Хороший керівник повинен завжди контролювати й відстежувати усі процеси, що відбуваються в його компанії. Це допоможе не тільки залишатися в курсі актуальних справ, а й правильно планувати діяльність та бюджет. Важливою складовою будь-якого підприємства є облік продукції.
Цей процес передбачає відстеження руху товару від його придбання у постачальника та завезення на склад до продажу клієнту. Таким чином, вдається встановити, де саме знаходиться конкретна позиція, скільки вона коштувала у постачальника та за якою ціною продається зараз. У процесі також стає відомо, який продукт користується найбільшим попитом у покупця.
Які існують методики
Мало просто записувати, які позиції надійшли на склад, коли саме та за якою вартістю. Облік товару можна вести різними способами, щоб швидко знаходити його та завжди мати актуальну інформацію про залишки. Якщо система налагоджена, найчастіше використовують схему регулярної інвентаризації із відстеженням запасів у реальному часі.
Також існує варіант, який вимагає фізичного підрахунку наявних позицій. Його називають періодичною інвентаризацією коли облік здійснюється регулярно через конкретні проміжки часу, наприклад, щоквартально або щомісяця. Також є схема FIFO, коли спочатку починають продавати товари, які були закуплені першими з акцентом на час, коли їх було придбано.
Аналогічною попередній є схема під назвою LIFO, проте в цьому випадку першими клієнтам реалізують накопичені запаси, закуплені останніми. Для точного відстеження витрат на закупівлі навіть у випадку коливання цін застосовують метод середньої вартості. У цьому випадку враховують середню вартість продукції протягом конкретного проміжку часу.
Як ефективно вести облік товарів
Записувати дані на папері або вносити їх до таблиці вручну сьогодні не практично. За ковідних обмежень багато компаній частково або повністю перейшли на електронний документообіг. Це стосується також обліку, адже для бізнесу набагато зручніше, коли за аналіз та підрахунок відповідає програма. Тоді дані оновлюються в реальному часі, а вірогідність помилки дуже низька.
Покроковий план товарного обліку на торговельній точці виглядає так:
- отримання. На цьому етапі важливо впевнитись у відсутності пошкоджень чи невідповідностей у якості або кількості. Щоб уникнути непорозумінь із постачальниками, результати потрібно документувати;
- оприбуткування. Інформацію про кожну позицію вносять до програмного забезпечення, вибраного для обліку. Краще вказати якомога більше докладної інформації, а саме, прописати назву, опис, отриману кількість, вартість та інше;
- організація безпечного зберігання відповідно до розміру й типу продукції. В такому випадку, за потреби, буде просто знайти необхідну позицію та підготувати замовлення клієнта;
- відстеження запасів. Контролювати залишки найпростіше за допомогою інвентаризації. Якщо використовувати спеціальну програму в хмарі для обліку, тоді проводити її можна буде щодня;
- оновлення записів щоразу після зміни статусу товару. Потрібно завжди фіксувати прийом, розміщення, переміщення, списання.
Найкраще довірити облік товарів спеціальній програмі. Тоді більшість рутинних процесів будуть проходити автоматично й швидко та з мінімальною кількістю помилок. USAP.ONLINE ー сервіс, створений на основі хмарних технологій, який допоможе автоматизувати контроль продукції на підприємстві.
Товарний облік необхідний для того, щоб постійно знати про залишки й швидко знаходити ті чи інші позиції. За його допомогою легко визначити популярні позиції, щоб правильно планувати закупівлі з урахуванням потреб клієнтів.