Уже понад пів року передачу в оренду державного та комунального майна здійснюють за новим законом. Детальніше про це розповідає заступник начальника відділу орендних відносин регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях Оксана ГОРДИНСЬКА:
– Найперше хотіла би спинитися на основних моментах, котрими ми керуємося під час передачі в оренду державного майна. 2019 року набув чинності новий закон «Про оренду державного та комунального майна». Він передбачає цілковито нову процедуру як укладення, так і продовження договорів оренди. Щоправда, ми не могли одразу за нею працювати, бо чекали ще порядку передачі майна в оренду, який розробляв Кабінет Міністрів і який було затверджено аж 17 червня 2020-го. Тоді вже розпочали підготовчу роботу до аукціонів, але проводити їх також ще не могли, тому що не було розроблено кінцевого документа – примірного договору оренди. Він же з’явився торік у вересні. Ось відтоді ми й почали оголошувати аукціони і на укладення, і на продовження договорів оренди.
Конкретизую, в яких випадках оголошують аукціон. Це залежить від орендаря. Якщо ним є комерційна структура (фізичні чи юридичні особи-підприємці), то оголошують аукціон на укладення договору оренди і майно вносять до так званого переліку першого типу. Наголошу, що ми здаємо в оренду тільки державне нерухоме майно. Ще хочу зазначити, в яких випадках аукціон не оголошують: якщо орендарями є бюджетні установи як державної, так і комунальної форми власності. Скажімо, музеї, громадські організації, але тільки у сфері культури і мистецтв, реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та учасників АТО. Вони можуть орендувати майно без аукціону.
– Пані Оксано, скільки вже оголошено аукціонів?
– Зі згаданого вересня 2020-го – дев’ять на укладення договорів оренди і 21 – на продовження.
– На який термін можна передавати майно в оренду?
– Новий закон визначив мінімальний термін оренди – п’ять років. До речі, зазначу такий нюанс: коли фізична чи юридична особа вперше уклала договір оренди, і якщо його термін закінчився, а вона хоче його продовжити, то також аукціон не оголошують. Пролонгування договору здійснюють автоматично. Людина звертається до нас з експертною оцінкою та заявою, яку подає через Електронну торгову систему (ЕТС), і ми проводимо процедуру. Зокрема звертаємося до балансоутримувача майна, щоби нам повідомили, чи виконує його орендар умови договору, аналізуємо у себе, чи має він право на таке продовження, визначаємо орендну плату…
– Що має бюджет від оренди?
– Частина орендної плати йде балансоутримувачу, а інша спрямовується до Державного бюджету (ДБ). Якщо ж об’єктом оренди є цілісний майновий комплекс чи структурний підрозділ державного підприємства, то вся орендна плата надходить до ДБ. Якщо майно перебуває на балансі госпрозрахункових підприємств, установ, організацій, то 70 відсотків плати йде до бюджету, а 30 – балансоутримувачу. І якщо говорити про бюджетні установи, котрі здають в оренду своє майно, то плата ділиться 50 на 50.
– А можете вказати конкретну суму?
– З початку року до ДБ з нашої області надійшло 6,825 мільйона гривень.
– Скільки на сьогодні є діючих договорів оренди?
– 322 – як з бюджетними установами, так і комерційними структурами.
– Власне, які суми оренди?
– Переважно на аукціон подають одну-дві заяви на певний об’єкт. А ось, наприклад, коли йшлося про таку державну установу, як Інститут родючості грунтів, то було чотири претенденти, і в результаті оренда плата від заявленої на аукціоні початкової суми зросла вчетверо. На початку червня оголосили аукціон про передачу в оренду поста ДАІ в Івано-Франківську на Тисменицькій вулиці, то на торгах орендна плата зросла у стократ. Від початкової 60 гривень було запропоновано 6,57 тисячі гривень. Щоб ви зрозуміли – стартова ціна на наших аукціонах становить один відсоток від залишкової вартості об’єкта, котрий передають в оренду.
– А на які об’єкти заплановано оголосити аукціони найближчим часом?
– Зокрема передаватимуть в оренду приміщення площею 11,5 кв. метра в Івано-Франківську на вул. Каховський, 15 – це об’єкт головного управління Держпродспоживслужби в області…
Ще хочу спинитися на тому, як можна дізнатися про об’єкти, котрі передають в оренду. Відповідну інформацію про вакантні приміщення розміщено на сайті «Фонд державного майна» у розділі «Пропонується для передачі в оренду». Крім того, є спеціальний сайт з питань оренди майна – orenda gov.ua На ньому є і наша область, де потенційний орендодавець може дізнатися, що його цікавить. Ще раз повторю, як можна звернутися до нас. Новий закон визначає, що звернення подають суто через Електронну торгову систему, про яку згадувала. Ми по кілька разів на день її моніторимо, чи не надійшли нові заяви. Якщо ж такі є, то реєструємо їх і починаємо роботу…