Останнім часом медійний простір заполонили повідомлення про проведення виборів у нашій державі, особливо на тлі заяви спецпредставника президента США з питань України та Росії Кіта Келлога, якому Дональд Трамп доручив закінчити війну в Україні за сто днів, про те, що демократичні країни проводять вибори і під час війни (хоча він і зробив застереження, що в Україні є конституційні обмеження, які діють у такий час)…
Чи можливо забезпечити чесні й прозорі вибори в Україні під час повномасштабної війни, навіть за умови припинення вогню? Які головні загрози проведення виборів в умовах російської агресії? Чи є ризик, що вибори можуть стати інструментом інформаційної війни та дестабілізації всередині країни? Якими можуть бути наслідки відтермінування виборів для легітимності влади та довіри суспільства, і де вихід? Про це ексклюзивно розповів для газети «Галичина» провідний український політолог – професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий радник Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Олексій ГАРАНЬ:
– Якщо говорити про заяву Кіта Келлога, то він, до речі, сказав, і це досить чітко, про розуміння США щодо конституційних обмежень на проведення виборів в Україні під час війни. Але далі він сказав, що рано чи пізно країні «доведеться» проводити вибори. Одразу я хочу сказати, що ми й самі прагнемо проведення виборів. Ми завжди проводили вибори, Україна демократична, тому як тільки настане можливість для цього, ми будемо їх проводити.
Тобто не треба нас змушувати до цієї демократичної процедури. Ми готові до виборів, коли буде скасовано воєнний стан і коли мине певний час на підготовку до них після завершення цієї широкомасштабної війни.
Кіт Келлог також сказав, що, мовляв, США проводили вибори під час громадянської війни. Вибачте, громадянська війна в США всередині XIX сторіччя – це зовсім не сучасна війна, це не обстріли авіацією, ракетами, коли вся територія перебуває під вогнем ворога. Тобто це зовсім інша ситуація. Найближчий приклад до нас – це все-таки Велика Британія, яка не проводила виборів з 1939-го до 1945-го року. Тому що тоді тривала Друга світова війна. Якщо знайдуться якісь інші приклади, які показують, що можна проводити вибори під час широкомасштабної війни, наведіть їх. Поки що всі шукали і не знайшли.
Головна проблема з цими виборами полягає в тому, що треба скасовувати воєнний стан, а це можна буде зробити тільки тоді, коли або завершиться війна, або буде тривале перемир’я. Ну і що ми собі уявляємо? Що буде перемир’я, буде скасовано воєнний стан, нам доведеться демобілізовувати армію, а потім ми будемо проводити вибори, в які втрутяться росіяни?! А де у нас гарантія, що після проведення цих виборів росія знову на нас не нападе? Немає у нас такої гарантії. Росія просто може скористатися цим перемир’ям і проведенням виборів для того, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні, а потім вона знову на нас нападе.
Також є інші проблеми щодо проведення виборів. Тут є різні аргументи, юридичні, безпекові, є необхідність оновлення державного реєстру виборців, є проблема голосування як військових, так і наших біженців. Проте я б сказав, що тут усе можна вирішувати. Це складно, але можна знайти технічні речі, які нам допоможуть. Але головна проблема, коли ми говоримо про вибори, – ми ж не хочемо, аби їх провели тільки для того, щоб поставити «пташку». Правда? Ми хочемо, щоб ці вибори були, як завжди в історії України, змагальними, конкурентними і чесними. Це, власне, вкладається в поняття «демократичні вибори».
Просто так вибори і в росії проводять, або в інших тоталітарних і авторитарних країнах. Отже, для того, щоб це були справжні вибори, нам потрібно, щоб була змагальність. Змагальність передбачає можливість агітації на всій території країни, можливість дискусій у медіа, можливість поїздок регіонами України. Вона передбачає, що ті самі військовослужбовці теж можуть балотуватись. А також, що влада й опозиція, або різні частини опозиції, будуть змагатися ніж собою, що вони вестимуть боротьбу, дуже гостру боротьбу. Бо це все вкладається в поняття виборів. І я думаю, що цим якраз росія скористається, щоб далі дестабілізувати ситуацію. Тому, справді, вибори можуть стати інструментом інформаційної війни й дестабілізації всередині країни. Всім, хто на Заході каже, що треба проводити вибори тепер, ми маємо це пояснювати. А в час Другої світової війни ви проводили вибори? Скажуть, що ні. Ну, так і що ви хочете? А те, що ми бачимо в Україні, – то це найбільша війна в Європі після Другої світової.
На сьогодні близько 60 відсотків українців, тобто більшість – проти проведення виборів і майже 35 відсотків говорять, що вони «за». Коли питають українців, чому вони проти проведення виборів, то вони кажуть, що це не з’єднає, а роз’єднає країну. Звісно, що ми хочемо виборів, бо потрібне оновлення влади. Будь-яка влада без виборів «бронзовіє», і оновити її треба. Але зараз це зробити з огляду на нинішні обставини, і навіть гіпотетичне перемир’я, буде дуже важко. Бо, знову ж таки, немає ніяких гарантій, що путін не почне війну знову. Проведемо вибори, і тут же розпочнеться нова фаза війни. Тому, скажімо, зараз я схиляюся до того, що можна би створити технократичний уряд, до якого приєдналися б і технократи від опозиції. Таке рішення сприяло б оновленню влади, а вибори потрібно проводити тоді, коли, власне, завершиться війна. На жаль, останні дії влади не сприяють посиленню єдності в країні.