Олексій Гарань: Президент Зеленський створює напругу всередині країни

Про виклики, здобутки і провали української політики у 2021 році, а також її перспективи, тривожні цифри для Президента України Володимира Зеленського, головну загрозу в цьому році розповів для газети «Галичина» провідний український політолог – професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Олексій ГАРАНЬ.

Головним провалом 2021 року для України стала кадрова політика влади, наголосив у коментарі Олексій Гарань. «Останній скандал навколо Гогілашвілі дуже добре це показав, як і випадок з керівником ГУР МОУ Будановим. Це демонструє, що навколо Президента взагалі не працює система безпеки. Також провалом для країни є монополізація влади та політичні переслідування опозиції в умовах агресії Путіна. Великим неуспіхом можна назвати завершення будівництва «Північного потоку»-2, хоча від нас це і не залежало.

Якщо говорити про успіхи – країна не завалилася попри всі провали, які були. Другий успіх в тому, що нарешті розпочалася вакцинація, хоча й з великим запізненням. Третій успіх – це проведення Кримської платфоми у 2021 році», – акцентував політолог. «Те, що не було Нормандського формату чи зриви перемир’я – залежить не від нас і не від Президента», – додав О. Гарань.

Якщо говорити про підсумки року, розчарування і здобутки, то тут є подаруночки для влади і для опозиції, хоча, на думку О. Гараня, для опозиції їх більше. Як відомо, згідно з опитуванням, яке наприкінці року в грудні спільно провели Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва і соціологічна служба Центру Разумкова, Зеленського назвало політиком року 17 відсотків респондентів, а 45 – розчаруванням року. І це набагато більше, ніж традиційний електорат Порошенка. З цього приводу О. Гарань зазначив: «Зеленський любить казати, що всі, хто його критикує, це порохоботи. Але 45 відсотків – це майже в 3,5 рази більше від тих, хто в першому турі планує голосувати за Порошенка. Це опитування дало нам також сенсаційний результат стосовно моделювання другого туру президентських виборів. Ми бачимо, що в другому турі Порошенко і Зеленський набирають приблизно однаково. Зеленський з невеликим відривом у межах похибки перемагає Тимошенко і суттєво програє Разумкову. Звісно, це умовне моделювання, оскільки Разумкову треба вийти у другий тур. Поки що опитування цього не показує. Не перебільшуватиму значення цього опитування, тому що воно завершилось ще до того, як Порошенкові вручили підозру наприкінці минулого року. Ми не знаємо, як це вплине на електорат. Треба подивитися в січні, чи зберігатиметься ця тенденція, чи ні. Але ці цифри доволі тривожні для нашого Президента. Тому й не дивно, що цей рік розпочався з накладеного арешту на майно Порошенка. Чесно кажучи, мені передріздвяний настрій зіпсували, тому що головна загроза в цьому році – це можлива атака Путіна. А перед цим ми маємо бути об’єднаними. А те, що робить нині Президент Зеленський – це створення напруги всередині країни, це атака на опозицію, що є негативним чинником, оскільки працює на роз’єднання країни. Нині Росія намагається здобути дипломатичні перемоги над Україною і над Заходом, тобто дуже інтенсивні контакти зараз: Росія – США, Росія – НАТО, розмова в рамках ОБСЄ навколо України… Я не думаю, що Захід піде на принципові поступки Росії, які здадуть Україну, навряд, чи це відбудеться. Але Росія продовжуватиме шантажувати, тому це одна із цьогорічних загроз, щоб бути пильними, аби не робити поступок за рахунок України.

Якщо розглядати внутрішню ситуацію в оптимістичному плані, якщо не буде форс-мажорів, то все-таки цей опалювальний сезон ми переживемо. Але наступного опалювального сезону, очевидно, ціни зростуть. Щодо багатьох прогнозів про дострокові вибори, то не думаю, що Зеленський буде ризикувати. Адже будь-які вибори – це завжди ризик. І в умовах падіння його рейтингу – це створює для нього загрозу. Радше дострокових виборів не відбудеться».

Редактор відділу газети “Галичина”