У Івано-Франківську урочисто відкрили обласний тур 25-го всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2020». За звання найкращого вчителя у номінаціях «зарубіжна література», «початкова освіта», «хімія», «історія» змагаються 59 прикарпатських педагогів. Переможці у кожній з номінацій представлятимуть Прикарпаття на фінальному турі конкурсу у Білій Церкві («початкова освіта»), Дніпрі («історія»), Львові («образотворче мистецтво»), Рівному («зарубіжна література»), Чернівцях («хімія»).
Урочистості з нагоди відкриття конкурсу педагогічної фахової майстерності відбулося у актовій залі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (ІОППО)за участі голови постійної комісії обласної ради з питань гуманітарної політики та свободи слова Юрія Черневого, директора департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Віктора Кімаковича, ректора обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Романа Зуб’яка, голови обкому профспілки працівників освіти і науки Мирослава Габорака та інших. Зокрема, Віктор Кімакович у своєму вітальному слові наголосив на тому, що дуже важливою у реалізації освітньої реформи є не обладнання та дидактичні матеріали, а творчість вчителя і саме цей конкурс є класним інструментом для знаходження і нагородження креативних та фахових педагогів, котрі своїми неординарними підходами до навчального процесу змінюють школу.
Конкурс «Учитель року» на Прикарпатті започаткували 28 років тому, за три роки до його старту по всій Україні. За словами завідувачки лабораторії педагогічного досвіду ІОППО Галини Стрільчик, за час свого проведення конкурс зазнав кардинальних змін. На першому змаганні за звання «Учитель року» в обласному центрі змагалися лише 18 педагогів. Тоді не було поділу на номінації за предметами, тож завдання були такими, щоб вчителі могли проявити себе насамперед як педагоги, а не як «предметники». З роками започаткували номінації, котрі змінюються щороку, а конкурсні випробування стали складнішими, цікавішими та більше спрямованими на те, щоб педагоги могли проявити свою індивідуальність, креативність та готовність до різних ситуацій. Наприклад, цього року учителі початкової освіти на основі ідей «Нової української школи» покажуть свою роботу з молодшими учнями. Історики продемонструють вміння організовувати навчання з погляду різних ракурсів та перспективи тих чи інших історичних подій та явищ. Вчителі образотворчого мистецтва змагатимуться між собою не лише у методичній грамотності, а й у володінні художньою майстерністю. На хіміків очікуватиме методичний квест та експериментальне завдання у хімічній лабораторії, а конкурсанти номінації «зарубіжна література» аналізуватимуть поетичні твори.
Учитель образотворчого мистецтва Коломийського ліцею №1 ім. В. Стефаника Олексій Токарюк тричі «штурмував» обласний етап конкурсу «Учитель року», поки у 2011 році не став його переможцем. Сьогодні педагог є одним із членів журі, тож він, як ніхто знає і розуміє, що відчувають конкурсанти. «У цьому конкурсі беру участь впродовж 20-ти років, змінювалася держава і змінювалися вимоги до конкурсантів, програми, освітні концепції…За цей час конкурс став більш розмаїтим, його палітра стала ширшою та яскравішою, теперішній вчитель сильно відрізняється від тих, які були раніше, насамперед, своєю інформаційною грамотністю», – наголошує член журі.
Варто відзначити, що учасники фахового педагогічного змагання значно помолодшали, щороку все більше молодих педагогів наважуються на конкурентну боротьбу з більш досвідченими колегами, і не рідко перемагають. Цього року середній вік конкурсанта прикарпатського конкурсу становить 35 років, по Україні – 41. Наймолодшою учасницею обласного туру стала вчителька початкових класів Грушківського навчально-виховного комплексу Тлумацького району Ольга Іваньо. Їй 23 роки, а за плечима лише 5 років педагогічного досвіду. Для неї участь в «Учителі року» – це сходинка вгору. Вчителька зізнається, що їй не важливо, яке місце вона посяде у конкурсі, адже ціннішим є той досвід, який вона на ньому отримає.
Доцент кафедри образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва і реставрації навчально-наукового інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника, голова журі конкурсу у номінації «образотворче мистецтво» Микола Якімечко зауважує, що основні критерії оцінювання викладачів образотворчого мистецтва, котрі змагаються за високе звання «учитель року» – професійність, якість викладання предмету, ерудиція та фаховий рівень, словом, «нічого героїчного чи надприроднього». «Багато добрих фахівців, котрі є самобутніми художниками не володіють даром передати свої знання іншим, тому вчитель образотворчого мистецтва має вміти поділитися власним досвідом, але водночас не привити учневі своєї манери бачення світу, не приглушити його оригінальність і самобутність, а дати можливість розкритися», – наголошує Микола Якімечко.
На думку кандидатки хімічних наук, доцентки кафедри хімії середовища та хімічної освіти ПНУ ім. В. Стефаника, голови журі конкурсу у номінації «хімія» Лілії Мідак, «учителем року» може стати талановитий та креативний педагог, який активно використовує у своїй роботі сучасні технології та має індивідуальний підхід до учнів.