На території Пнівського замку розпочався триденний етнофестиваль «Дженджур Фист».

У рамках конкурсу культурно-мистецьких проектів Малі міста - великі враження цього року Надвірна стала переможцем проекту «Проведення на території замку Куропатви (Пнівський замок XV століття) в м. Надвірна етнофестивалю «Дженджур Фист».

Нагадаємо, ідея конкурсу належить ГО «Інститут культурної політики». Він уже другий рік поспіль реалізується Асоціація міст України та Українським центром культурних досліджень за підтримки Міністерства культури України.

Консультанти та виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук взяли участь у цьому заході.

Народний депутат України Зіновій Андрійович, керівництво району, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук привітали учасників етнофестивалю «Дженджур Фист», який, на їхню думку, є колоритним і оригінальним, до якого громада Надвірнянщини йшла упродовж років. І його основне завдання – відродження культурної спадщини та її популяризація.

Директор фестивалю «Дженджур Фист» Володимир Молдавчук розповів про нього чимало цікавинок: «Фестиваль народився у 2012 році. З того часу ми робимо його, як Олімпійські ігри, рідко але яскраво. Він проходить вдруге. Його мета – це передовсім відродження Пнівської твердині як самобутнього осередку фортифікаційної споруди. Це можливість повернути її минулу славу та пошану. Відрадно, що з’явилися люди, які почали вболівати за Пнівський замок і реставрувати його.

Фестиваль сам по собі надзвичайний, як і корінь дженджуру. Він багатовекторний, який поєднує в собі гуцульську культуру, галицьку історію, ленд-арт, реконструкцію середньовічного життя, лицарські турніри, концертні та театралізовані дійства, ярмарки, відтворення традиційних ремесел і побуту Надвірнянщини…».

Натхненники фестивалю, за словами Володимира Молдавчука, шукали щось оригінальне, якусь місцеву родзинку для його назви. І у 2012 році її знайшли… Під горою Сивуля росте дженджур. Це відомий лікувальний засіб ще з часів лицарства. Окрасою Карпат, серед моря квітів і рослин, корінні жителі гір здавна вважають дженджур. Його лікарські, а інколи навіть магічні властивості помітили і лицарі Ордену тамплієрів. Дженджур входив у дванадцятку найцінніших для них лікарських рослин. Використовували його і мольфари, особливо для лікування чоловічого безсилля та хворіб шлунку. Входив Тирлич і в склад чудодійної мазі для відьом, які використовували її для польотів. Загалом у народній медицині відвари та настоянки дженджуру використовують при туберкульозі, бронхітах, подагрі, ревматизмі, артритах, захворюваннях печінки тощо. А фист означає – дуже, моцно, міць, сильно. Словом, фист корінь. Сам етнофестиваль – це можливість повернути галицькій твердині минулу славу та пошану. Можливість бажаючим пірнути у вир середньовічного життя та побуту. Ця мистецька акція повинна отримати надзвичайно позитивний резонанс, збагатити духовно і емоційно всіх причетних до неї осіб та гостей фестивалю, що допоможе всім нам краще розуміти один одного. Та найголовніше, наш фестиваль приверне увагу туристів, краєзнавців, істориків, інвесторів до Пнівського замку зокрема та до Надвірнянщини загалом.

А ще родзинкою фестивалю є спалення солом’яної Джінджі-баби, яке символізує перемогу добра над злом. Упродовж фестивалю люди записують на папірцях свої хвороби, негаразди тощо, віддають все це Джінджі-бабі, а відтак відбувається її спалення.

У заході взяв участь мер міста Шомкута Маре(Румунія) Георге Буда, який поділився своїми враженнями від колоритного дійства:

«Я втретє святкую День Незалежності України у Надвірній. Цього разу тут ще й відбувається фестиваль, де представлені давній традиційний одяг українців, вишивки, кулінарні вироби тощо. А ще захід наповнений добротою і теплом. Я завжди приїжджатиму сюди, коли мене будуть запрошувати».
Редактор відділу газети “Галичина”