Результати паризької зустрічі у «нормандському форматі», в якій взяли участь президенти України, Франції і Росії – Володимир Зеленський, Емманюель Макрон і Володимир Путін, а також канцлерка Німеччини Ангела Меркель спричинилися до неоднозначних оцінок політиків та експертів. Втім і перед поїздкою Володимира Зеленського до Парижа дехто сподівався від саміту на довгоочікуваний мир на Донбасі, інші прогнозували капітуляцію України перед Росією у війні. Пропонуємо вашій увазі думки експертів щодо результатів саміту «нормандської четвірки».
Олександр Палій, політичний експерт:
- Найгіршого не трапилося, але є загроза, що Росія корумпує Зеленського газом так само, як раніше Януковича, Тимошенко і Ющенка. В України нині в газовій сфері небувало міцні позиції, єдина проблема – Північний потік. І ще – не прояснено питання з амністією терористам. Україні слід наполягати, що згідно з Женевською декларацією від 17 квітня 2014, яку підписала Росія, амністія не поширюється на тих, хто вчинив тяжкі злочини. За нашим Кримінальним кодексом – це всі злочини, що передбачають більше п'яти років ув'язнення. Тут компроміс може бути вкрай небезпечний і руйнівний. І якщо справді Зеленський обіцяв вибори через півтори доби після виведення окупантів, то це дуже слабка пропозиція. Реальну деокупацію за півтори доби здійснити не вийде.
Явна мета Росії – розхитати Європу в питаннях санкцій, тобто продемонструвати притомність. Вже можна сказати, що на тлі історії з убивством громадянина Грузії в Німеччині цю мету Москва провалила. Ну і ключове завдання – розхитати державність України, поширити сепаратизм у країні. Поки ця ціль відтермінована, але не знята.
«Червоних ліній» Зеленський ще наразі не перетнув, але стосовно прямої купівлі російського газу, амністії терористам, згоди на внесення змін до Конституції щодо постійного статусу окремих районів Зеленський дуже близько підійшов до них.