розгаданого пізнаємо нерозгадане». Так, це за українським філософом Григорієм Сковородою, котрий 300 літ тому з’явився на світ з місією одухотворити його світлом і правдою. Розгадати те, що насправді відбувається. Хоча це майже неможливо. Історія спопеляє сьогодення, щоб постати через роки. У цьому сенсі домінує приклад визнання світом голоду в Україні геноцидом аж через 90 років! Як тоді, так і тепер, світ спроквола реагує на свідоме нищення українців московитами. Невже і про облудні можливі змови, і про загарбання багатств України читатимемо правду через десятки літ? Розгадати і сказати, що «світ загрався у війну», що «світ загрався в демократію» – власне, в оту, що не може прямо назвати росію країною агресором, а хитрить і придумує якесь спонсорство агресії без юридичних наслідків. Оту демократію, що дозволяє росії ветувати ООНівські резолюції проти неї. «Світ загрався в стурбованість» – і таких десяток підзаголовків з акцентним повтором «світ загрався...» до означеної майбутньої статті зі сковородинським намаганням пізнання правди.
З ЛЮБОВ’Ю ЧЕРЕЗ КАЯТТЯ
Тривалий час цікавлюся подіями у країні Ватикані. Новий імпульс надали пам’ятні відвідини України, зокрема Львова, 2001 року Папою Римським Іваном Павлом ІІ. Незабутньою є велелюдна зустріч з високим гостем перед церквою Різдва Пресвятої Богородиці. Розпочався раптовий дощ, коли ще світило сонце. Понтифік польською мовою згадав давню народну прикмету: «Дощ іде, діти ростуть». Справжністю Святішого Отця захопили декілька пісенних рядків про дощ рідною мовою. Особливо хвилювало звернення до молоді українською. Заповідав дотримуватися вічного духовного орієнтиру Божої науки з десятьох Ісусових настанов. Папа Іван Павло ІІ наголошував, що коли «Бог говорить, Його слова дають життя, бо це слова правди». Актуальні й запевнення: «Ви не самі. Ідіть слідами Христа». Понтифік розмірковував з українцями про вибір дороги, закликав до біблійної мудрості «іти проти течії з правдою».
Бережу вервечку з колективним благословенням Папи Івана Павла ІІ. Вона рятувала, коли розпочалися грубі висловлювання проти нинішнього глави Католицької Церкви Папи Римського Франциска через його неоднозначно висловлені та сприйняті думки про війну росії в Україні. Не піддавалася московитській пропаганді. Не прислухалася й до окремих українських підтакувачів злоби. Вервечка нагадала мені, який тиск чинила москва проти приїзду до України Папи Івана Павла ІІ 2001 року. Папа Франциск ще до повномасштабного вторгнення рашистів на нашу землю також заявляв про візит до України. Тепер свою ненависть та ж москва підсилила війною.
Завважила, що майже про всі події у Ватикані більшість українських медіа пише з подання ворожих російських, тобто перекладає з їхньої на українську мову. До того ж послуговується ґуґлівським перекладом, який не завжди є відповідним. Я довіряю ЗМІ Української Греко-Католицької Церкви, дивлюся прямі трансляції з площі Святого Петра в Римі. Добра підмога – українці в Італії. До їхніх перекладів коротких промов Папи Франциска більше довіри. Не зневірялася, щоб «іти проти течії» задля гіркої правди, завдяки інтерв’ю глави УГКЦ Святослава Шевчука, проповідям з Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві, а також його щоденним зверненням до вірних про війну. Кожен виступ блаженнішого Святослава зміцнює в думці, що Україна переможе ворога, бо вона – з Богом. Щодня глава УГКЦ щиро розмовляє з Україною і світом, переконуючи, що «Україна переможе, бо зло завжди зазнає поразки». Так, він вважає, що спроба Ватикану примирити українців з росіянами на Хресній дорозі була передчасною. Згодом від нього ми довідалися подробиці, чому так сталося. Путінська пропаганда не дрімає й в оточенні Папи Франциска. Вона є всюди. Щоб уберігатися від неї, блаженніший Святослав під час недавньої аудієнції подарував Папі Франциску фрагмент російської міни, що знищила фасад храму в Ірпені. Зустріч в Апостольському палаці – перша з 24 лютого, коли рашисти напали на Україну. У розмові, за інформацією глави українських греко-католиків, він передав словами біль і страждання рідного народу. Папа Франциск висловив свою близькість до українців, розповів про дипломатичні зусилля Святого Престолу для припинення російської агресії та досягнення справедливого миру для українського народу.
Навряд чи міський голова Львівської громади Андрій Садовий до зустрічі з Папою Римським Франциском звертав увагу на те, що чи не в кожному реченні понтифік називав росію, співчуваючи українцям. Підраховували піарники на імені Святішого Отця, щоб підсобити ворогові. Відомо, що А. Садовий у резиденції в Римі подарував Папі Франциску дерев’яний хрест з уламком російської ракети, який витягли з тіла 13-річної дівчинки. Понтифіка зворушили слова львівського гостя, котрий коротко означив свою місію так: «Кілька хвилин, щоб сказати все, що потрібно, і все, що важливо. Дерев’яний хрест – символ перемоги добра й правди, який «поранений» осколком російської ракети. Поранений, але незламний, як усі українці», – сказав А. Садовий.
Папа Франциск благословив хрест. Тепер він подорожуватиме церквами світу, щоб усі вірні молилися за Україну. Такий же хрест зберігатиметься у понтифіка, щоб нагадувати, якою ціною українці платять за правду і свободу.
ДОПОМОГА НЕ ДЛЯ ВІЙНИ, А ДЛЯ ПЕРЕМОГИ
«Іти проти течії», як чинив Ісус Христос, завжди важко. Але заради правди, що є Божим світлом, треба це робити. У світі не всім сподобалася нова книга Папи Франциска «Прошу вас в ім’я Господа. Десять молитов про надію на майбутнє». (Уривок з книги друкувала газета La Stampa). Хіба автор не має слушності, що ООН потребує реформи? І мовить це в контексті війни в Україні. На його думку, ООН «має гнучкіше й ефективніше розв’язувати конфлікти». Глава Католицької Церкви вважає, що війна росії проти України «ще раз більш ніж ясно вказує на необхідність гнучкіших ефективніших способів у розв’язанні конфліктів». І далі арґументує своє бачення: «ООН такою, як функціонувала на момент свого створення, не відповідає новим реаліям. Найважливіша цінність – життя людини, – нагадує Папа Франциск. – ООН та її найвпливовіший орган – Рада Європи і створені для того, щоб не допустити кровопролиття, які людство пережило у двох війнах ХХ століття».
Не лише в книзі, а й у заявах та зверненнях Папа Франциск критикує ООН у зв’язку з війною росії проти України. На його думку, «стара історія суперництва великих держав продовжилася». І каже прямо: «У нинішній війні в Україні ми спостерігаємо безсилля ООН». Під час щотижневої загальної аудієнції, за Vatican News, він порівняв російську агресію в Україні зі знищенням німецькими нацистами польських євреїв під час «Операції Рейнгардт».
Щонеділі у Ватикані тисячі прочан єднаються з Папою Франциском у молитві «Ангел Господній». Понтифік завжди згадує Україну, «змучену й незламну». Просякнутий любов’ю до українців і лист-звернення до них. «Попри величезну трагедію ваш народ ніколи не занепадав духом, – звертається понтифік до нас. – Я продовжую бути з вами серцем і молитвою». Сайт УГКЦ подає весь текст. Читаємо: «Ось уже дев’ять місяців, як в Україні триває абсурдна війна... Поруч з вашими великими ріками проливаються ріки крові та сліз. Єднаю мої сльози з вашими і хочу вам сказати, що немає дня, коли я не був би з вами і не тримав би вас у своєму серці й у своїх молитвах. Ваш біль – це мій біль. На Ісусовому хресті сьогодні я бачу вас – тих, хто страждає від жахів, викликаних російською агресією... Світ відкрив для себе сміливий і сильний народ, який страждає і молиться, плаче і бореться, чинить опір і надіється, багатостраждальний і благородний народ».
ЗА ТОРЖЕСТВО ПРАВДИ І СПРАВЕДЛИВОСТІ
Перше бачення війни росії проти України, названі її причини Ватиканом, зокрема Папою Франциском, були незрозумілими й обурливими. Рашистська пропаганда робила свою чорну справу. Про підступність перекручень сказаного понтифіком старався донести вірянам глава УГКЦ Святослав Шевчук. Для мене було важливим, що, за словами блаженнішого Святослава, представництво Ватикану не залишало Київ у перші дні повномасштабного вторгнення рашистів та його облоги. У той час, як відомо, майже всі посольства і консульства перебралися до Львова, а США – до Варшави.
Зрозуміло, що потрібно аналізувати висловлювання глави Католицької Церкви, відсіювати рашистський мотлох. Складніше з окремими українськими журналістами та блогерами, котрі дошкульно наввипередки вправляються в грубій лексиці, негідній християнської моралі.
Задля торжества правди і справедливості, на мою думку, гарно зробила делегація зі Львова: домоглася зустрічі з Папою Франциском, щоб почути його та донести йому правду через частокол московитської брехні, щоб він переглянув первинні аспекти своєї «задивленості на москву». Мені важить думка з цього приводу дисидента й правозахисника віцеректора Українського католицького університету Мирослава Мариновича. В інтерв’ю Мирославові Лісковичу (Укрінформ) є вичерпні відповіді про неоднозначність висловлювань понтифіка та їхніх трактувань: про Хресну дорогу, про дарію дугіну...
Цитую: «Я розумію емоції українців, – сказав Мирослав Маринович, – і почасти поділяю їх, не приймаючи лише лайки і прагнення відімстити Папі Франциску найдошкульнішими словами. Мені прикро, що Папа вкотре потрапив у комунікаційну кризу. Зі свого кола дорадників варто би вилучити того чоловіка, який підсунув йому інформацію, буцімто дарія дугіна стала «жертвою війни». Також і з урівнюванням «болю жертви й болю ката». І про це непорозуміння, що справедливо ображає українців, львів’яни сказали Папі Франциску. Зазвичай зустрічі з понтифіком тривають не довше 25 хвилин. Делегації зі Львова пощастило розмовляти 1 годину й 45 хвилин. Вона уможливилась, як розповідає ще один делегат, її призвідець, консультант з діалогу з релігійними організаціями, випускник УКУ Денис Коляда. Посприяв зустрічі з Папою Франциском його давній друг – аргентинець пастор Алехандро, котрому болить, що деякі кроки Ватикану сприймають неоднозначно через московитську інформаційну фільтрацію. Лист з актуальними запитаннями, що написав Денис Коляда Папі Франциску, припав до душі адресатові. Тоді понтифік і запросив автора з делегацією до Риму.
Чого ж не помітила Україна за скандальними заявами? Про це розповідає в розлогій бесіді Денис Коляда з Юрієм Панченком («Європейська правда»). Добре, що лист львів’янина не потрапив до курії, управління церквою. Можливо, гострі запитання залишилися би без прямої відповіді.
Гості Ватикану почули від Папи Франциска чітку позицію про озброєння і про захист українців. Він сказав: «Звісно, ви маєте право і обов’язок захищатися, бо той, хто не захищається, уподібнюється до самогубця».
Після візиту до Казахстану Папа Франциск ствердив, що Україні треба давати зброю, і навів християнську арґументацію.
Росія затуманила брехнею світ, що буцімто понтифік жодного разу не назвав її агресором. І лише після того, як The News York Times написала, що вперше з часів Другої світої війни Ватикан чітко назвав агресора, спекуляції припинилися.
Це з одного боку. З другого – Ватикан усе ж таки християнська інституція з її місійною дипломатією. Він має свого постійного представника в Україні кардинала Краєвського, котрий є особистим помічником глави Католицької Церкви. За словами Дениса Коляди, Папа Франциск пише книжку про Україну. Під час зустрічі він сказав: «Денисе, я розумію, що мене критикують українці, я розумію, бо вам болить. Ти можеш приїхати й сказати їм, що я кретин, ідіот, ти можеш сказати їм, що я несповна розуму або я грішний. Але ти не маєш права казати одне: що я не люблю Україну, бо це неправда».
Однозначні його слова про імперіалізм: «О, то це в них ще з часів катерини ІІ. Зрозуміло, що це імперія».
Папа Франциск є першим у Ватикані, який у своїх енцикліках назвав голод в Україні геноцидом українського народу.
У розмові з понтифіком українці торкалися всіх наболілих питань і отримали відповіді на них. Ось яке пояснення, наприклад, про «невинну жертву війни». За його словами, прочитав інформацію з італійської газети. Саме її подали йому на стіл. Згодом він написав: «Якщо я помиляюся, я готовий вибачитися. Вибачте, я помилився. Я не знав, що вона пропагандистка». З цього приводу було також офіційне комюніке Ватикану.
Ні російські, ні українські ЗМІ не інформують, на жаль, про величезні старання Папи Франциска щодо обміну полоненими. Не вся інформація, звісно, є відкритою, яким чином він діє. Зрештою, добро роблять тихо. Тихо треба й перемагати ворога, пам'ятаючи біблійну мудрість: «Перемагай, але не торжествуй».
Християнська місія Ватикану осягає великий простір. Голос Папи Франциска чують майже півтора мільярда вірних у всьому світі. Ватикан – це друга країна світу за кількістю дипломатичних представництв після США. Також факт, що він має свою специфіку. Християнській інституції півтори тисячі років. Причому не без впливу на неї останніми роками путінського правління з його всюдисущою пропагандистською брехнею. Тому діалог – це та велика праця розуму й серця, щоб пізнавати добро для його перемоги над злом, яким є російська агресія в Україні та світі.
...Увесь світ бачив, як сльозилися очі Папи Франциска під час молитви до Божої Матері на Іспанській площі Риму біля статуї Непорочного Зачаття Пречистої Діви, коли він просив Її захисту для України. «Пречиста Діво, сьогодні я хотів принести Тобі подяку українського народу...», – після цих слів понтифік розплакався. А далі: «... за мир, який ми довго просимо в Господа. Віримо й сподіваємося, що любов переможе ненависть, правда переможе брехню, прощення переможе образу. Світ переможе війну».
За повідомленням Sky News, під час загальної аудієнції Папа Римський Франциск закликав світ до милосердного Різдва і заощаджені гроші переказувати Україні. «Різдво у мирі та з Господом, але з українцями в серці», – попросив вірних глава Ватикану.
P. S. 17 грудня Папі Римському Франциску сповнюється 86 років.