«Непереможні, бо винахідливі» – під таким трендом прикарпатські винахідники відзначили своє професійне свято

Відбулася науково-практична конференція з нагоди 65-річчя Івано-Франківської обласної організації Товариства винахідників і раціоналізаторів України та Дня винахідника і раціоналізатора. На форумі згадали зокрема, що 31 липня 1958 року учасники установчого форуму створили Станіславську обласну організацію Товариства винахідників і раціоналізаторів (ТВР) й обрали її головою Г. Терсенова. Герасим Іраклійович був особистістю неординарною й авторитетною, тож очолював цю громадську організацію понад три десятиліття. Він доклав чимало зусиль для становлення й піднесення ролі винахідництва й раціоналізації в житті краю.

У президії конференції.

Звісно, що ця суспільно важлива справа набула нових рис із проголошенням української Незалежності. Нині ОО ТВР України здійснює громадський вплив у різних формах на залучення інтелектуального потенціалу Івано-Франківщини до розв’язання завдань її господарського розвитку, а в ширшому контексті – на сприяння євроінтеграції нашої держави, враховує у своїй діяльності сучасні процеси глобалізації науково-технічного прогресу, бере активну участь у реалізації стратегії переходу України, слідом за розвиненими країнами світу, до інформаційної цивілізації, привертає увагу суспільства до неабиякого значення інтелекту та інтелектуального наповнення праці – через впровадження в практику результатів досліджень учених та розробок нових технологій і технічних пристроїв – в економічному й соціальному поступі держави.

Обласна організація ТВР, як відзначив її голова Богдан Середюк, напрацювала, зокрема в період Незалежності, вагомий інтелектуальний капітал у вигляді тисяч винаходів, корисних моделей та промислових зразків, сотень нових торговельних марок, комп’ютерних програм та інформаційних технологій. Навіть 10 наукових відкриттів прикарпатців зафіксовано в літописі ОО ТВР України. Б. Середюк назвав багато творчих особистостей, котрі відійшли у вічність, але їхні імена назавжди вписано в історію винахідництва і раціоналізації на Прикарпатті, як, певна річ, і найактивніших у цій царині наших сучасників. Скажімо, лідером світової хутрової моди зарекомендувала себе Марія Волосовська – «Княгиня хутра», засновниця іменної Дизайн-студії. На її рахунку – 527 патентів на промислові зразки та понад десяток винаходів. У доробку лавреатів Державної премії в галузі науки і техніки члена-кореспондента НАМН України, відомого вченого ІФНМУ Миколи Рожка – вже близько 230 винаходів і захищених патентами корисних моделей, академіка НАН України Євстахія Крижанівського – більш як сотня винаходів та корисних моделей. Приклад ефективного використання інтелектуального потенціалу показують творчі колективи ПрАТ «Івано-Франківськцемент», яким керує визначний господарник Микола Круць (зрослі завдяки технічній модернізації підприємства обсяги виробництва цементу дають змогу забезпечити потребу в ньому для відбудови зруйнованих рашистським агресором міст і сіл нашої держави) та очолюваної Мирославом Бойком фірми «Надія» з готельно-туристичним сервісом європейського рівня – свого роду візитівки Прикарпаття.

Власне, доповідь Б. Середюка, знаного і своїми книжками віршів, плавно перейшла в поему «Цивілізації дорога», в якій автор згадав низку прізвищ прикарпатських винахідників у різних сферах та плоди їхньої науково-технічної творчості. Для ОО ТВР одним із пріоритетів після 24 лютого 2022 р., коли «віковічний ворог клятий на мирний поступ Неньки зазіхнув», стали напрацювання для потреб оборонців України. Приміром, учені-винахідники ІФНТУНГ розробили, виготовляють і передають у найгарячіші точки фронту кровоспинні САТ-джгути, сконструювали установки для їх сертифікації, також модернізували блок управління сиренами для надзвичайних ситуацій, створили портативну зарядну станцію, екземпляри якої відправлено ЗСУ. Працівники ІФНМУ самотужки облаштували, пристосувавши для лікування гостро-больових зубощелепних захворювань та проведення оперативних хірургічних процедур, і передали військовим на передову два мобільні стоматкабінети. Самодіяльні автори Р. Трощук та О. Олійник сконструювали станцію для наземного керування безпілотними літальними апаратами. Викладачі й майстри Центру професійно-технічної освіти №1 разом з учнями модернізували та організували пошиття зразків військової форми, зручних теплих кофт і костюмів для фронтових медиків, підсумків для гранат, плитоносок, розвантажувальних жилетів, нош для поранених, аптечок, спальників, покривал та підголовників для воїнів.

На конференції під оплески присутніх вручили нагрудний знак «Галицький кмітливець» Юркові Тумиру, визнаному «Найкращим юним кмітливцем»: хлопець сконструював дрон-розвідник, який може одночасно виявляти й вибухонебезпечні предмети, його вже успішно використовують в одній із військових частин. Отримав подарунок і наставник Юрка – керівник гуртка Івано-Франківського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді Олександр Аронець. Було відзначено подяками президії рад очолюваних Богданом Середюком та Лідією Шляхтич обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів та Спілки наукових і інженерних об’єднань України багатьох активістів і подвижників винахідництва й раціоналізації на Прикарпатті, в тому числі журналіста Івана Гавриловича за довголітню плідну співпрацю з цими громадськими організаціями, висвітлення відповідної тематики на шпальтах «Галичини».

Та, звісно, особливо очікували всі на оголошення й нагородження лавреатів обласної премії ім. Г. Терсенова 2023 року. Ними стали: доцент кафедри будівництва та енергоефективних споруд ІФНТУНГ Андрій Величкович, який створив циклон-фільтр для очищення газового або рідинного потоку – цей винахід зареєстровано торік у Держреєстрі; асистент кафедри стоматології післядипломної освіти ІФНМУ Богдан Пелехан, автор розробки «Обґрунтування вибору ортопедичної конструкції з опорою на імплантати у хворих з повною відсутністю зубів»; самодіяльний майстер-винахідник із с. Глибівки Богородчанської ТГ Іван Деренько, чию «саперну лопатку багатофункціональну майстрів Деренько» у двох варіантах відправлено на фронт у кількості вже понад 5 тис. штук (про неї ми розповідали читачам «Галичини»). А тепер Б. Середюк поінформував І. Деренька і всіх учасників конференції: з Києва надійшло повідомлення про визнання корисною моделлю винахідницького рішення сапки-круглоріза, яку сільський умілець розробив для полегшення праці городникам і дачникам. Це буде вже третій числом патент пана Івана.

Названим трьом винахідникам заступниця директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Наталія Міненко вручила грамоти ОДА, а внук Герасима Терсенова підприємець Едуард Кодзаєв, – грошові премії та сертифікати на відпочинок у «Буковелі». Гість конференції щиро привітав присутніх із професійним святом і 65-річчям ОО ТВР, яку його дідусь очолював майже половину пройденого нею шляху, та побажав винахідницькій і науково-технічній спільноті краю нових ужинків на цій дуже потрібній державі й суспільству ниві.

А за підсумками конкурсу на здобуття іменної премії Марії Волосовської 2023 року її лавреатами визнано: в номінаціях «Очевидне – неймовірне» – завідувача кафедри метрології, професора ІФНТУНГ Ореста Середюка, який створив робочий еталон об’єму й витрати газу дзвонового типу та установку для перевірки витратомірів і лічильників газу; «Майбутнє – у здоров’ї нації» – професора Університету Короля Данила Василя Касіянчука за винахідницьке рішення «Спосіб виробництва фруктово-ягідних, овочевих і грибних порошкоподібних напівфабрикатів і/або сухопродуктів»; «Натхнення – у красі» – Надію Середюк, техпрацівницю Богородчанського ліцею №2, майстриню нетрадиційного бісероплетіння, авторку ексклюзивних зразків народного мистецтва з категорії незахищених промислових зразків, опублікованих у XIII випуску щорічного каталогу ОО ТВР «Інтелектуальний продукт вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття»; «Опора – в подвижництві» – членкиню президії обласної організації ТВР України, представницю з інтелектуальної власності, приватного адвоката Тетяну Фреїшин – за довголітню плідну роботу на громадській ниві та надання допомоги членам товариства у набутті й захисті авторських прав на об’єкти інтелектуальної власності; «Надія і перспектива – в Перемозі» – так само членкиню президії ОО ТВР, очільницю Інтелектуального клубу творчих особистостей, який діє вже понад два десятиліття на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, її директорку Людмилу Бабій за вагомий внесок у допомогу ЗСУ та внутрішньо переміщеним особам в умовах воєнного стану. Всіх п’ятьох нагороджено іменними дипломами, а керівник Дизайн-студії Марії Волосовської – її дочка Романна Сідляр, яка, до речі, того дня зустріла свій полудень віку, вручила їм іменні призи.

Згадані А. Величкович, В. Касіянчук, Л. Бабій, котрих на конференції відзначили преміями для винахідників і подвижників новаторства, розповіли про напрями своєї діяльності, а Є. Крижанівський привернув увагу присутніх до гостроактуальної проблеми забруднення повітря парниковими газами, за викидами яких Івано-Франківщина, на жаль, є одним з лідерів серед областей України, окреслив можливі шляхи розв’язання цієї екологічної проблеми, пов’язаної з порушенням кругообігу вуглецю в природі.

Академік АТН України, професор кафедри хімії ПНУ ім. В. Стефаника Сергій Курта представив одразу декілька своїх науково-технічних розробок, серед яких – жувальна гумка на основі меду, воску і прополісу для профілактики й лікування пародонтиту й пародонтозу, технологія подрібнення, сепарації, утилізації та рециклінгу паперових відходів і макулатури, що містить полімери, та інші. Професор ІФНМУ Андрій Пантус зацікавив присутніх своєю науковою ідеєю біоінженерного підходу в реконструктивній щелепно-лицьовій хірургії, над реалізацією якої він уже активно працює. Ясна річ, учасники цього зібрання вели розмову і про те, що ще, на їхню думку, заважає підвищенню творчої активності науково-технічної й винахідницької громадськості задля реалізації стратегії економічного розвитку краю.

Яскравим вкрапленням у роботу науково-практичної конференції «Непереможні, бо винахідливі» став показ театром-студією художнього дизайну «Стиль і мода» згаданого ЦПТУ №1 колекції ексклюзивних моделей «Княжа», присвяченої 1125-річчю Давнього Галича (керівник групи модельєрів – Наталія Скрипка). І земляки голови ОО ТВР із с. Саджави на Богородчанщині – народний вокальний жіночий ансамбль «Горлиця» під орудою Петра Середюка подарував винахідникам, науковцям, активістам цієї громадської організації пісенне привітання та коломийки з нагоди її 65-річного ювілею, а передовсім Богданові Середюку – прем’єру пісні «Журавлиний клин» на його вірш.