Нові афери: для кого «Газовий запас»?

Кілька тижнів тому НАК «Нафтогаз України» запропонувала споживачам начебто привабливу пропозицію. Українцям надали можливість придбати у НАК газ на зиму за літньою ціною. Новий продукт для побутових споживачів назвали «Газовий запас». Як повідомили тоді на офіційному сайті НАК, побутові споживачі зможуть придбати газ у вересні за низькою літньою ціною і використати його протягом опалювального сезону.

За умовами пропозиції, до 25 вересня українські споживачі могли закупити газ в обсязі до 25 тис. куб. м, чого достатньо для забезпечення потреб домогосподарства протягом усієї зими. Як зазначено у повідомленні, відпускна ціна «Нафтогазу» для газопостачальних підприємств (газзбутів) у рамках запропонованого продукту становить 4874,42 грн за тис. куб. м (без ПДВ та вартості транспортування і розподілу).

А буквально днями з’явилося цікаве повідомлення з цього приводу на офіційній сторінці Антимонопольного комітету України. Тут нагадали, що для приєднання до згаданої акції споживачам пропонували підписати додаткову угоду та внести передоплату за очікуваний обсяг газу, а відтак протягом опалювального сезону оплачувати лише послуги з транспортування та розподілу газу. Як зазначають автори повідомлення, з одного боку, це виглядає, як вияв конкуренції на ринку та боротьби постачальника за свого споживача, разом з тим «конкуренція дає свій позитивний ефект, в тому числі у вигляді зниження ціни, лише коли є добросовісною. Тобто коли споживач робить свій вибір на користь того чи іншого постачальника на підставі повної та точної інформації про ціни та умови придбання продукту».

Що ж такого виявили у цій пропозиції в Антимонопольному комітеті? Як зазначають, за результатами аналізу встановлено, що інформація, розміщена на сайті газопостачальної компанії «Нафтогаз України» щодо продукту «Газовий запас» у рамках акції «Твоя енергонезалежність», не містить повних і точних умов додаткової угоди, яку має підписати споживач. А відповідно до цієї угоди, по-перше, споживач, сплачуючи постачальникові кошти з розрахунку замовлених обсягів природного газу за ціною, визначеною в цій угоді, набуває право отримати цей газ у період з 1 жовтня 2019-го по 31 березня 2020 року суто в тому разі, якщо чинні на час постачання ціни будуть вищими, ніж ціна, за якою було здійснено передоплату. А по-друге, – якщо протягом того самого періоду вартість природного газу буде нижчою за ціну, за якою було здійснено передоплату, то побутовому споживачеві необхідно буде додатково оплатити вартість спожитого природного газу, попри наявність передплаченого обсягу природного газу.

Тобто якщо ви заплатили за газ наперед за запропонованою «Нафтогазом» ціною, то поки ціна на газ вища, або така сама, за якою ви заплатили, – газ ви отримаєте. Якщо ж ціна буде нижчою (це можливо, але про це трохи згодом) ніж та, за якою ви заплатили за свій «газовий запас», то вам доведеться, крім передоплати за додатковою угодою, також оплатити новий обсяг газу за новою, хай і нижчою, ціною. А за вже придбаний кошти не повернуть, просто цей обсяг «чекатиме», поки ціна знову підвищиться. А якщо ціна так і залишатиметься нижчою, то перерахунок буде можливий лише після 1 квітня.

А тепер кілька слів щодо ціни газу. Чинна вартість природного газу для населення у серпні ц. р. становила 4 770 грн за тисячу метрів кубічних і була на 226 грн нижчою за ціну, яку пропонували відповідно до акції «Твоя енергонезалежність». Нагадаємо також, що у вересні ціна на блакитне паливо була знижена проти серпневого рівня ще на близько 115 гривень.

Отже, в АМКУ роблять висновок: споживач, не маючи повної та точної інформації, може бути введений в оману. Також у повідомленні зазначають, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), не затверджувала додаткову угоду до договору та викладені в ній умови.

Відтак фахівці Антимонопольного комітету рекомендують газопостачальній компанії «Нафтогаз України» та регіональним газопостачальним компаніям при здійсненні комунікації щодо акції «Газовий запас» припинити поширення неповної та неточної інформації, оскільки це містить ознаки порушення Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Одночасно АМКУ звернувся до НКРЕКП з пропозицією вжити заходів щодо забезпечення контролю за дотриманням газопостачальними компаніями ліцензійних умов.

З огляду на загрозу виникнення кризових ситуацій з постачанням природного газу побутовим споживачам у період опалювального сезону, комітет надіслав надані «Нафтогазу» рекомендації також у Міністерство енергетики та захисту довкілля, Кабінет Міністрів та Офіс Президента України.

Редактор відділу газети “Галичина”