Монополія захищається

Уже тоді, коли уряд лише оголошував про створення ринку газу для побутових споживачів, було зрозуміло, що процес цей не буде простим. Адже до цього ми вже бачили, як було реалізовано законодавче положення про розподіл сфери постачання і продажу газу для громадян. Колишні облгази, значна частина яких, як стверджують українські ЗМІ, перебуває під контролем одного з вітчизняних олігархів – Дмитра Фірташа (за оцінками ЗМІ, він контролює до 80% ринку газопостачання в Україні), створили газзбути, котрі і стали тими «відокремленими продавцями». Хоча про яке відокремлення тут можна говорити, коли власник один та й інтереси спільні – отримати якомога більший прибуток.

Коли відбувалось таке «розділення», експерти газового ринку наголошували, що найбільший ресурс цих компаній – це абонентська мережа, якою вони у жодному разі не мають наміру ділитись із будь-ким. Отож після оголошення про створення газового ринку колишні місцеві монополісти почали готуватись до захисту власних інтересів: зберегти своїх споживачів і не дати їм шансу отримати іншого постачальника.

Телеканали уже розповіли про прецедент, коли після зміни продавця газу абонент несподівано для себе виявив, що його в невідомий спосіб «повернули» собі колишні постачальники. Тоді це списували на проблеми становлення. Мовляв, спочатку внесли дані до бази, а потім їх хтось «випадково» поміняв. Однак саме ця «випадковість» і викликає найбільші сумніви. І недавно з’явився черговий доказ цього.

Як повідомила в ефірі одного з телеканалів членкиня Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Ольга Бабій, до комісії надійшла перша офіційна скарга про те, що споживачеві, котрий змінив продавця газу, заднім числом за кілька років нарахували чималі борги попередні постачальники. Досі ні про які борги мова не йшла.

Як розповіла пані Бабій, у них з’явилася перша заява на перевірку – Київоблгаззбуту. Споживачеві справді з 2015 року нарахували коефіцієнти, яких у попередніх рахунках не було. За словами експертів ринку, такі дії відверто порушують права споживачів і є незаконними. Але такі випадки не поодинокі. Люди скаржаться, що їм нарахували тисячі гривень боргу через так звані «температурні коефіцієнти» після того, як вони змінили постачальника газу.

Ситуація з температурними коефіцієнтами заплутана. З одного боку, фахівці НКРЕКП стверджують: справді, газ має здатність розширюватись, коли температура навколишнього середовища вища, і стискатись на холоді. Але ці коливання, за їхніми словами, уже враховано при визначенні тарифу на постачання газу. Крім того, той пункт щодо «приведення до стандартних умов» у Кодексі газотранспортної системи, на який посилаються постачальники, як наполягають фахівці, стосується лише промислових споживачів.

Постачальники ж мають свою правду і запевняють, що обсяги виробничо-технологічних витрат (ВТВ) на 2017 та 2018 рр. не розраховували взагалі. Більше того, при визначенні об’єму ВТВ у 2015 р. Міненерговугілля не врахувало «температурну» різницю через приведення методик визначення розмірів нормативних втрат і ВТВ газорозподільних підприємств до стандартів ЄС. Тому їх обсяг затвердили в розмірі 0,989 млрд куб. м замість розрахункових 1,48 млрд. Таким чином, «температурну» різницю було виключено з тарифу на розподіл природного газу після прийняття закону «Про ринок природного газу», вважають в Регіональній газовій компанії, котра власне і об’єднує більшість газопостачальних підприємств країни, підконтрольних Д. Фірташеві.

Наскільки відомо, ситуацію з «температурними коефіцієнтами» наразі оскаржують у Верховному Суді. У судах довести незаконність нарахування намагаються звичайні споживачі – з Волині, Сумщини та Київщини. Після низки інстанцій вони дійшли аж до Верховного Суду. Одну зі справ Велика палата ВС вже взяла до розгляду.

Навіть уже з наведених даних можна зрозуміти, що рішення суду «коштує» близько пів мільярда кубометрів газу (за ціною 8,16 за куб разом з доставкою це означатиме для споживачів понад 4 мільярди гривень). Як-то кажуть – «з повітря».

Між іншим, як повідомила Ольга Бабій, уже за кілька тижнів Комісія отримає нові повноваження й зможе офіційно проводити процедуру розслідування зловживань. Відтак радить споживачам обов’язково звертатися до НКРЕКП.

Що радять фахівці споживачам газу, якщо вони мають обгрунтовані претензії до постачальника?

Найперше – звернутися до контакт-центру свого постачальника газу телефоном або електронною поштою для отримання роз’яснення: за що саме та за який період нараховано борг. Далі слід надіслати йому претензію щодо незаконності названих нарахувань з вимогою здійснення перерахунку. Треба дочекатися відповіді від постачальника на претензію. Коли ж він не вирішив вашу проблему і не здійснив перерахунок, надіслати скарги до НКРЕКП та Держпродспоживслужби.

Якщо попередні дії не допомогли, необхідно подавати заяву до суду та вимагати зобов’язати постачальника усунути порушення і здійснити перерахунок незаконних нарахувань.

І ще один важливий нюанс. Виявилося, що з відкриттям ринку газу для населення з 1 серпня деякі споживачі, котрі змінили постачальника, зіткнулися з втратою пільг або субсидії. Як пояснили у Мінсоцполітики, це відбулося через брак інформації про зміну постачальника в органів соціального захисту населення. Отож аби уникнути невиплати пільг чи субсидій у майбутньому, споживачам радять у якнайкоротші терміни повідомляти ці органи про зміну постачальника природного газу. У такому разі управління соцзахисту зможуть протягом п’яти днів надіслати запит новому постачальникові про його ціну.

Редактор відділу газети “Галичина”