Німецький Потсдам став партнером Івано-Франківська

Столиця федеральної землі Бранденбурґ Потсдам стала першим німецьким містом, з яким Івано-Франківськ домовився про партнерство. Співпраця між ними зав’язалась завдяки посередництву польського міста-побратима Ополє, яке вже пів століття підтримує партнерські зв’язки з Потсдамом – важливим культурним, освітнім і туристичним містом, котре розташоване за 26 км на захід від Берліна і налічує 178 тисяч жителів. Це одне з наймальовничіших міст Німеччини. Ще в 1990 році його весь культурний міський ландшафт внесли до Списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Отож нині обласний центр Прикарпаття має 26 міст-побратимів у країнах Європи, Азії та Америки й цим посилює свою міжнародну співпрацю на додаток до реалізації низки дуже корисних для нашого міста європейських транскордонних проєктів («Транскордонна зелена транспортна мережа», «Альтернативні терапії в Марамуреші та Івано-Франківську»), а також проєкту «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» за підтримки Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО). До речі, найвищу щорічну відзнаку Парламентської Асамблеї Ради Європи «Europe prize-2018» («Приз Європи-2018») було вручено Івано-Франківську п’ять років тому й за активну співпрацю з європейськими містами та інституціями.

Делегація з Потсдама в особах її найвищих очільників перебувала в Івано-Франківську два дні й уважно спостерігала за життям нашого міста. Після підписання договору про партнерство між містами німецькі гості разом з міським головою Русланом Марцінківим відвідали в Івано-Франківську завод з виробництва кабельно-провідникової продукції «LLC PAS Ukraine», який належить до німецької групи компаній «PAS Group» – провідного виробника кабельних систем для побутової техніки, оглянули його виробничі потужності та переконалися, що підприємство успішно працює на ринку під час військових дій в Україні. 

Німців якраз це найбільше й вразило. «Бачимо, що Івано-Франківськ розвивається швидкими темпами, і це при тому, що в Україні триває війна. Впевнений, нам є що запозичувати у вас, а ми поділимося з вашою громадою своїм досвідом», – сказав міський голова Потсдама Майк Шуберт. 

Аналогічне враження створилося й у заступника міського голови з питань розвитку міста, будівництва, економіки та екології Потсдама Бернда Рубельта: «Я мав можливість ближче ознайомитися з вашим містом. І побачив, що попри складний час місто живе своїм життям: функціонує транспорт, усе працює, …розвивається культурна спадщина. Однозначно багато чого ми можемо навчитися в Івано-Франківська».

Урядники з Потсдама вважають, що партнерство буде корисним для обох міських громад. На думку голови міської ради міста Потсдама Петера Гоєра, потужна співпраця між ними налагодиться особливо в сфері освіти. Більше того, він сказав, що німецьке місто вже готове приймати франківських студентів для обміну досвідом та реалізації ідей та задумів молоді. 

Директор департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків ІФМР Ігор Попадюк, який багато доклався до того, щоб налагодити зв’язки з Потсдамом, запевняє, що «насправді спільних проєктів є дуже багато, …щоби співпрацювати в напрямах і планування, й розвитку урбаністики, й написання спільних проєктів, які фінансуються з Європейського Союзу, й гуманітарної допомоги для Івано-Франківська, й обміну досвідом».

А на геополітичному рівні партнерство міст – це важлива складова у зміцненні міждержавних відносин між Німеччиною та Україною, переконаний згаданий Майк Шуберт. Такої ж думки і наш Руслан Марцінків: «У період труднощів та криз міста й країни мають об'єднуватися, аби допомагати одні одним та створювати більш сприятливі умови для майбутнього».

Нині містами-партнерами Івано-Франківська, окрім Потсдама, як повідомляє сайт департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста ІФМР, є: Ряшів, Люблін, Хшанув та Хшановський повіт, Новосольський повіт, Дільниця Охота ст. м. Варшави, Рибнік, Ополє, Свідніца, Зєльона Ґура, Кошалін, Томашув Мазовєцький у Польщі, Пршеров і Табор у Чехії, Стрешенський район у Молдові, Бая-Маре, Тирговіште, Орадеа в Румунії, Ніредьгаза в Угорщині, Брага у Португалії, Руставі у Грузії, Тракай у Литві, Єлгава в Латвії та Арлінґтон у США. Постійно триває співпраця Івано-Франківської міської ради з містами Кліші (Франція), Мішкольц (Угорщина), Ботошані (Румунія), Кошіце, Міхаловце (Словаччина) та Сігет Марамурешського повіту (Румунія). За повідомленням місцевих медіа, продовжується робота з налагодження партнерства з містами Сан-Дієго і Рочестер у США та Брешією в Італії. З початком вторгнення московитів в Україну Івано-Франківськ в односторонньому порядку розірвав партнерство з російськими Сурґутом і Серпуховим.

На честь міст-партнерів у центрі Івано-Франківська встановлено пам'ятний знак, на якому зображено герби міст-партнерів, їхні назви і відстань до них. Причому знак зроблено так, що на ньому є місце для нових табличок на означення нових партнерських міст Івано-Франківська.