«Найкраща українка в професії» – нею стала керівниця Івано-Франківського міського об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Марія Гуцол

До ТОП-10 лавреаток V Національної премії «Найкраща українка в професії» увійшла і Марія ГУЦОЛ – доцентка кафедри мовознавства Івано-Франківського національного медичного університету, кандидатка філологічних наук, докторка філософії, перекладачка, педагогиня і науковиця. Знають її і як голову міського об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, очільницю правління обласного фонду «Милосердя та здоров’я», дійсного члена наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва».

Днями пані Марія повернулася з Києва, де відбулась урочиста церемонія нагородження визнаних найкращими у своїх сферах фахової діяльності цьогорічних переможниць престижного конкурсу «Найкраща українка в професії», проведення якого підтримує Український союз промисловців та підприємців. Експертну комісію цього конкурсу очолює відома громадська діячка Марина Кінах – пресаташе Української спілки промисловців та підприємців, заслужена журналістка України, кураторка соціальних телевізійних проєктів, заступниця директора з питань іміджу та стилю «Школи леді» популярного телепроєкту «Від пацанки до панянки».

А в літньому номері всеукраїнського журналу «Suреr Lаdу» надрукували розповіді про десятки українок – військових, волонтерок, акторок, благодійниць, бізнес-вумен, які творять наше сьогодення і яких об’єднує діяльна любов до України, підкріплена конкретними справами у всенародній боротьбі з рашистським агресором, у відстоюванні права українців на життя, зокрема вміщено й інтерв’ю з М. Гуцол.

Головна редакторка цього видання Тетяна Коляда запитала, що для пані Марії значить її професія. Із відповіді уродженки с. Корнева на Городенківщині, а нині іванофранківки, яка свого часу закінчила Київський державний лінгвістичний університет, процитую лише невеличкий згусток її розмислів над тим, чому в юні літа вона, сільська дівчина, вирішила обрати в житті саме спеціальність викладача-перекладача з іноземної мови: «Знання іноземних мов сприяє поглибленому пізнанню мови рідної, розширенню світогляду. Йдеться про важливий аспект моєї педагогічної діяльності – мовне виховання, що включає цілеспрямоване прищеплення молоді низки гуманістичних цінностей, пов’язаних з мовою. Це і розуміння ролі мови для людини, усвідомлення рідної мови в контексті культури свого народу, вимогливість до культури власного мовлення, духовно-естетична потреба в художньому слові».

Як педагогиня Марія Іванівна вміє знайти стежку до сердець студентів. Має вона вже і вагомий науковий доробок – є автором і співавтором підручників «Lingua Latina» і «Lingua Latina pharmaceutica», «Латинська мова для стоматологів», трьох словників, багатьох посібників з латині для студентів українських вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації, підручників «Німецька мова для студентів медицини», «Німецька мова для студентів стоматологічних факультетів». М. Гуцол отримала вже 14 патентів щодо реєстрації авторського права на інтелектуальну власність.

Невід’ємна грань повсякденного життя пані Марії – очолює університетський осередок «Просвіти», а вже три роки вона голова й Івано-Франківського міського об’єднання цієї найдавнішої української патріотичної громадської організації. Удостоєна її найвищої відзнаки – медалі «Будівничий України», лавреатка обласної просвітянської премії ім. Марійки Підгірянки. М. Гуцол пише вірші, сценарії, готує і є ведучою заходів до державних і Шевченківських свят, ювілеїв інших видатних українців. А в час широкомасштабного російсько-українського збройного протистояння, як сама розповіла в тому ж інтерв’ю, вона разом з іншими активістами у Народному домі «Просвіта» сортують і пакують зібрану на Прикарпатті гуманітарну медичну допомогу для відправлення її українським захисникам на передову та цивільному населенню, яке ще залишається в зонах бойових дій.

Пані Марія каже: «Для мене «Просвіта» є оберегом того, чим пишаються українці, – нашої мови, прапора, гимну, звичаїв, обрядів, традицій». Нині завдання цієї громадської організації вона бачить «у пропагуванні й прищепленні нашим співгромадянам, насамперед молоді, пошанівку до всього українського, у кристалізації національної ідеї».

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.