Ні дня без пісні – в обласному центрі відзначили 55-річчя «Сурми»

Народна аматорська чоловіча хорова капела «Сурма» ім. Б. Волосянка Івано-Франківського національного медичного університету зустріла своє 55-річчя. Ювілею присвятили концерт в обласній філармонії ім. Іри Маланюк. Цій святковій події передувала інша – того ж листопадового дня за участі хористів було урочисто відкрито встановлену на стіні будинку на вулиці Галицькій, 5 у рамках міської програми «Івано-Франківськ – місто героїв» анотаційну дошку доцентові медичного вишу й водночас багатолітньому художньому керівникові «Сурми», диригентові, композиторові, громадському діячеві, заслуженому працівникові культури України Богданові Волосянку.

Із 2012-го, після його відходу у вічність, очолює знану й далеко за межами нашого краю капелу заслужений діяч мистецтв України Володимир Савчук. Під його орудою колектив, розвиваючи і примножуючи традиції, закладені попереднім хормейстером, досяг нових творчих вершин. Засвідчив це і святковий концерт, який капела розпочала стрілецькою піснею «Там, на горі, на Маківці» в обробці Б. Волосянка. Лемківська народна пісня «Ой верше, мій верше» в його ж обробці теж припала до душі глядачам. Щедрими оплесками нагородили вони хористів-медиків і за виконання романсу «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» – покладеної на музику А. Кос-Анатольським поезії І. Франка, яка так само стала народною піснею. Як і полюбилися широкому слухацькому загалу в різних куточках України, де виступала «Сурма», виконані на концерті з нагоди її ювілею пісня цього ж композитора в аранжуванні В. Савчука «Ой нагнувся дуб високий», твір «Козак гуляє» композитора Б. Шиптура і поета С. Пушика, пісня про маму «Берегиня» Р. Долчука і Я. Ткачівського, жартівливий твір «Марусині деруни» М. Пастернака і С. Дасевича.

Вся 55-річна історія цього хорового колективу пов’язана з активною популяризацією української, особливо народної пісні. Високою виконавською майстерністю, співом на справді професіональному рівні «сурмачі» дають крила в народі творам авторів із Прикарпаття й інших регіонів країни. На святковому концерті шанувальники музичного мистецтва віддавали свою любов і хору, і його солістам – Сергієві Грабцю, Яремі Гаврилюку, Вікторові Дацюку, Вірі Бойчук, колишнім учасникам капели Софії Терлецькій, нинішньому солістові Івано-Франківської обласної філармонії Миколі Сисаку та Василеві Садовському, солістові Львівської національної опери ім. Соломії Крущельницької, котрий зірвав бурхливі овації блискучим виконанням партії Андрія з опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».

На прохання глядачів «Сурма» аж двічі виконала пісню «Люблю я тебе, Україно» на музику М. Костецького, слова О. Новицького, фортепіанний супровід якої написав Б. Шиптур. Цей твір став фінальним акордом концерту хорової капели, що зібрав аншлаг. У канву святкового дійства вплелися розповідь доцента кафедри українознавства і філософії ІФНМУ Миколи Сулятицького про історію капели і неординарну творчу особистість її чільника Б. Волосянка, привітання з ювілеєм колективу, які адресували «сурмачам» ректор цього вишу професор Микола Рожко, доктор мистецтвознавства, професор кафедри методики музичного виховання та диригування Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ганна Карась, голова обкому профспілки медпрацівників Наталія Бирчак, композитори Богдан Шиптур і Мирослав Пастернак, заслужена артистка України Світлана Суховій. Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків відзначив, що капела «Сурма» завдяки участі в багатьох міських заходах стала мистецькою візитівкою не лише медичного вишу, а й обласного центру загалом, і вручив В. Савчуку подяку від міської влади за багатолітню сумлінну працю й вагомий внесок у культурний розвиток міста.

Вшановуючи хоровий колектив-ювіляр, промовці згадали і такі його добрі справи. «Cурмачі» відвідали Харківський військовий госпіталь з гостинцями, купленими за свої гроші, і, звичайно ж, подарували чимало задушевних пісень пораненим на російсько-українській війні та хворим бійцям. Капела подружилася з народним хором «Водограй» санаторію «Березівські мінеральні води» на Харківщині і спільно з ним та іншими лікувально-оздоровчими закладами країни здійснила патріотичне благодійне турне «Медики – за мир, здоров’я нації та єдність України». Зокрема було зібрано понад 20 тис. грн. для обласного військового госпіталю в Коломиї на проведення реабілітації воїнів АТО/ООС. Також «сурмачі» передали кошти від свого доброчинного концерту в обласній філармонії «кіборгу» –десантнику із Калуша Стасу Стовбану на виготовлення протезів.

І як не погодитися з міркуванням про взяту цим колективом на себе високу творчу естетично-духовну місію, яке висловила, віншуючи його з 55-річчям, онука багатолітнього хормейстера капели Б. Волосянка – доктор медичних наук, професор кафедри педіатрії ІФНМУ, член НСПУ Ірина Лембрик: «Своїм мистецтвом хористи-медики підтверджують ту істину, що українці просто не можуть існувати без пісні. Бо вона – той генетичний код, який поєднує всі наші покоління».

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.