Після публікації «Земляна груша», або Чудодійний продукт для протистояння смертоносній пошесті XXI ст.» в «Галичині» за 15 квітня читачі газети звертаються до нашої редакції з проханням продовжити цю тему на сторінках часопису – скажімо, вичерпніше розповісти про плодові й овочеві чипси, фруктові «сушениці», порошки з топінамбуру та ягід, які виробляють на своєму переробному конвеєрі, оснащеному новітніми технологіями, у фермерському господарстві «Агроекотехнології» (Олешанська територіальна громада на Тлумаччині), про те, чому їх варто споживати та, мовляв, «як і з чим їдять» ті продукти. Зокрема запитують, чи можна використовувати в домашній кулінарії порошок із «земляної груші» (так ще називають топінамбур), який уже беруться використовувати в хлібопекарнях Івано-Франківщини. А якщо так, то чи вже є рецептура такого застосування, чи тут кожна господиня може імпровізувати на свій смак? Власне, з розповіді про це й почала відповідати на запитання наших читачів голова ФГ «Агроекотехнології» Наталія РОМАНЕНКО:
– Існує, так би мовити, промислова рецептура випікання хліба з топінамбуром, яка «велить» скажімо, що порошку із «золотого кореня», як ми ще називаємо «земляну грушу», до борошна можна/варто додавати не більше трьох – п’яти відсотків загального обсягу для замішування тіста. Гадаю, цей «норматив» може слугувати стандартом його використання. Приміром, ми мали гарний результат, коли пробували додавати той відсоток топінамбуру до йогуртів, смузі, коктейлів. Того самого принципу, очевидно, слід дотримуватися й у використанні всіх натуральних порошків – не лише з топінамбуру, а й овочевих та плодових для додавання й до інших страв.
Тобто в домашній кулінарії, очевидно, творчість господинь, їхня інтуїція (три відсотки взяти чи більше?) матимуть вирішальне значення для того, який за смаковими властивостями вийде плід їхньої праці. Особливо варто тут зазначити, що порошок топінамбура додають у страви замість цукру, оскільки він є натуральним інуліном, природним підсолоджувачем. Це важливо ще й тому, що інулін – природний інсулін, у споживанні якого особливо зацікавлені хворі на діабет…
– Бачу, пані Наталіє, слід би ще раз нагадати, чому варто повернути той незаслужено забутий продукт на обідні столи в наших домівках…
– Передусім скажу, що вміст вітаміну С, а також низки органічних кислот робить топінамбур природним імуномодулятором, що, як уже йшлося в попередній публікації, зміцнює захисні сили організму. Вживаючи порошок із нього в сезон застуд, можна розраховувати на легкий перебіг вірусних інфекцій, а то й зовсім забути про ГРВІ та грип. А якщо включити його до свого постійного раціону, то поступово вдасться значно підвищити опірність організму будь-яким інфекційним хворобам, і не лише їм.
Завдяки високому вмістові кремнію «золотий корінь» є дуже цілющим для суглобів і м’яких тканин організму, оскільки здатен відновити й захистити їхнє здоров’я, підвищити еластичність шкірного покриву, поліпшити стан нігтів, волосся. В сухому порошку з топінамбура міститься вдосталь фолієвої кислоти й вітаміну Е, які добре впливають на жіночу репродуктивну систему.
Вже й не кажемо, про його користь для хворих на цукровий діабет, оскільки він має легкий цукрознижуючий ефект, бо про це, думаю, загал читачів відає. Наявність у топінамбурі природного інуліну сприяє насиченню клітин організму енергією, запобігаючи при цьому надмірній перевантаженості його глюкозою. Всім відомо, що при цукровому діабеті потерпають судини. Тим часом одна з властивостей топінамбура, доведених на медичному рівні, – зміцнення судинних стінок.
Власне, інулін, а також пектин, що теж міститься в сухому порошку із «земляної груші», виводять з організму солі важких металів, токсини, радіонукліди, холестерин високої густини, що обумовлює його антисклеротичну, жовчо- й сечогінну дію…
Отже, вживаючи порошок із топінамбура, можна запобігти швидкому розвиткові старіння клітин та інших деструктивних процесів в організмі.
– А принагідно – й про інші харчові порошки від «Агроекотехнології»...
– Головною їхньою перевагою є цілковита натуральність, без жодних додаткових домішок. Вони навіть після сушки й подрібнення містять усі природні властивості – зберігають свій вітамінний склад та корисні речовини. Скажімо, яблучний порошок, як і свіжі фрукти, багатий на ті самі певні кислоти й вітаміни, що виводять токсини, прискорюють внутрішньоклітинні процеси, налагоджують належні травлення й обмін речовин та здійснюють в організмі інші функції, сприятливі для його життєдіяльності. Крім порошків із яблук, виготовляємо їх і з груш, малини, чорниці, полуниці, інших плодів, ягід та овочів шляхом перетирання сушених продуктів. А висушуємо сировину за новітньою технологією, що дозволяє зберегти не лише хімічні, а й смакові властивості, структуру та аромат продуктів.
Порошкові суміші застосовують для виготовлення спредів, йогуртів, морозива, випікання здоби і десертів, виробництва біоактивних добавок і лікарських препаратів, харчових барвників, дитячого і спортивного харчування, натуральної косметики тощо. Тобто такі порошки – це універсальний продукт для створення різних натуральних «смаколиків» як у кулінарії, так і в медицині, у сфері краси і здорового способу життя.
– Виготовлення продуктових порошків – лише один сегмент переробного конвеєра у вашому господарстві. А, мабуть, його головний сектор, в якому й повсякчас експериментуєте, – це випуск фруктових чипсів, з чого, власне, й починали. Чому саме вони?
– Бачите, ми виходили з того, що хоча у свіжих овочах і зелені й міститься чимало вітамінів, мінералів і мікроелементів, але цю їхню перевагу можна отримати тільки влітку-восени. А щоб увесь рік мати на столі «комору вітамінів», як ще називають городину й садовину, їх потрібно сушити й застосовувати під час приготування різних страв.
Порівняно зі звичним конвекційним сушінням фрукти, ягоди й овочі, піддані так званому інфрачервоному сушінню на конвеєрі ФГ «Агроекотехнології», мають смакові властивості, максимально наближені до своїх свіжих аналогів. Причому смак продукту розкривається поступово. Якщо, приміром, ласувати яблучними чипсами, то спочатку маємо приємний хрускіт, що нагадує чимось хрумкотіння свіжим яблуком, потім первинне відчуття солодкого переходить у природну кислинку.
До того ж вони зберігають усі вітаміни й мінерали свіжого прикарпатського яблука. При цьому залишається цільною, тобто в первісному вигляді, клітковина сировини. Оскільки для їхнього виробництва застосовуємо різні сорти яблук, то кожен різновид ласощів має свій унікальний неповторний смак. Під час виготовлення цих слайсів фрукти очищуємо лише від кісточок. Шкірка ж яблук залишається, що підвищує цінність продукту.
Загалом у фруктових чипсах є велика кількість необхідних людині елементів. Зокрема це природні моносахариди – фруктоза, глюкоза, сахароза, які стимулюють роботу мозку й органів зору. А також яблучна, лимонна, винна й інші органічні кислоти, пектинові, дубильні й фарбувальні речовини, мінеральні солі, органічні сполуки заліза і фосфору, провітаміни А, В, С, ефірна олія.
Збережена в первісному вигляді клітковина фруктових чипсів активізує роботу шлунково-кишкового тракту, що сприяє обмінним процесам в організмі і дорослих, і дітей, збалансовує їх. Завдяки цьому це зокрема ідеальний продукт саме для дорослих, який допоможе задовольнити потребу в солодощах не на шкоду здоров’ю і статурі. Оскільки чипси не містять глютену, крохмалю та інших високоалергенних компонентів, вони підходять для будь-яких спеціальних дієт, а також для лікувального і реабілітаційного харчування…
– А крім яблук, які ще фрукти чи овочі «освоюєте»?
– Випускаємо й гарбузові та бананові слайси, а також чипси з буряка та моркви. Вони, до речі, важливе джерело корисних для організму не лише вітамінів і мікроелементів (А, В1, В2, С, Е, фолієва кислота, ніацин, йод, цинк, мідь, залізо, фосфор, калій, кальцій, сірка, магній, натрій…), а й волокон. Тим-то вони добре впливають на роботу мозку, підвищують його працездатність. Їх абсолютно можна вважати чудовою альтернативою горнятка кави, ними зручно перекусити в офісі чи в дорозі. До речі, денна норма споживання яблук – два – три плоди – якраз і міститься в одній упаковці наших чипсів.
– Ви хочете сказати, що сушениці від «Агроекотехнології» поживніші, ніж їхні свіжі оригінали?
– Наша продукція має доволі високу поживну цінність: 100 грамів сухого продукту цілковито замінюють кілограм свіжих чи то ягід, чи фруктів або овочів. У тому числі й за вмістом вітамінів та мікроелементів…
Усі наші чипси пропонуємо скибками, кільцями, соломкою, дрібними кубиками тощо. Готувати з них можна вельми розмаїті страви. Одним із популярних застосувань є додавання їх у салати й гарніри.
Особливості саме сушених овочів/фруктів/зелені широко застосовують і в косметології, оскільки вони – натуральні продукти без консервантів і ароматизаторів, як це визнали на науково-медичному рівні, – не лише поліпшують обмін речовин, як ми вже говорили, і роботу серцево-судинної системи, а й виводять підшкірний жир, «вбивають» як антиоксиданти вільні радикали, сприятливо впливають на стан шкіри й волосся, підходять для приготування масок у домашніх умовах.
P. S. Про цікаві особливості й овочевих «сушениць», зокрема сушеної цибулі й часникового порошку, хліб із якими («Мисливський») уже випікають у калуській хлібопекарні «Височанка», а також «сухоягід» від ФГ «Агроекотехнології» читайте в «Галичині» надалі.