НБУ видав постанову, яка передбачає повернення клієнтам грошей, викрадених шахраями

Національний банк України оприлюднив проект постанови, мета якої зобов'язати всі українські банки повертати гроші клієнтам, котрі були викрадені шахраями. Причому встановлено термін такого повернення — не пізніше ніж на наступну добу після отримання повідомлення від клієнта про незаконне списання. Поки що відповідна постанова ще не набула чинності, але, за прогнозами регулятора, вона може запрацювати вже в кінці липня цього року.

Таке нововведення впроваджується, щоб хоч якось захистити права клієнтів банків, адже нині дуже активізувалися саме банківські шахраї, які різними, уже досить добре відпрацьованими методами, обкрадають користувачів банківських послуг. За даними звіту Міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА, у 2018 році шахраї обікрали українців на 250 млн. гривень. Жертвами аферистів часто ставали клієнти, у яких зловмисники виманювали реквізити платіжних карт або викрадали ці дані через «фішингові» сайти.

Проте ця постанова не означає, що банки будуть легко й одразу віддавати свої гроші клієнтам. Передбачено цілу процедуру, мета якої довести, що гроші справді були вкрадені з необережності жертви шахраїв.

Перед цим фінустановою проводитиметься розслідування, про результати якого повідомлять поліції.

Відповідна постанова фактично означає запровадження в Україні презумпції невинності для власників банківських карток. Тобто саме на фінансову установу буде покладено зобов'язання встановити та довести факти, що списання коштів відбулося з вини чи необачності клієнта, а не навпаки.

Проте постанова має й низку винятків, за яких банк зможе не відшкодовувати клієнтові грошей. Це, наприклад, коли фінустанова вважатиме, що саме дії або бездіяльність власника коштів призвели до таких наслідків.

У такому випадку банк повинен повідомити про це відповідні правоохоронні органи й до кінця розслідування та встановлення всіх фактів не повертати грошей клієнтові.

Якщо пряму або непряму вину людини в несанкціонованому списанні коштів буде доведено, усі збитки, пов’язані з переказами, що оскаржуються (у тому числі витрати банку на встановлення ініціатора та правомірності таких дій), будуть покладені на клієнта.

Прийняття постанови дуже важливе, адже вона захистить інтереси клієнтів перед банком, особливо якщо незаконне списання з особистих рахунків відбулося з вини фінустанови.

Встановлення терміну на повернення коштів за одну добу дозволить громадянам максимально швидко повернути власні кошти. А банк матиме час на встановлення фактів і відповідальних осіб у разі незаконного списання. Якщо ж банк вчасно не поверне клієнтові грошей, він матиме всі підстави для звернення до суду. Вимоги можуть передбачати відшкодування, зокрема й нарахування пені за незаконне користування коштами та компенсацію шкоди.

Проте й клієнти мають бути обачнішими, адже недбале зберігання карткових даних, у тому числі введення особистих даних на "фішингових" сайтах чи переказ грошей за власною ініціативою шахраям розглядатиметься банком виключно як особиста недбалість, а тому сподіватися на повернення коштів не варто.

Детальніше читайте на сайті zib.com.ua.