Неоопера Франківського драмтеатру «Гамлет» отримала театрального Оскара

У переддень зими в Києві збиралися театрали зі всієї України. В Національній опереті відбувався фінал великої конкурсної гри і вперше назвали шість найкращих вистав і режисерів, котрі стали переможцями нової всеукраїнської театральної премії «GRA». Її одразу назвали українським Оскаром, а обирати переможців серед найкращих запросили міжнародне журі, до складу якого ввійшли Іраклі Гогія, режисер культової вистави «Колискова війні», Йонас Вайткус – литовський режисер театру і кіно, Ніколас Пейн — директор Opera Europa з Лондона, Лаура Акерлунд — генеральний директор, художній керівник «Комік Опера Хельсінкі».

Неоопера Франківського драмтеатру «Гамлет» у постановці Ростислава Держипільського перемогла в номінації «Найкраща пошуково-експериментальна вистава». Цю роботу вже бачили на Шекспірівському фестивалі у Гданську, і її відзначив у своєму щорічному огляді директор Шекспірівського інституту Майкл Добсон, що приїхав подивитися прем’єру аж до Івано-Франківська.

Театральна премія «Great Real Art» («Велике справжнє мистецтво») тримала у творчому неспокої театральну громаду країни довго – з березня. Бо саме тоді Національна спілка театральних діячів України в особі її голови Богдана Струтинського, заступника Ростислава Держипільського та кола однодумців вирішила втілити в життя такий амбітний задум.

До лонг-листа потрапили 74 вистави, їх подивилася експертна рада з українських критиків та мистецьких оглядачів, добре відомих і шанованих у вузьких колах. До шорт-листа вибрали 12 вистав – по дві у кожній із шести номінацій: за найкращі драматичну виставу, виставу камерної сцени, виставу для дітей, музичну, пошуково-експериментальну виставу та хореографічну.

«Завершилася виснажлива робота, яка тривала п’ять місяців. Було 74 заявки на участь у фестивалі. Після перегляду відео ми обрали 27 вистав. Поїхали Україною, аби їх подивитися, а сьогодні вже можна дізнатися 12 номінантів на премію. Вдячна всім театрам, які повірили в нас і подали заявки. Дуже добре, що існує конкуренція», – написала голова експертної ради фестивалю, кандидат мистецтвознавства Анна Липківська.

Серед шести найкращих, що отримали відзнаку премії «GRA» і грант на нову постановку, – робота «Вій. Докудрама» Чернігівського театру імені Тараса Шевченка, найкраща музична вистава – «Дідона та Еней» громадської організації «Open Opera Ukraine», найкраща вистава камерної сцени – «Віталік» від «Дикого театру», «Ангелик, що загубив зірку» Чернігівського обласного театру ляльок імені Олександра Довженка здобув першість серед вистав для дітей. Грошову премію у номінації «За найкращу музичну виставу в жанрі опери/оперети/мюзиклу» рішенням журі розподілено між двома заявленими в номінації виставами. Журі особливо відзначило звучання оркестру і диригента у виставі «Дідона та Еней» та виконавицю ролі Жанни Олександру Студзінську у виставі «Біла ворона» театру з Миколаєва. Особливу відзнаку журі отримав Київський муніципальний театр «Золоті ворота» за виставу «Тату, ти мене любив», котру поставив режисер і директор театру Стас Жирков.

І хоча церемонію нагородження найкращих акторів і режисерів, котру вів колишній актор Франківського драмтеатру Юрій Горбунов, цього року не транслювали по ТБ, та все ж тема театру активізувалась у ЗМІ. А на передачу до одного з телеканалів, де найчастіше у прямому ефірі своїми думками діляться політики, запросили акторів та режисерів: Остапа Ступку, виконавця ролі Гамлета Олексія Гнатковського, художнього керівника Київського театру на Подолі Віталія Малахова...

«Можливо, це галюцинація, але сьогодні на «GRI» трапилося диво – атмосфера театрального братерства», – написав у «Фейсбуці» один з експертів премії Олег Вергеліс.
«Ми мріяли 27 років, аби мати театральний український Оскар. Впевнені, що всеукраїнська премія «GRA» стане гарним символом і великим знаком якості», – наголосив голова фестивалю чільник Національної спілки театральних діячів України Богдан Струтинський.

А от своє головне завдання – познайомити українського глядача з українським театром, презентувати найкращі театральні здобутки Україні та міжнародній спільноті, популяризувати національне театральне мистецтво, визначити провідні тенденції та стимулювати розвиток українського театрального конкурентного середовища – премія вже виконала.