Завдяки ініціативі Мінюсту були внесені зміни до закону про правила виїзду за кордон з неповнолітніми дітьми. Нововведення дозволяють тимчасово виїхати з дитиною за кордон без обов'язкового отримання нотаріально посвідченої згоди одного з батьків. Нові правила стосуються виїзду дитини, чиї батьки розлучені чи проживають окремо, а один із них сплачує аліменти на дитину або ж заборгував із їх сплатою.
Метою такої поїздки мають бути:
- лікування;
- навчання;
- участь у дитячих змаганнях, фестивалях, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, дослідницьких, туристичних, мистецьких, спортивних заходах, наукових виставках;
- оздоровлення та відпочинок.
Цей порядок виїзду за кордон стосується ситуації, коли дитина проживає з одним із батьків, який не перешкоджає іншому у побаченнях і спілкуванні з дитиною. У такому разі не потрібно отримувати дозвіл другого з батьків на виїзд за кордон дитини на термін до 1 місяця.
Для цього потрібно зробити таке:
- повідомити другого з батьків про державу перебування, мету та тривалість поїздки рекомендованим листом, якщо відоме місце його проживання;
- пред’явити на кордоні копію рішення суду або органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.
Працівникам прикорднонної служби потрібно буде пред'явити документи, які підтверджують вище вказані підстави та термін перебування з дитиною за кордоном. Але вимагати нотаріально посвідчену згоду на виїзд від другого з батьків вони уже не мають права.
Слід пам'ятати про обов'язок дотримуватися відповідно вказаних у документах термінів перебування з дитиною за кордоном. За умисне порушення термінів настає адміністративна відповідальність – штраф від 1700 до 3400 грн. та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на рік.