Одразу троє творчих особистостей поповнили лави лавреатів обласної премії Оксани Ровенчак у номінації «журналістське розслідування»

На цьогорічний День журналіста (6 червня) обласну премію Оксани Ровенчак у номінації «журналістське розслідування», засновану Івано-Франківською обласною спілкою журналістів НСЖУ 2016-го з нагоди 160-річчя Івана Франка, вручили лавреатам 2022 і 2023 рр., оскільки торік з відомих причин такий конкурс не проводили.

Отже, відразу троє творчих особистостей поповнили лави удостоєних премії за вісім років її існування. Зокрема лавреатами 2023-го стали (за алфавітом) член НСЖУ, організатор та керівних провідних медіа Прикарпаття Вадим ВОЙТИК – за цикл публікацій на Galka.if.ua актуальних фактчекінгів – як тренд сучасної діяльності медіа вони спрямовані на викриття популізму та утвердження відповідальності за публічну риторику, сприяють розвитку демократії в суспільстві, а також член НСЖУ й НСКУ, фрілансерка, володарка спеціального призу премії 2021 року Оксана ДРОГОМИРЕЦЬКА – за цикл авторських розслідувань про проблеми декомунізації та дерусифікації на Прикарпатті, об’єднаних темою «За правду і справедливість» на сторінках обласних тижневиків «Галичина» й «Галицька просвіта». До речі, одну з цих статей під заголовком «Ерефія» ніколи не була московією. Перехрещувати таких «русскіх», як башкири чи якути, на «московитів» немає підстав» наша газета опублікувала порівняно недавно – у випуску за 27 квітня.

Лавреатом премії 2022 року став член НСЖУ, головний редактор газети «Голос-інформ» та інтернет-видання «Голос-інфо» Віталій ЧОРНЕНЬКИЙ – за цикл журналістських розслідувань, опублікованих і озвучених у цих медіа, які свідчать про професійність їх автора у здобутті фактів та їх об’єктивне і збалансоване подання.

Відповідно до умов конкурсу лавреатів нагороджено відповідними дипломами, преміями у п’ять тисяч гривень (кожного) та книгою журналістських розслідувань Оксани Ровенчак «Кардіограма». До речі, В. Войтик переказав свою грошову винагороду для військових потреб 10-ої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».

Партнером щорічної обласної премії Оксани Ровенчак у номінації «журналістське розслідування» впродовж 2022 – 2023 рр. є депутат Верховної Ради України сьомого й восьмого скликань від Івано-Франківської області Анатолій ДИРІВ, котрий з перших днів повномасштабної війни росії проти України воює в лавах ЗСУ. Знаково, що 6 червня 2023 року, на День журналіста, Анатолія Диріва було нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня «за особисту мужність, виявлену в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов’язку».

Нагадаємо нашим читачам, що сама Оксана РОВЕНЧАК як фахова журналістка, котра закінчила Львівський національний університет ім. І. Франка, працювала в першій демократичній газеті України – обласній «Галичині» – з часу її створення 13 травня 1990 року. Розробила Концепцію наближення журналістики до моралі з десятьма засадничими принципами «Слово має визволяти, а не поневолювати». З власного досвіду виробила систему професійного захисту з десяти найважливіших порад для журналістів-розслідувачів. За книгу журналістських розслідувань «Кардіограма» (2018) та есеїстику її нагороджено міжнародною літературно-мистецькою премією імені Пантелеймона Куліша.

Як авторка книги «Дзвін у храми серця» (2022) удостоєна міжнародної літературно-мистецької відзнаки імені Олександра Довженка. Нагороджена Золотою медаллю української журналістики, лавреатка премії НСЖУ «Золоте перо». Авторка журналістських розслідувань, есеїв та художньої публіцистики у всеукраїнських газетах, журналах, альманахах та електронних виданнях.

Кредо О. Ровенчак – журналіст завжди має старатися досягати мети – правдивим словом «ставати недосяжним для зла», за Григорієм Сковородою. Публікація в «Галичині» «Обличчя війни з очима, що виймають душу» (Оксана Ровенчак, 16 лютого 2023 р.) стала предметом розгляду на засіданні Кабінету міністрів України, адже йшлося в ній про поневіряння українських захисників у військових медичних закладах, про неефективність роботи військово-лікарських комісій (ВЛК) і грубе порушення прав людини на отримання лікарських послуг.

Друга публікація на цю тему на сторінках нашої газети за 23 березня цього року «Довга дорога до зцілення ран фронтовиків» підтвердила назрілу потребу журналістського контролю за розв’язанням чиновниками цієї надважливої проблеми. Результат журналістської праці – в короткий термін Верховна Рада ухвалила зміни до законів, що вдосконалюють роботу медичних закладів, зокрема ВЛК, захищають права українських захисників.

Третя публікація з цього циклу – «Фронт четвертої влади не відступає…» – засвідчує, що журналістське слово під час війни є потужною силою для утвердження правди і справедливості!