Як живе Рогатинська міська територіальна громада? Якими сьогодні є її наголоси і пріоритети, напрями розвитку й візії? Читайте про це в нашому найсвіжішому новинному дайджесті.
Коротко про головне
• Сесійна зала Рогатинської міської ради, у якій зазвичай ухвалюють важливі рішення, зустрічала переможців і призерів щорічного конкурсу читців-декламаторів «Слово вічне, слово невмируще». Цього року в літературному змаганні взяли участь понад 80 учнів освітніх закладів громади. Лауреати конкурсу отримали з рук міського голови Сергія Насалика дипломи різних ступенів за високу виконавську майстерність.
• Рогатинщина стала однією з громад держави, команда якої зобов’язалася скоротити викиди парникових газів та задіяти у комунальному господарстві енергію з відновлюваних джерел у рамках європейської ініціативи «Угода мерів – Схід». Цю ініціативу започаткував Євросоюзом у 2008 році. Вона охоплює місцеві органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання боротися зі зміною клімату шляхом підвищення енергоефективності та скорочення викидів СО2. Відповідно ухваленим на 35 сесії рішенням щодо приєднання до Європейської ініціативи «Угода мерів – Схід», міська рада має намір до 2030 року скоротити викиди СО2 в громаді щонайменше на 35 відсотків та до 2050 року досягти кліматичної нейтральності. А сприятимуть цьому заходи з підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії. Зокрема одним із пунктів цього рішення сесії доручено розробити План дій сталого енергетичного розвитку та клімату Рогатинської громади, який є складовою системи енергетичного менеджменту. Крім цього, ще одним із рішень сесії також запроваджено систему енергетичного менеджменту у Рогатинській ТГ та затверджено відповідне положення.
• Нещодавно представники МОМ ознайомилися з досвідом роботи Рогатинської міської територіальної громади щодо надання підтримки переселеним громадянам. Створення гідних життєвих умов для переміщених осіб – саме ця теза стала основою моніторингового візиту представників Міжнародної організації з міграції (МОМ) у Рогатинську громаду.
Відтак делегація безпосередньо відвідала центри колективного проживання ВПО, які діють на території нашого краю. А головною метою моніторингового візиту стало вивчення потреб щодо покращення умов проживання таких українців.
Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення Рогатинщина зареєструвала понад 3200 тимчасово переселених осіб зі 198 міст та сіл України, з яких – понад 900 діти.
• Технологію електронного ведення погосподарського обліку з використанням автоматизованої інформаційної системи запровадила Рогатинська міська рада для покращення організації та належного ведення погосподарського обліку, мінімізації часу на отримання різної інформації як у громаді загалом, селах старостинських округів, так і в окремому домогосподарстві. Погосподарський облік – це вид первинного обліку, передбачений для накопичення, систематизації відомостей, які є потрібними для проведення державних статистичних спостережень. Сьогодні до впровадження цього проєкту залучено адміністраторів Рогатинського ЦНАПу, які працюють на віддалених робочих місцях у старостинських округах Рогатинської громади. Рогатинська міська рада має намір завершити цю роботу до початку осені.
• У зв’язку з війною близько 64 відсотки сільських домогосподарств України, які займаються тваринництвом, мають труднощі з придбанням кормів. Про це свідчить нещодавнє оцінювання Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), що стосується впливу війни на такі домогосподарства у нашій державі.
Щоб запобігти цій негативній тенденції Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО), разом із виконавчим партнером Асоціацією сільських, селищних рад та об’єднаних громад України, розпочали роздачу кормів для тварин. Зокрема цього місяця представники ініціативи спільно з міським головою Сергієм Насаликом передали понад 16 тон такої допомоги власникам домогосподарств Рогатинської громади, які приймали та приймають переміщених українців.
• Вітаємо рогатинських талановитих школярів із здобутками!
Днями у приміщенні Івано-Франківської обласної військової адміністрації відбулося нагородження переможців ХVI Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8-11 класів закладів загальної середньої освіти та керівників науково-дослідних робіт за участю голови обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації. Серед 39 талановитих учнів області відзнаки вручено Лесів Христині, учениці 10 класу Рогатинського ліцею №1 Рогатинської міської ради (керівник Доронюк Леся Богданівна) – перше місце, Цап Софії, учениці 10 класу Рогатинського ліцею «Гімназія імені Володимира Великого» Рогатинської міської ради (керівник Яновський Богдан Антонович) та Саган Арсену, учневі 10 класу Рогатинського ліцею «Гімназія імені Володимира Великого» Рогатинської міської ради (керівник – Яновський Богдан Антонович) – третє місце.
• Постійна комісія Івано-Франківської обласної ради з питань освіти, науки, спорту та молодіжної політики проводила своє виїзне засідання на базі фахових коледжів Калуша і Рогатина. Одне із завдань комісії – оцінка стану розвитку фахової передвищої освіти Івано-Франківської області. За висновком членів комісії навчально-матеріальна база Рогатинського аграрного фахового коледжу справді дуже потужна. Члени постійної комісії мали можливість оглянути сучасні аудиторії, ветеринарну клініку для дрібних тварин, відремонтовані і облаштовані кімнати гуртожитків, спортивні зали та тренувальні майданчики просто неба, концертний і танцювальний зали, навчальний парк для здобувачів професійно-технічної освіти. На засіданні йшлося про стан розвитку фахової передвищої освіти, утворення комісії з питань передачі цілісних майнових комплексів закладів професійної освіти, оновлення техніки навчальної бази коледжів.
• Як це бути журналістом – такий проєкт уже вдруге реалізовує Рогатинська центральна бібліотека за сприяння міської ради. Цьогоріч «Школа молодого журналіста» відкрилася завдяки підтримці благодійного фонду «Рокада» та Рогатинської міської ради. 3 квітня відбулось перше засідання юних журналістів. Учасниками так званого вступу в професію стали члени дитячого парламенту Рогатинської міської ради та учні освітніх закладів громади. На час роботи «Школи молодого журналіста» майбутні абітурієнти будуть знайомитися з жанрами журналістики, ораторським мистецтвом, правилами інтерв’ю, вчитися створювати і просувати особистий бренд.
• На базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників відбувся круглий стіл «Військово-патріотичне виховання учнівської молоді в закладах освіти Рогатинської міської ради». Обговорили актуальні питання щодо військово-патріотичного виховання учнівської молоді в закладах освіти в умовах боротьби за Україну, національної консолідації і боротьби за українську національну ідентичність в умовах війни росії проти України, проблеми та перспективи розвитку військово-патріотичного виховання учнів в сучасних умовах, зв’язок фізичного виховання в закладах освіти з підготовкою до захисту України, про роль позашкільного закладу у вихованні патріотів. Учасники круглого столу – вчителі предмета «Захист України» та фізичної культури, в ході жвавої дискусії акцентували на проблемних питаннях у цій сфері, які потребують негайного вирішення. У результаті роботи круглого столу напрацьовано методичні рекомендації, відповідно до яких буде сплановано подальшу роботу в закладах освіти нашої громади з питань військово-патріотичного виховання.
• У храмі Різдва Пресвятої Богородиці Рогатина відбулися поминальні заходи з нагоди 37-ї роковини Чорнобильської трагедії. Вшанували подвиг Героїв того часу молебнем та панахидою за загиблими. До учасників пам’ятного заходу звернулися голова обласної організації «Спілка Чорнобиль» Нестор Мартинець. Відтак зі словом подяки учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від імені міського голови Сергія Насалика виступила секретар міської ради Христина Сорока, а від імені депутата обласної ради Ігоря Триніва – його помічник Наталія Добровлянська. Під час заходу чимало наших краян-ліквідаторів було відзначено грамотами та подяками різних рівнів.
У громаді реконструюють історичний сквер
Рогатинська земля має багату історію. Уся вона пов’язана з особистостями, які причетні не лише до розвитку нашого краю, Галичини, а й спричинилися до всеукраїнської боротьби за незалежність. Пам’ять про них обов’язково слід увіковічнити, а спадщину – зберегти для майбутніх поколінь. Серед таких непересічних краян – уродженець с. Заланова Рогатинської громади Осип Микитка – відомий військовий діяч, сотник Українських січових стрільців, генерал-хорунжий Української галицької армії.
Саме ця теза стала лейтмотивом недавньої зустрічі міського голови Сергія Насалика та його першого заступника Миколи Шинкаря з очільником Івано-Франківської РВА Олександром Ярощуком і представниками інтелігенції. Зокрема з доктором історичних наук, професором кафедри автомобіле- і тракторобудування НТУ «Харківський політехнічний інститут», генеральним директором Харківського державного авіаційного виробничого підприємства Олександром Кривоконем, президентом «Центру Європейської Інтеграції» Геннадієм Микиткою і головою місцевої організації Спілки ветеранів Афганістану Андрієм Рибієм. Головно обговорювали питання реалізації на Рогатинщині цікавого історико-патріотичного проєкту «Увіковічення пам’яті генерал-хорунжого Осипа Микитки».
Сторони дійшли до попередньої згоди та зініціювали його реалізацію у сквері біля пам’ятника Борцям за волю України. Також вирішили розглянути можливість реконструкції цього історичного скверу. Але із врахуванням того, що монумент Борцям за волю України споруджено для вшанування пам’яті земляків, які боролися за Україну на початку та в середині 20 століття, вирішили доповнити його пам’ятником Осипа Микитки, а також зробити наступні кроки для збереження пам’яті про героїчні події, героїв, творців сучасної історії України.
Сторони домовилися оголосити конкурс з реконструкції скверу, що дало би змогу в комплексі простежити історичний шлях української боротьби з початку XX століття до сучасності. Відповідно в умови конкурсу передбачили включити будівництво монумента Осипу Микитці, а також Героям Революції гідності та триваючої війни з російських агресором.
Реконструкція скверу та встановлення там монументу дасть поштовх розвитку цій частині міста. Вона в перспективі може стати частиною туристичних маршрутів. Звучали під час зустрічі й думки про трансформацію у майбутньому скверу в меморіальний комплекс, який стане громадським простором пам’яті.
Депутати Рогатинської міської ради на сесії погодили встановлення пам’ятника українському військовому діячеві, сотнику УСС, генерал-хорунжому УГА Осипу Микитці на території скверу на вулиці Данила Галицького в Рогатині та доручили виконавчому комітету міської ради оголосити відкритий архітектурний конкурс для визначення кращої проєктної пропозиції на встановлення пам’ятника Осипу Микитці з урахуванням реконструкції у «Сквер Героїв-захисників України».
Українським гумором допомагають ЗСУ
Театр мандрує у села нашої громади. І не чужий…а свій, з села Воскресинців! У свято Воскресіння Христового місцевий театр «Оберіг» виступив із дебютом вистави «Краса по-українськи» у рідному селі Воскресинці. Це неймовірне дійство від театралів було таким цікавим, що посипалися запрошення з інших округів громади… і не тільки Рогатинської. Провідної неділю «Красу по-українськи» мали змогу побачити зі сцени в с. Липівці. Наступної – у сусідній, Ходоровській громаді. А сам колектив не лише підіймає настрій у часі війни якісним українським «продуктом», а й робить це з благодійною метою. У такий спосіб «Оберіг» відстоює культурний фронт та старається зібрати кошти для Збройних сил України. Усе виручене з його виступів буде спрямовано для допомоги нашим землякам.
Тому невдовзі – нові виїзди в села і нова порція українського гумору. Ви маєте це побачити.