Нерухомість Івано-Франківщини: попит і ціни зростають

Івано-Франківська область очолила рейтинг регіонів України з найбільшим зростанням вартості житлової нерухомості. За період з жовтня 2022 до жовтня 2023 року вартість квадратного метра житла зросла більш ніж на 48% до середньої ціни майже 44 тисячі за квадратний метр. Подібні тенденції характерні і для вторинного ринку житла.

Стрімке зростання вартості у першу чергу пов'язане із безпековим фактором: мешканці східних та південних регіонів України через постійні обстріли та руйнування інфраструктури змушені шукати варіанти переїду в західні області України. Івано-Франківськ вперше потрапив до ТОП-5 рейтингу за попитом на житло в Україні. За даними ріелторських порталів, за попитом Івано-Франківськ поступається лише значно більшим містам: Києву, Одесі та Львову.

Подорожчало удвічі

Що відбулось на ринку житлової нерухомості Івано-Франківська в останні два роки? Ситуація почала стрімко мінятися вже восени 2021 року. Поява перших повідомлень в західних та українських ЗМІ про можливість ескалації військового конфлікту між Україною та Росією призвела до зростання вартості житла. Якщо восени 2021 року вартість однокімнатної квартири у віддаленому від центру районі становила 15-20 тисяч доларів (в залежності від стану житла), то сьогодні вартість однокімнатної квартири з пристойним ремонтом стартує від 30 тисяч доларів. Варіанти за 20 тисяч доларів все ще трапляються, але це переважно нове житло у стані «після будівельників», де потрібно суттєво вкластися у ремонт або квартири вторинного ринку з поганим ремонтом. За таку ціну трапляються також варіанти в історичній забудові міста, у будинках з ознаками аварійності. Якщо аналізувати вторинний ринок Івано-Франківська, найбільшим попитом користуються квартири з ремонтом у стані «заходь і живи» або варіанти, що потребують мінімальних капіталовкладень. З початку військових дій у лютому 2022 року стрімко зріс попит на оренду, але після стабілізації на фронті протягом 2022 року ця тенденція суттєво послабилась.

Шанс для місцевих забудівників

Якщо у прифронтових регіонах більшість девелоперських проєктів заморожені, то в Івано-Франківську спостерігається справжній «будівельний бум». За даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області, у січні–вересні 2023 року в області прийняли в експлуатацію більше 400 тисяч квадратних метрів житлової нерухомості або на 22% більше за аналогічний період 2022 року. Питома вага Івано-Франківського району становить більше 70%, хоча в деяких районах області спостерігається зменшення обсягів зданого житла. Приміром, у Калуському районі це мінус 20%, у Коломийському – мінус 10% у порівнянні з обсягами за аналогічний період 2022 року.

Війна – головний фактор

Як будуть розвиватися події на ринку житлової нерухомості України? Головним фактором буде залишатися війна, яка прямо чи опосередковано впливатиме на попит та динаміку цін. Суттєвий вплив на ринок матимуть державні програми відновлення або грантові програми фінансування відбудови з боку міжнародних партнерів. Однак, без фундаментального вирішення безпекових проблем, поява нових стимулів на ринку виглядає малоймовірною.