Недоторканні активи. Майно московських олігархів в Україні й далі «робить бізнес» та збагачує його власників

Уже шостий місяць точиться на теренах України війна. І у зв’язку з рашистською агресією на нашій землі відбуваються вкрай незрозумілі для українців дивні речі, серед яких те, що підприємства багатьох відомих російських олігархів в Україні, які й далі працюють або ж відновлюють роботу після простою через бойові дії, досі належать громадянам московії, що знищує наш народ і нашу державу.

Приміром, 11 серпня відновив свою роботу «Ocean Plaza» – один з найбільших ТРЦ Києва, що належить компанії, пов’язаній з російським олігархом Ротенбергом. Досі в нашій столиці працює й «Мармелад» – ще один ТРЦ, співвласниками якого є голова «Газпрому» Міллєр, «банкір путіна» Ковальчук та член московської держдуми Фокін. А одне з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії – Миколаївський глиноземний завод – усе ще належить російському олігархові Дерипасці…

Власне, таких прикладів – навіть не десятки, а сотні. За понад два з гаком місяці з часу ухвалення закону, який дозволяє українській владі конфісковувати майно росіян на території нашої держави, державні органи не подали до суду жодної заяви про стягнення таких активів. Тому вельми дивно, що 6 серпня Президент Володимир Зеленський повідомив, що в Україні вже конфісковано російських активів на 28 млрд грн.

«Я не дуже розумію, про які активи урядовці доповіли главі держави, – зокрема написав з того приводу у фейсбуці політичний експерт Валерій Шабунін. – Ми вже надіслали звернення, щоб це з’ясувати. Втім, хоч як, а у ключових російських олігархів з їхніми активами в Україні все добре: бізнес робиться, «бабки варяться». І річ не лише в тім, що активи рускіх олігархів досі не використовують для фінансування ЗСУ. Ще більша проблема та, що поки ці активи не конфіскували в Україні, то з якого дива це мають робити, наприклад, в США чи у Британії?».

Звісно, не можна казати, що таки взагалі нічого не зроблено в тому напрямі. Адже на засіданнях РНБО за той час ухвалили чотири рішення, в яких зокрема йдеться про блокування російських активів: спершу проти двох фізичних і трьох юридичних осіб, відтак – проти однієї юридичної особи, потім – проти 35 фізосіб (зокрема проти путіна, пєскова й ін.), і нарешті – проти… 236 російських вишів та 261-го ректора… Та лихо в тім, як мовлять, що ніхто з фігурантів, які підпали під вердикт РНБО, не володіє значними активами в Україні, які можна б стягнути на користь держави. Тоді як майно ключових московитських олігархів зостається, як священні індійські корови, недоторканним. Більше того, воно й далі «робить гроші» й збагачує його власників.

«Я вже порушував цю проблему й попередив, що нам доведеться вийти з нею публічно, – наголосив той самий В. Шабунін. – Та особливих змін відтоді не сталося. Тож довелось оприлюднити статтю, яка дуже м’яко описує ситуацію. Якщо й це не допоможе, то вдамося до набагато ширшої комунікації, назвавши безпосередньо імена людей Президента, які цю ідею блокують».

P. S. Поки матеріал готували до друку, надійшла інформація, що за клопотанням прокурорів Івано-Франківської обласної прокуратури у межах досудового розслідування накладено арешт на майно і корпоративні права двох підприємств, бенефіціарними власниками яких є російські банки.