Міністерство Внутрішніх Справ України наказом від 22.05.2020 №408 оновило Інструкцію про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами. Документами, що засвідчують підготовку і перепідготовку водіїв транспортних засобів, є:
- свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації водіїв, інформація про яке внесена закладом до ЄДР МВС;
- документи про професійну (професійно-технічну) освіту державного зразка за професіями "Водій автотранспортних засобів", "Водій мототранспортних засобів", "Водій трамвая", "Водій тролейбуса" (диплом кваліфікованого робітника, свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації), видані закладом, що має ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти.
Якщо особа з будь-яких причин не склала іспити у ТСЦ МВС, виданий документ, що засвідчує підготовку і перепідготовку водіїв транспортних засобів, вважатимуть дійсним для складання іспитів протягом двох років з дня закінчення закладу.
Під час складання теоретичного і практичного іспитів використовують технічні засоби контролю (зокрема фото- та відеофіксації) процесу складання іспиту. Порядок використання технічних засобів встановлено Інструкцією.
Теоретичний іспит приймають у спеціально обладнаному приміщенні ТСЦ МВС. Екзаменаційні білети містять 20 питань, у яких від двох до п'яти варіантів відповідей, один з яких правильний. Особі ставлять лише ті запитання, що відповідають категоріям транспортних засобів, право на керування якими вона претендує отримати.
У разі відкриття двох та більше категорій транспортних засобів теоретичний іспит водії складають за екзаменаційними білетами вищої категорії. Час проведення теоретичного іспиту становить 20 хвилин з моменту виведення на екран монітора першого питання.
Теоретичний іспит вважатимуть нескладеним у разі трьох помилок, ненадання відповіді у відведений час та користування додатковими електронними приладами, навчальною літературою, засобами зв'язку, пристроями зчитування, а також підказками інших осіб. Повторний теоретичний іспит призначається не раніше ніж через п'ять календарних днів, що відраховують з наступного дня після іспиту.
Результат успішно складеного теоретичного іспиту дійсний впродовж трьох місяців.
Приступати до практичних занять на дорогах загального користування можна буде тільки після отримання свідоцтва про успішне проходження теоретичного іспиту. У разі провалу, пройти повторний тест можна буде лише через 3 місяці.
Практичний іспит складають в тому ж ТСЦ МВС. Перед початком іспиту екзаменатор ознайомлює особу з порядком його проведення. Приймання іспиту проводять у два етапи:
* перший етап практичного іспиту - на майданчику для навчання з початкового керування;
* другий етап практичного іспиту - в умовах дорожнього руху на визначених ТСЦ МВС маршрутах (за винятком перевірки навичок керування транспортними засобами категорій A1, A, B1).
Особу, котра не склала перший етап практичного іспиту, до другого етапу практичного іспиту не допускають.
Якщо особа не склала практичний іспит утретє, до наступного іспиту її допускають після проходження повторного курсу підготовки з практичного керування транспортним засобом у будь-якому закладі.
Оформлення та видача нового посвідчення водія замість втраченого або викраденого здійснюється без складання іспитів.
У разі звернення власника втраченого або викраденого посвідчення водія, отриманого вперше, до закінчення терміну його дії ТСЦ МВС видає нове посвідчення, яке вважють таким, що видане вперше, із зазначенням терміну дії втраченого або викраденого посвідчення.
Також водіям нагадують, які передбачено штрафи у разі керування авто без посвідчення.
Відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким ТЗ, регламентує стаття 126 КУпАП. Ця відповідальність залежить від того, чи у людини зовсім ніколи не було “прав”, чи їх вилучили, чи може просто забула вдома.
Відносно нещодавно для водіїв, котрі звикли забувати права вдома, трохи полегшили життя. Відтепер їм дозволено показувати посвідчення просто зі смартфона.
У разі водіння авто без посвідчення передбачено такі штрафи:
- керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не надала для перевірки посвідчення водія відповідної категорії – 425 грн;
- керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом – 510 грн;
- керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами – 510 грн;
- керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, – тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на термін від трьох до шести місяців.