СБУ повідомила про підозру чернівецькому олігархові Дмитру Фірташу й низці керівників його «Регіональної газової компанії», яка управляє двома десятками колишніх так званих міськгазів і облгазів, що становить 70 відсотків усіх газорозподільних мереж України. Як ми повідомляли в минулому випуску «Галичини», їм інкримінують розкрадання блакитного палива з газотранспортної системи (ГТС) України в особливо великих обсягах.
Нагадаємо, що ще 18 березня у структурах, які належать названому магнатові, проводили обшуки, – і в самих офісах, і за місцями проживання їхніх керівників, котрих підозрювали в організації злочинних діянь. Тепер же, як з’ясувалося, Служба безпеки спільно з Бюро економічної безпеки справді викрила масштабну схему несанкціонованого «забору» газу з ГТС. Вона полягала в тому, що облгази, підконтрольні Фірташу, «купували» паливо в компанії, підпорядкованій самому олігархові. Але отримували не більше третини від проплаченого обсягу газу.
Отже, як свідчать матеріали слідства, посадовці «Фірташевих облгазів» розкрадали понад 70 відсотків коштів, які передбачали на закупівлю блакитного палива. Фактично мова про привласнення грошей звичайних українців, які оплачували комунальні платежі. Дефіцит газу, який виникав через такі махінації, покривали блакитним паливом, що перебувало у державній власності, – просто відбирали «недоотриманий» газ із ГТС України. При цьому державі за це майже не платили, посилаючись на «брак коштів». Точніше, за наявними даними, сплатили операторові української ГТС лише 30 відсотків загальної вартості відібраного газу.
«Надалі фігуранти виводили гроші «у тінь» через мережу підконтрольних олігархові комерційних структур, – йдеться у відповідному повідомленні СБУ. – Рік у рік вони нарощували збитки, які завдавали державі». За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року незаконна діяльність фігурантів оборудки, до якої причетні, повторимо підсанкційний олігарх Дмитро Фірташ і топменеджмент підконтрольних йому компаній, завдала державі збитків на понад 4,2 млрд грн. А сума шкоди, завданої ними державі впродовж 2016 – 2022 рр., може становити, за попередніми оцінками, понад 18 млрд грн, які облгази олігарха вивели «в тінь».
Наразі важко прогнозувати, як ця історія розвиватиметься надалі. Чи справді справа дійде до суду й ухвалення відповідних вердиктів підозрюваним? Чи зобов’яжуть винних повернути вкрадені в народу й держави мільярди? Чи, зрештою, порушать питання про націоналізацію колись привласнених Фірташем енергоструктур, як годилося б? Адже саму ідею приватизації таких стратегічних державних об’єктів, як бачимо, цілковито дискредитував спосіб паразитарного використання їх у форматі приватної власності, за якого їх перетворили на інструмент для викрадання національних паливних ресурсів, що створює загрозу енергетичній безпеці держави.
Поки матеріал готували до друку, в СБУ поінформували, що у «справі Фірташа» вже обрали запобіжні заходи – тримання під вартою або внесення застави – керівникам таких акціонерних товариств (АТ), як «Закарпатгаз», «Хмельницькгаз», «Вінницягаз», «Львівгаз» та «Дніпропетровськгаз». Водночас повідомили про підозру у привласненні та розтраті майна головам правлінь ще двох АТ – «Івано-Франківськгаз» і «Сумигаз». За даними спецслужби, інших п’ятеро причетних до розкрадання газу з української ГТС переховуються від слідства за кордоном. Їх планують оголосити у міжнародний розшук. Топ-посадовцям «імперії Фірташа» загрожує до 12 років позбавлення волі.