Колись у моєму дитинстві між однолітками розповідали про те, що таке супернахабство. Тоді ми вважали, що це – нагадити на килимок під дверима квартири та подзвонити і попросити туалетного паперу. Щиро кажучи, ніколи не думав, що доведеться зіткнутись аж із таким у реальному житті. Втім, життя, як то кажуть, переконливіше і креативніше за будь-які фантазії. І нещодавні події, пов’язані з призначенням керівника НАК «Нафтогаз України», а точніше, з визначенням заробітної плати для нього, лише укотре підтвердили цей факт.
Якщо коротко переповісти перипетії з новим контрактом глави НАК, то на початку березня газета «Дзеркало тижня» опублікувала статтю з посиланням на звернення глави наглядової ради «Нафтогазу України» Клер Споттисвуд до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. У ньому йдеться зокрема про те, що місячний посадовий оклад керівника НАКу передбачено в сумі 2,089 мільйона гривень. А ще перераховано заплановані премії у відсотках до місячної та річної заробітної плати.
А тепер – тримайтеся: у документі передбачено, що, крім зарплати 2 082 000 гривень на місяць, або 24 мільйони 984 тисячі гривень за рік, виплачувати керівникові НАК квартальну премію за рік – 24 млн. 984 тис. грн., річну премію за досягнення цілей та ключових показників – 24, 984 млн. грн., премію за досягнення цілей у середньострокових проектах – 24, 984 млн. грн., премію за особливі досягнення – 12, 492 млн. грн., премію за реалізацію цілей у довготермінових проектах (від трьох до п’яти років) – 12, 492 млн. грн. та матеріальну допомогу на оздоровлення - 1, 2492 млн. грн.
Отож, як підрахували експерти видання, середньомісячна заробітна плата названого надзвичайно цінного газового чиновника має становити понад 10,5 мільйона гривень. Або 126,2 млн. грн. за рік.
Але і це ще не все. Бо наглядова рада вважає за потрібне виплатити ще премію за недавнє рішення Стокгольмського арбітражу на користь «Нафтогазу…» в його судовому спорі з російським «Газпромом» – 216 млн. грн., хоча й не відомо, чи Україна таки щось отримає від тієї перемоги. Отже, загальний дохід керівника НАК «Нафтогаз України» на 2019-й заплановано у сумі 342 млн. гривень на рік, або 28,5 млн. грн. на місяць. Між іншим, середньомісячна заробітна плата Коболєва торік становила 2 мільйони 134 тисячі 50 гривень.
Напевно, варто нагадати, що торік премія для 41 працівника НАКу за виграний арбітраж із «Газпромом» уже становила загалом близько 46 мільйона доларів США або 1 мільярд 242 мільйони українських гривень за актуальним нині курсом.
Зрозуміло, що таким чином наглядова рада абсолютно проігнорувала неодноразові застороги глави уряду Володимира Гройсмана щодо захмарних заробітків та премій. Але попри те, що наглядова рада НАКу вирішила продовжити договір із Коболєвим, Кабмін відмовився продовжувати контракт, який завершується 22 березня цього року, та оголосив про проведення конкурсу на цю посаду.
Від себе додамо, що згідно з цими підрахунками щомісячна заробітна плата керівника НАКу мала б становити понад мільйон доларів, а ЩОДНЯ він мав би заробляти замалим не мільйон гривень, або 35,185 тисячі доларів. Для того, аби ці суми були зрозуміліші нашим читачам, зауважимо, що, скажімо, всі витрати на забезпечення діяльності обласної ради протягом цього року передбачено в сумі 74,5 мільйона гривень або трохи більше за 2,5 місячні плановані заробітки Коболєва.
А приміром, бюджет департаменту освіти, науки і молодіжної політики ОДА на 2019-й заплановано в сумі 706,5 млн. гривень, а це лише вдвоє більше за пропоновані заробітки глави НАКу. Видатки управління спорту ОДА за рік – лише у 1,5 рази більші за місячну зарплату цього чиновника. А на багатопрофільну стаціонарну медичну допомогу населенню передбачено грошей менше, ніж на зарплату тій дуже поважній особі. Та й на стаціонарну спеціалізовану допомогу усьому населенню області – лише на якихось 60 мільйонів більше за згадану річну зарплату однієї людини.
Витрати ж обласного управління культури, національностей і релігій ОДА за рік – менше половини запропонованого річного доходу Коболєва. Суму, що її згаданий персонаж мав би заробляти за місяць, в області планують використати на рік роботи шкіл-інтернатів, або на підготовку протягом року кадрів коледжами, технікумами та училищами. А лише півтори місячні зарплати цього посадовця стали б на рік роботи всіх театрів області, які фінансують з обласного бюджету.
Не перераховуватимемо тут усі статті обласного бюджету, на які б стало цілком імовірної зарплати одного чиновника на державному підприємстві. Передусім – щоб не злити пенсіонерів, адже річного доходу Коболєва стало би для виплати мінімальної нині пенсії для 228,5 тис. пенсіонерів. Зазначимо, що місячний запланований заробіток глави НАКу – це 3 666 середніх заробітних плат в області, або заробітки працівників великого, як за нашими мірками, підприємства.
Додамо до цього, що, як стало відомо, Кабмін вивчатиме пропозицію наглядової ради «Нафтогазу» про продовження контракту з головою компанії Коболєвим. Про це, за словами урядової прес-служби, заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. І причиною такої поблажливості глави уряду стало те, що наглядова рада «Нафтогазу» запропонувала Кабінету міністрів продовжити повноваження голови правління компанії Андрія Коболєва до 22 березня 2020 року, скоротивши рівень його зарплати вдвоє від чинного рівня, без виплати щомісячних і квартальних премій. Але Коболєв може претендувати на премії за результатами роботи за 2019 рік за умови створення до 1 січня 2020 року готового до сертифікації оператора ГТС і збільшення видобутку газу.
«Наглядова рада внесла пропозиції підписати новий контракт на нових умовах, які досить близькі до того, чого я вимагав. Це одна з перших адекватних пропозицій, отриманих сьогодні урядом. Будемо це обговорювати, щоб фіналізувати наше рішення», - наголосив В. Гройсман. При цьому він акцентував на тому, що в контракті чітко повинно бути прописано, що менеджмент НАК має забезпечити своєчасний анбандінг (розділення) «Нафтогазу», повноцінне функціонування газотранспортної системи України після 1 січня 2020 року (після завершення чинного контракту з транзиту російського газу), підписання нового контракту з РФ щодо транзиту. Крім того, менеджмент НАК також повинен забезпечити зростання видобутку природного газу відповідно до програми 20/20 (згідно з якою держкомпанія Укргазвидобування повинна вивести до 2020 року видобуток природного газу на рівень 20,1 млрд. кубометрів на рік).
Втім, думається, що цей контракт і пропозиції щодо захмарних заробітків для одного чиновника з’явились не випадково (ми далекі від думки щодо наївності глави НАКу). І, як не дивно, вони корисні також і для нинішнього Кабміну. Бо дають змогу примирити громадян із зарплатами самих урядовців у сотню чи сотні тисяч гривень або ж із заробітками суддів, прокурорів чи державних антикорупціонерів із нульовим результатом кількарічної діяльності.