Освіта на карантині: дистанційне завершення навчального року і ЗНО в масках

2019/2020-ий навчальний рік, безперечно, увійде в історію, адже пандемія коронавірусу вплинула на звичний уклад закладів освіти та усі процеси, котрі відбуваються з року в рік за звичним планом. Доведеться забути про те, як було колись і адаптовуватися до нових умов навчання, складання іспитів, проведення випускних тощо. Загальнонаціональний карантин продовжили до 11 травня, тож «Галичина» з’ясувала, якими стануть звичні освітні процеси в умовах карантину.

Канікули – за розкладом

Ще декілька місяців тому школярі у всіх куточках України таємно чи не дуже мріяли про те, щоб якимось чином можна було не відвідувати школу. І ось неждано-негадано їхня мрія здійснилася. Проте сьогодні, за майже два місяці «домашнього» навчання вони мріють якнайшвидше повернутися за парти своїх навчальних закладів. Все частіше чую від учнів, що вони дуже хочуть до школи, хоча раніше, мабуть, самі не вірили в те, що коли-небудь це скажуть. Проте цього навчального року, в зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19, вони так і не повернуться до своїх класів, навчання відбуватиметься дистанційно до кінця травня і на канікули вони підуть з «домашніх парт». Це стосується також учнів і студентів закладів професійної освіти та закладів вищої освіти. Міністерство освіти і науки рекомендує вишам організувати дистанційне складання сесій та іспитів.

Профільне міністерство опублікувало рекомендації щодо завершення навчального року та оцінювання. Зокрема, у них йдеться про те, що в умовах використання технологій дистанційного навчання педради шкіл мають самостійно визначати особливості організації освітнього процесу і завершення навчального року. Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено не пізніше 15 червня 2020 року. Учням 1-8-х і 10-х класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, рекомендують надіслати копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб, а оригінал документа вручити у вересні 2020/2021 навчального року.

Без випускних та четвертого етапу Всеукраїнських олімпіад

В освітньому відомстві рекомендують «поставити фінальну крапку» у навчальному році без свят останнього дзвоника та випускних вечорів. Не виключено, що чимало випускників святкуватимуть закінчення школи перед монітором комп’ютера в онлайні. Звичайно, це не замінить емоцій від живого спілкування з однокласниками та вчителями, проте зможе врятувати життя і зробить їхній випуск унікальним та історичним.

Але карантин вплинув не лише на цей навчальний рік, а й на наступний. Новий навчальний рік розпочнеться з проходження тих тем, вивчення яких відбувалося у дистанційному форматі. За словами т.в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій таке коригуюче навчання дасть можливість повторити, узагальнити окремі теми та вирівняти ситуацію у класі з освоєння того чи іншого навчального матеріалу.

Також через карантин скасували IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів. На 4-9 листопада перенесли фінальний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук.

ЗНО з масками та дистанцією

Щодо зовнішнього незалежного оцінювання, на яке цього року зареєструвалося понад 370 тисяч учасників, то воно відбудеться у звичному форматі. Без змін залишаться кількість тестів та їхній зміст. Терміни його проведення будуть залежати від тривалості карантину. Розглядають два варіанти початку основної сесії. За першим оптимістичним сценарієм незалежне оцінювання пройде 25 червня – 17 липня, за другим – 17 серпня – 4 вересня. Додаткові сесії ЗНО відбудуться 28 липня – 11 серпня або 22 вересня – 6 жовтня відповідно.

Щодо пробного ЗНО, у профільному міністерстві наголошують, що усі зареєстровані учасники зможуть пройти його у звичному форматі. Його дати залежать від тривалості карантину. Тут також два варіанти: червень або перша половина серпня.

Освітні фахівці щороку рекомендують учасникам ЗНО брати з собою на пункт тестування декілька ручок з чорним чорнилом, воду в прозорій пляшці, документ, що посвідчує особу, запрошення на пункт тестування і, звісно, знання. Цього року до цього переліку додаються маска та антисептик. У профільному міністерстві зауважують, що за правилами під час складання ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників і 2 інструктори. Обов'язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана ще і у зв'язку з епідемією. Санітарне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу у пункт тестування, щоб уникнути скупчення людей. Крім того, всіх учасників ЗНО та інструкторів забезпечать засобами індивідуального захисту та антисептиками, а приміщення провітрюватимуть та дезінфікуватимуть.

Учасники ЗНО, котрі контактували з хворими чи самі інфікувалися коронавірусом зможуть скласти іспит під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. Якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити і додаткову сесію тестування, то будуть звільнені від ЗНО за станом здоров'я. І в цьому немає жодних ноу-хау, адже таке правило діяло і раніше для людей із певними захворюваннями.

– Та система, котра не виносить жодних уроків із соціальних і природних катаклізмів приречена на прикрі повтори або приречена загалом, – коментує директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Богдан ТОМЕНЧУК. – Думаю, що система зовнішнього оцінювання з честю вийде з екстраординарної ситуації. У регіональних центрах жартують, що наші цьогорічні подвиги наступним роком стають нашим функціональним обов’язком. Гадаю, що системі зовнішнього оцінювання загалом треба шукати кардинальних засобів оновлення. До прикладу, це може бути онлайн-тестування, свого часу дуже добре розвинуте в ІФРЦОЯО, або система навчально-екзаменаційних центрів, де бажаючі могли б тестуватися впродовж року. Суцільним героїзмом можна виснажити і систему, і людей, котрі у ній працюють. Розумію, що від цього вже оскомина в певних кабінетах, але кількість охочих виконувати таку відповідальну роботу за таку неадекватну зарплату може зменшитися до нуля.

Редактор відділу газети “Галичина”