Чому Росія напала на Україну? За яких умов може бути припинено російсько-українську війну? Чи варто покладати надії на переговори? Якою буде перемога України? Що зміниться в Україні, Росії та й світі загалом після завершення війни? Відповіді на ці запитання читайте в ексклюзивному коментарі політичного експерта Олександра ПАЛІЯ для газети «Галичина»:
– Росія напала на Україну тому, що хотіла заволодіти вкраденим в України – історією, землею, ресурсами. Щоб загарбати це все, Росія вирішила вбити справжнього власника і спадкоємця – Україну. Крім того, Кремль сподівався шокувати Захід жорстокостями – мовляв, Росія робить злочини, а «боягузливий» Захід лише обурюється. Нарешті, для Росії саме існування України, яка рухається вперед, до цивілізації, було нестерпним. Росія на цьому тлі розуміла свою неповноцінність.
Війну буде припинено тоді, коли російські війська зникнуть з території України. З початком ленд-лізу зі США це цілком реальна перспектива. Теоретично можливе заморожування війни на якійсь лінії розподілу, проте Україна в цьому вже не зацікавлена.
Щодо переговорів, то вони ведуться завжди, вони потрібні хоча б для того, щоб розуміти, чим дише ворог, і щоб прийняти ворожу капітуляцію. Але навряд чи переговори з Росією можуть бути результативні до того, як Україна завдасть ворогу такої поразки, яка різко зменшить можливості Росії.
Після завершення війни Україна отримає новий «план Маршалла», тільки тепер допомагати буде не сама Америка, як у Європі після Другої світової, а весь «золотий мільярд». І це все буде сфокусовано не на багатьох країнах, як під час «плану Маршалла», а лише на Україні.
У Росії в цей час буде зміна еліти, пошук винних і економічний занепад. Існує досить велика ймовірність, що наступники Путіна топтатимуться по ньому і винуватитимуть його в усіх гріхах. Українцям важливо не вірити цьому, тому що росіяни будуть проти Путіна не тому, що він злодій, а тому що він злодій-невдаха. «Акелла промахнувся».
Назагал я очікую морального відновлення України. Ми зараз на виду в усього світу – цей шанс треба використати, щоб формувати і показувати свої стандарти, які забезпечать нам унікальне місце у світі. Воно вже є, важливо його правильно подати і правильно його наповнити змістом.
У нас унікальний шанс вказати світові те, чого він ще не знав, або, може, забув. Важливо, щоб ми самі це знали, що хоче і повинна сказати світові Україна. Наші солдати і безліч людей це роблять і так, важливо правильно подати світові результат їхніх зусиль.
Я вважаю, що розпад Росії в перспективі десятиліття – річ цілком вірогідна. І Путін надзвичайно наблизив цю перспективу, хоча хотів віддалити. Ситуація в чомусь нагадує ГКЧП в 1991 році, яке хотіло зберегти «совок», але насправді стрімко наблизило його розвал.