Останніми акордами роботи депутатського форуму в грудні стали і критика «Доріг Прикарпаття» й ОДА, й турбота про лікування онкохворих краян, і констатація того, що перевірка діяльності комунальних структурних підрозділів облради не виявила жодних порушень…
На другому пленарному засіданні 11-ї сесії обласної ради, яке відбулося 24 грудня, обранці заслухали звіт виконувача обов’язків директора ДП «Дороги Прикарпаття» Романа Сілецького. Депутати засипали його запитаннями, коли ж нарешті це державне підприємство візьметься за ремонт тієї чи іншої дороги в селах і селищах, де живуть їхні виборці. Затягнулося й обговорення резонансного питання, котре ще не один рік належатиме до категорії найбільш наболілих для прикарпатців попри наведені доповідачем цифри, що на 2022-й передбачено виділити місцевим бюджетам області із Державного субвенцію в обсязі понад 505 млн грн на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, із них 377,9 млн – на капітальний ремонт, 127,1 млн грн – на експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт. Тому що такий обсяг річної субвенції дає можливість охопити оновленням лише порівняно невелику частину місцевих шляхів.
З цього приводу перший заступник голови обласної ради Василь Гладій зауважив:
– В області є понад 3 тис. км доріг місцевого значення. Сьогодні ми чули, що повинні бути нормальні дороги до соціальних об’єктів, духовних центрів, для того, щоб розвивати туризм у Карпатах чи Дністровському каньйоні. Не називатиму тут жодної дороги чи моста, а хотів би наголосити, що в умовах дефіциту бюджетних коштів потрібно розробити критерії для зачислення автомобільних шляхів до тих, які ремонтуватимуть у першу, другу і третю черги. Бо якщо їх не розробимо, то у нас кожна дорога буде пріоритетною і перспективною. Критерії мають бути прості: довжина і стан дороги, кількість населених пунктів, які вона з’єднує, та їхніх жителів, можливості територіальної громади щодо співфінансування ремонту. От якщо такі критерії буде розроблено і їх враховуватимуть при визначенні черговості ремонтів шляхів, ми тоді відповідно до них чітко знатимемо, яку дорогу і якого року ремонтуватимуть, чому її віднесено до першого, другого чи третього етапів оновлення місцевих шляхів в області.
Голова обласної ради Олександр Сич зазначив:
– З великої хмари жодного дощу… Саме так я афористично окреслив би обговорення цього питання. За змістом виступів промовців можна поділити на дві групи. Одні казали: «Щиро дякуємо, що в моєму селі нарешті відремонтували дорогу!». Другі, навпаки, били тривогу: «В моєму селі чомусь не роблять дорогу!». Лише в кількох виступах прозвучало те, що, на мій погляд, мало би неодмінно прозвучати: вимоги об’єктивності при внесенні тієї чи іншої дороги до програми ремонту, вироблення відповідних критеріїв, прозорості використання коштів на оновлення шляхів. Ви чудово розумієте, що тим фінансовим ресурсом, який для цього має область (навіть якщо він щороку зростає на 100-150 тис. грн), задовольнити одночасно всі висловлені сьогодні пропозиції щодо ремонту доріг неможливо. Чи не кожен промовець називав дорогу в своєму населеному пункті і в сусідніх, де за нього найбільше голосують, але майже ніхто не говорив про вироблення критеріїв для визначення черговості ремонту і про потребу системності в оновленні прикарпатських шляхів місцевого значення. Ви думаєте, саме державне підприємство «Дороги Прикарпаття» визначає, які дороги ремонтувати? Це не компетенція його керівника, визначає облдержадміністрація, а вони просто виконавці. Ви можете щонайбільше запитати у доповідача про якість здійсненого ремонту дороги.
Що ж до ОДА, то вона не хоче виконувати вимогу обласної ради – у проєкті обласного бюджету на кожен наступний рік чітко вказувати перелік доріг і суми коштів, які заплановано витратити на їх ремонт. Не хоче і прозоро показати громадськості, які дороги оновлено, скільки пішло на це грошей. Попри намагання обласної ради, облдержадміністрація і ДП «Дороги Прикарпаття» нічого не погоджують з нами. Пригадую, прийшов до мене голова Делятинської ТГ і запитав, чому ремонтники не зробили повністю дорогу «Делятин – Любіжня», хоча на неї передбачено було витратити 10 млн грн. «Але ж, – кажу йому, – в наданій нам облдержадміністрацією інформації про суми коштів, які пішли на ремонт місцевих автомобільних шляхів, стосовно дороги «Делятин – Любіжня» написано: заплановано на її ремонт 7 млн грн і використано 7 млн». А голова громади показує мені відповідь з ОДА, в якій чорним по білому написано: на цю дорогу виділено 10 млн гривень... Отже, насправді вклавши в ремонт цієї дороги лише 7 млн, підтасували цифри. Такі приклади свідчать про необ’єктивність у виборі доріг для ремонту, упередженість, політичну заангажованість усього того, що робить у дорожній сфері ваше підприємство разом з ОДА. Про звіт ДП «Дороги Прикарпаття» сказав би, що він приніс мінімальний результат. Отож депутатському корпусу обласної ради доведеться заслуховувати це питання повторно…
При голосуванні проєкт рішення з цього питання не набрав необхідної для його прийняття кількості голосів депутатів, тобто звіт щодо діяльності підприємства обласна рада не взяла до відома. На відміну від звіту тимчасової контрольної комісії обласної ради щодо діяльності комунального підприємства обласної ради з питань експлуатації майна, обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс», комунального підприємства «Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради». Висновки комісії, яка протягом травня–листопада 2021-го провела дев’ять засідань, у тому числі два виїзні, після вивчення і зробленого аналізу роботи всіх трьох комунальних підприємств облради однакові: кожне провадить діяльність відповідно до свого статуту та рішень обласної ради; при вивченні господарської діяльності КП у межах компетенції комісії порушень не виявлено; роботу керівників підприємств визнати задовільною.
Ці висновки, як зазначив В. Гладій, виважені й консолідовані, попри те, що комісія, до складу якої входили представники всіх депутатських фракцій ради, мала й зауваження і пропозиції щодо кожного з підприємств. Утім, голова обласної ради Олександр Сич звернувся до доповідача – голови тимчасової контрольної комісії депутата Сергія Федорціва з уточнювальними запитаннями:
– Чи під час перевірок цих трьох комунальних підприємств облради ви виявили розкрадання коштів, наявність фіктивних працівників, зловживання службовим становищем директорами та інших правопорушень, які мали б кримінальний характер?
– Жодних таких фактів не було встановлено, – відповів С. Федорців.
І це дало підставу О. Сичу висловити міркування в тому сенсі, що, на жаль, ініціатори створення таких тимчасових контрольних комісій інколи керуються не здоровим глуздом та інтересами справи, а лише власними політичними амбіціями, бажанням попіаритися задля підвищення свого рейтингу в очах виборців. У цьому зв’язку голова облради згадав «одну депутатку попереднього скликання», яка розпускала нічим не підтверджені чутки про нібито якісь зловживання в комунальних підприємствах обласної ради, в котрій сама ж працювала, «а нині вона опинилася на політичному смітнику»…
Отож депутати проголосували за проєкт рішення, який передбачав і припинення повноважень тимчасової контрольної комісії.
Обласна рада прийняла звернення до Президента В. Зеленського, Кабінету Міністрів, Офісу Генерального прокурора та Служби безпеки щодо недопущення в державі проявів колабораціонізму й щодо забезпечення захисту національних інтересів. Депутати, усвідомлюючи всі загрози вторгнення РФ на територію України з різних напрямків, вимагають від вказаних інституцій державної влади посилити боротьбу з колаборантами, припинити закупівлю вугілля в Росії та ОРДЛО, електроенергії в Білорусі, притягти до відповідальності осіб, причетних до призначення заступником міністра внутрішніх справ людини з подвійним громадянством, надати суспільству повну й об’єктивну інформацію щодо так званої справи «вагнергейт», запровадити перевірку високопосадовців і генералітету на детекторі брехні на предмет їхньої можливої співпраці з ворогом та кримінальну відповідальність за українофобію, факт заперечення московсько-української війни. Кабмін, Офіс Генпрокурора та СБУ повинні покласти край цьому ганебному явищу і притягти зрадників державних інтересів до кримінальної відповідальності, вважають автори звернення.
У схваленому депутатами зверненні обласної ради до центральних органів влади щодо внесення змін до бюджетного законодавства в частині розподілу екологічного податку запропоновано, зокрема, 20 відсотків його зараховувати до спеціального фонду Державного бюджету, а 80 – до такого ж фонду обласного бюджету і з них 55 залишати в обласному бюджеті, а 25 – спрямовувати сільським, селищним та міським бюджетам. Тоді область додатково отримала би 100 млн грн на розв’язання своїх екологічних проблем. Обласна рада просить також відновити програму фінансування природоохоронних заходів на об’єктах комунальної власності із Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Депутати прийняли і звернення до МОЗ і Мінфіну України щодо придбання сучасного лінійного прискорювача для Івано-Франківщини. На сьогодні променеве лікування її жителів зі злоякісними новоутвореннями (онкологічні захворювання посідають друге місце після серцево-судинних у структурі смертності населення регіону) проводять на двох модифікаційно застарілих апаратах дистанційної гамма-терапії 1989 і 2008 рр. випуску. Лінійний прискорювач дасть можливість лікувати онкохворих якісніше й ефективніше, згідно з міжнародними клінічними протоколами. Він, на відміну від гамма-апарата, локально опромінює вогнище онкологічного новоутворення максимально допустимою дозою радіоактивних речовин з мінімальним променевим навантаженням на довколишні здорові тканини та органи пацієнта (завдяки цьому знизиться рівень променевих ускладнень і зменшиться час перебування хворих у стаціонарі), а також не потребує періодичної заміни джерела випромінювання. Приміщення для встановлення лінійного прискорювача в Івано-Франківську вже зведено.
На цьому ж сесійному засіданні директор департаменту охорони здоров'я ОДА Ігор Дмитренко поінформував депутатів про стан надання медичної допомоги в області онкологічним хворим.
Затверджено план роботи обласної ради восьмого демократичного скликання на 2022-й та план її діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на наступний рік, а також регіональну цільову програму «Енергодім» для підтримки ОСББ Івано-Франківської області на 2022–2023 рр. Внесено зміни до обласного бюджету на 2021 р. та до обласного бюджету на 2022 р. Обранці затвердили Перелік природоохоронних заходів для здійснення фінансування за рахунок планових надходжень коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища у 2022 р.