Президент України Володимир Зеленський на початку лютого цього року підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (№1217-IX), який запроваджує облік трудової діяльності працівників в електронній формі. Згідно тексту законопроєкту закон набирає чинності через три місяці з дня опублікування. Тож це відбудеться уже в травні. Про це повідомила прес-служба Офісу Президента на своєму сайті.
Законопроєктом передбачено:
1. Встановити п’ятирічний перехідний період для включення до Державного реєстру відомостей з паперових трудових книжок про трудову діяльність працівника (впродовж цього періоду застосовуватимуть як паперову трудову книжку, так і електронну форму вже наявних або внесених відомостей про трудову діяльність працівника з Держреєстру).
2. Внесення відомостей про трудову діяльність робітника до Держреєстру відбуватиметься як роботодавцем, так і безпосередньо застрахованою особою; через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді сканованих або оцифрованих копій документів - трудової книжки, довідок тощо - з обов’язковим накладанням страхувальником або застрахованою особою кваліфікованого електронного підпису.
3. Встановити, що після внесення відомостей про трудову діяльність працівника до Державного реєстру роботодавець зобов’язаний видати оригінал паперової трудової книжки йому на руки під підпис. При цьому передбачено обов’язок роботодавця вносити на вимогу працівника до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.
4. Запровадити можливість автоматичного призначення пенсії (без особистого звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку і зі збереженням за особою права відстрочення виходу на пенсію. При цьому, якщо особою перенесено призначення пенсії та продовжено перебування в трудових відносинах, розмір її пенсії підвищуватиметься на 0,5–0,75%. У рамках автоматичного призначення пенсій також передбачено можливість визначення за допомогою програмних засобів Держреєстру найбільш вигідного варіанту розміру та дати для її призначення.
5. У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можна буде подати до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг фонду.
6. Страховий стаж обчислюватиметься за даними, що містяться у реєстрі застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, в тому числі даними про трудову діяльність працівників, внесених відповідно до Закону про ЄСВ. А за періоди, за які не внесено дані до реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соцстрахування, — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
7. За людиною буде зберігатися право вибору для покращення запропонованого розрахункового розміру, а саме:
- або людина надає відомості про отримувану заробітну плату за період до 2000 року (до запровадження персоніфікованого обліку),
- або відтермінує свій вихід на пенсію для одержання підвищення до пенсії на 0,5–0,75% за кожний повний місяць роботи після досягнення пенсійного віку,
- або використовує право на призначення пенсії.
8. Оригінал паперової трудової книжки передаватимуть на зберігання працівнику як офіційний документ. Якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язаний паралельно із електронним обліком трудової діяльності також внести записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення і до паперової трудової книжки.
Такі зміни дозволять зменшити витрати роботодавців на ведення паперового документообігу, спростять доступ до інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, насамперед у разі тимчасової втрати працездатності. Електронні трудові книжки — це ще й можливість спростити трудову бюрократію, це єдиний реєстр, де буде вказано весь досвід роботи особи, тому що у нас не всі роботодавці притримуються закону, - пояснили у Мінекономіки.
Також усуваються можливі ризики і негативні наслідки втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей до цього документа. Електронна трудова книжка ще має унеможливити «маніпулювання» працівниками, коли працедавці не віддають їм трудову книжку, щоб не відпускати з місця роботи.
Таким чином вдосконалюється і реформується система обліку трудової діяльності працівників, що передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок.