Правом першочергового зарахування на бюджетну форму навчання незабаром, уже цього року, зможуть скористатися ті вступники до педагогічних і медичних закладів, які погодяться після закінчення вишів відпрацювати в селі або селищі міського типу не менше 3 років. Десятки років тому, коли була лише державна форма навчання, це було обов'язковою вимогою для випускників цих вузів.
Це право поширюється на майбутніх вчителів і лікарів, які оберуть навчання на спеціальностях галузей знань 01 "Освіта/Педагогіка" і 22 "Охорона здоров'я", інформує Ukr.Media.
Щоб роз'яснити, як повинен відбуватися конкурс з відбору вступників, які хочуть працювати в сільській місцевості, Міністерство освіти і науки підготувало відповідні методичні рекомендації:- право першочергового вступу на бюджетну форму навчання отримають ті, хто попередньо пройде конкурс та укладе угоду на відпрацювання в селі або селищі міського типу не менше 3 років;
- відповідну роботу проводитимуть на регіональному рівні: конкурс організовують облдержадміністрації на основі прогнозу місцевих рад щодо потреби фахівців з вищою медичною або педагогічною освітою.
МОН закликало ОДА активніше використовувати цю можливість та інформувати про неї вступників, адже конкурси повинні бути оголошені до 1 березня цього року, а до 30 квітня вже мають бути відомі їх результати.
ОДА самі визначатимуть порядок та умови конкурсів. Зокрема, це стосуватиметься вимог до конкурсантів та переліку документів. Також МОН радить одним з критеріїв визначити місце проживання учасника. Тоді перевагу отримають ті, хто живе в тому ж ( чи найближчому) населеному пункті, що і майбутній роботодавець.
У міністерстві відзначили кілька обов'язкових умов конкурсу:- спеціальність, термін і освітній рівень, які планує вибрати конкурсант, мають збігатися з певною потребою у фахівцях;
- учасники повинні бути попередньо ознайомлені зі своїми обов'язками щодо навчання та відпрацювання;
- місцеві ради, які дають замовлення, зобов'язані прийняти рішення про забезпечення майбутніх працівників безоплатним житлом на термін не менше ніж 3 роки.
Переможці конкурсів отримають право на першочергове зарахування. Їх конкурсний бал буде множитися на першочерговий коефіцієнт (1,05). Для вступників на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного спрямування) в умовах прийому додатково передбачена спеціальна квота, під яку буде надано частину бюджетних місць.
Після закінчення навчання випускник повинен протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір і почати там працювати. Якщо випускник відмовляється виконувати умови угоди, він зобов'язаний відшкодувати кошти, витрачені закладом на його підготовку.