В інтерв’ю для газети «Галичина» громадська діячка, національна експертка та регіональна координаторка швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», консультантка Програми ООН з відновлення та розбудови миру, національна викладачка Української академії лідерства, голова наглядової ради платформи «Тепле місто», членкиня ради директорів Pact Global Microfinance Fund Оксана РУДА розповіла про швейцарсько-український проєкт «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», спрямований на підтримку впровадження двох найважливіших реформ – освіти та децентралізації, що працює і на Прикарпатті; наголосила на необхідності створення центрів професійного розвитку педагогічних працівників та налагодженні системи професійного зростання вчителя, а також підкреслила, що велику увагу планують приділити підвищенню професійного рівня посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідають за освіту в територіальних громадах.
– Пані Оксано, упродовж багатьох років Ви займаєтеся питаннями української освіти. З якими викликами зустрічаються освітяни в контексті реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади?
– Нині територіальні громади (ТГ), особливо новоутворені, постали перед великою кількістю викликів. Про що йдеться? Лише з початку процесу децентралізації з’явилась можливість розпочати зміни в управлінні системою середньої освіти. Відбувається делегування повноважень і відповідальності з вищого рівня на нижчий і, разом з тим, зростання централізованого контролю за якістю освіти та усуспільнення освіти – залучення громадськості до управління освітою, зростання автономії закладів освіти.
Нове законодавство в сфері освіти дало можливості для корінної зміни системи управління освіти на місцевому рівні – оптимізації шкільної мережі, створення нової системи управління та методичної служби.
На місцях маємо зрозуміти, що основним завданням є надання якісної освіти дітям у громадах, забезпечення якості освіти. І для цього потрібно створити систему професійного зростання вчителя. Тому мають бути створені центри професійного розвитку педагогічних працівників, які покликані сприяти професійному розвитку вчителів, їх психологічній підтримці та консультуванню. Якісну освітню послугу може надати якісний учитель. Центри професійного розвитку педагогічних працівників мали бути створені з 1 вересня 2020 року. Та їх ще не створено.
З огляду на високу вартість для місцевих бюджетів освіти загалом і, зокрема, утримання центрів професійного розвитку педагогів, українське законодавство дає широкі можливості для громад використовувати різні моделі кооперації ресурсів для забезпечення діяльності центрів. Прикладом такої кооперації може слугувати міжмуніципальне співробітництво громад – узаконені відносини між двома або кількома органами місцевого самоврядування, що дозволить громадам спільно вирішувати проблеми на місцевому рівні.
Тож, підсумовуючи, маємо цілу низку важливих і надтермінових питань, які треба вирішити: формування органів управління освітою у новостворених громадах; створення та функціонування центрів професійного розвитку педагогічних працівників; передача майна закладів освіти на баланс місцевих рад; гарантування протипожежної безпеки (громади часто беруть на баланс приміщення закладів освіти, які не відповідають нормам протипожежної безпеки і не мають коштів на вирішення цієї проблеми); організація дистанційного та змішаного навчання, організація інклюзивної освіти в громадах, фінансова автономія закладів освіти, оптимізація освітньої мережі, здійснення видатків у сфері освіти та ін.
Для вирішення таких складних завдань потрібно мати кваліфіковані кадри і консолідувати зусилля усіх зацікавлених сторін. І на це все маємо дуже обмежений час.
– Як відомо, недавно на Прикарпатті розпочав діяти проєкт освітнього спрямування DECIDE. Яка його роль у подоланні цих викликів?
– Він уже сьогодні активно допомагає громадам України. Є два компоненти проєкту. Завдання першого – розбудова децентралізованої системи управління освітою на національному й регіональному рівнях. Завдання другого – розбудова ефективних систем управління освітою у громадах та розвиток демократичних шкіл – освітніх центрів громад. Тож проєкт працює як на національному рівні, так і надає консультативну допомогу на місцях.
З того, що вже зроблено: видано методичний посібник «Освіта у новостворених громадах від А до Я». Заплановано видання шести порадників для громад. Також проведено вже цілу серію вебінарів на найактуальніші теми, зокрема «Особливості організації інклюзивної освіти у закладах загальної середньої освіти територіальних громад», «Алгоритм та процедура передачі майна закладів освіти на баланс місцевих рад», «Місцеві бюджети та фінанси», «Відділ освіти: юридична особа чи структурний підрозділ?», «Створення та функціонування Центрів професійного розвитку педагогічних працівників», «Створення органу управління освітою: перші кроки та особливості функціонування» та ін. Заплановано 30 таких вебінарів. Ми підготували відео-інструкції, типові документи та шаблони, матеріали, інфографіки, чек-листи, відповіді на найактуальніші питання. Щомісяця ми випускаємо інформаційний відео-дайджест про найважливіше в освіті «Освітній маркер».
Ми стали партнерами з підготовки платформи «Всеукраїнська школа онлайн». Це сучасний онлайн-ресурс для змішаного та дистанційного навчання учнів 5-11 класів. На платформі буде розміщено уроки з 18 основних предметів. Вони складатимуться з відео, конспекту та тестів. Увесь навчальний контент відповідає чинним державним освітнім програмам, а його якість перевірена Українським інститутом розвитку освіти.
Платформу створювали не тільки для навчання під час карантину. Тепер кожна школа або вчитель може безкоштовно використати її у повсякденному освітньому процесі. Наприклад, щоб ознайомлювати дітей з темами, які вони пропустили у школі через хворобу.
На наших сторінках «Освіта. Коментують експерти», «Освіта у громадах», «Освітній маркер» завжди є інформація про актуальне і важливе в освіті.
Так ми надаємо комплексну експертну підтримку і центральним органам виконавчої влади, і громадам.
– Яка ж основна мета проєкту?
– Його спрямовано на підтримку реформ в освіті та процесів децентралізації для впровадження в Україні ефективної системи управління освітою в громадах. Тобто підтримуємо впровадження двох найважливіших, на мою думку, реформ – освіти і децентралізації. DECIDE реалізовується у чотирьох регіонах – Івано-Франківська, Луганська, Полтавська та Одеська області.
Проєкт покликаний сприяти посиленню потенціалу територіальних громад. Ми разом з партнерами допоможемо з розробкою та втіленням децентралізованих моделей управління освітою, розробкою стратегії розвитку освіти, а далі – плани з впровадження стратегії. Велику увагу плануємо приділити підвищенню професійного рівня посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідають за освіту в територіальних громадах; удосконаленню методів та інструментів розвитку громадянського суспільства та залучення громадян до управління освітою.
Механізми політичного діалогу, створення ефективної нормативно-правової бази у сфері децентралізації управління освітою, навчання й управлінню знаннями – це питання, над якими плануємо працювати.
– Що отримають Прикарпаття, громади, освітяни, учні від реалізації проєкту?
– Івано-Франківська ОДА та DECIDE підписали меморандум про співпрацю. Передбачено багато спільних заходів. Зокрема заплановано розробити Стратегію розвитку освіти в регіоні, вже працює робоча група, розробляють індикатори. Також передбачено співпрацю з Інститутом післядипломної педагогічної освіти, управлінням Державної служби якості освіти в області.
А далі рухаємося з регіонального рівня до громад. Вже оголошено конкурсний відбір ТГ – партнерів проєкту DECIDE в Івано-Франківській області. Буде відібрано по чотири громади: три сільські/селищні з чисельністю населення до 15 тисяч осіб та одна міська, в якій – до 35 тисяч жителів.
У громадах, які буде відібрано, передбачено: надання експертної допомоги з розробки та реалізації стратегій управління освітою; проведення тренінгів з питань розвитку системи управління освітою для голів ТГ-партнерів та їхніх заступників з гуманітарних питань, працівників органів управління освітою, депутатів місцевих рад; проведення тренінгів з питань демократичного управління для директорів/заступників закладів освіти громад-партнерів; проведення тренінгів з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини для педагогічних працівників громади; пілотування та експертна допомога у впровадженні в закладах освіти громад-партнерів курсу за вибором «Навчаємось жити в громаді» для учнів 8-9-х класів; експертна допомога у створенні та налагодженні функціонування піклувальних рад або інших органів державно-громадського управління освітою; реалізація активностей для учнів громади, зокрема проведення для учнів тренінгів з написання проєктів і конкурсу шкільних відео, що висвітлюють реалізацію громадських проєктів; надання мінігрантів громадам-партнерам. Гранти надаватимуться на проєкти, ініційовані учнями та реалізовані у співпраці з місцевою владою, адміністраціями шкіл та громадськістю (може бути реалізовано лише за умови обов’язкового співфінансування з боку громади в обсязі 30 відсотків (до 200 тис. грн.); підтримку у розвитку міжмуніципальної співпраці у сфері освіти та обміну кращими практиками.
Тож попереду ще чотири роки співпраці, яка, я впевнена, стане корисною для освіти у громадах нашої області. Попереду багато роботи. Невдовзі ще чотири громади нашої області стануть партнерами проєкту.
– Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало Вас до цього?
– Бажання реальних змін спонукало. Коли розпочала? Так і не скажеш якоїсь дати, просто завжди долучалася до якихось громадських справ. Активно – вже років зо двадцять. Це й створення громадських організацій, розвиток руху фондів громад в Україні, допомога та консультування різних громадських ініціатив та об’єднань. Це, звичайно ж, Майдани. А останні шість років – я на волонтерських засадах є членом наглядових рад кількох важливих громадських ініціатив: Івано-Франківська платформа «Тепле місто», ГО «Відкритий університет Майдану», Київський осередок УАЛ, Національна мережа розвитку локальної філантропії, Рада директорів Pact Global Microfinance Fund.
– Пам’ятаєте, який проєкт був першим? Які виклики тоді постали перед вами?
– Так, це була ініціатива з навчання освітян, я стала співзасновником організації, яка шукала можливості для навчання, просвіти саме серед педагогів. Викликів було багато – знайти однодумців, фінансування, зрозуміти, що, для кого і чому ми хочемо робити. Громадських ініціатив було не багато, люди не розуміли, що це таке і для чого це нам. Було не легко, але точно було цікаво.
– Як Вас можна описати читачам одним реченням?
– Я люблю Івано-Франківськ, я тут народилася і мені цікаво робити те, що розвиває наше місто.
– Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
– Тим, хто має ідею і бажання щось робити у громадському секторі, пораджу розпочати зі спільного обговорення і усвідомлення, а для чого ви створюєте організацію? Що саме ви хочете привнести у світ? У чому ваше покликання і ваша унікальність? Яка ваша місія? Де ви хочете бути через 5-10 років, яким є ваше бачення? Що вас об’єднує в організації, якими є ваші спільні цінності, що для вас є «червоними лініями», які не можете переходити? Хто ж у вашій команді? Чи готові ви налагоджувати добре і прозоре самоврядування, а не організацію одного лідера? Якщо у вас є команда і розуміння цих засадничих речей, починайте!