Власне з такою заявою недавно виступив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко в ефірі одного з телеканалів. А поширила інформацію про це його прес-служба. Пропонуємо розібратись у тому, що, як стверджує урядовець, має покращити життя українців.
Отже, зі слів Г. Зубка: «Три роки субсидії, які надходили у вигляді клірингових розрахунків, не стимулювали українців до зменшення енергоспоживання і впровадження енергоефективних заходів. Віртуальні кошти держава сплачувала за незрозумілі обсяги і відповідно неякісні комунальні послуги, що постачались компаніями-монополістами (водоканалами, ТКЕ, облгазами).
Чому важлива субсидія «живими коштами»? Це можливість для людей навчитись управляти послугами і своїм споживанням, а також отримати «живі кошти» від держави на сплату комунальних послуг. У той же час зекономлені кошти, які залишаться після оплати комуналки, люди зможуть використати на свій розсуд».
Нагадаємо, що відповідно до нинішньої риторики урядовців, надаючи субсидію у готівковій формі, держава «не просто допомагає людям сплатити комунальні послуги, а дає можливість за рахунок економії споживання газу, тепла, світла, води мати додаткові кошти на продукти, ліки чи інші потреби».
Також нині стверджують, що відчувши потребу витрачати на оплату комунальних послуг власні кошти, споживач має найперше задуматись про економію, а отримані таким чином кошти витратити на модернізацію житла та, скажімо, його утеплення.
Процитуємо прес-службу віце-прем’єра ще раз: «Нагадаємо, відтепер субсидія стає соціальною виплатою, яка буде адресована конкретній людині. Механізм її отримання зрозумілий і справедливий. На сьогодні додаткових заяв і довідок надавати не потрібно. Ні в соцслужбу, ні в Пенсійний фонд, ні в банк звертатися не потрібно. Вперше повністю всю турботу на себе взяла держава. Тепер реально громадяни України відчують, що в центрі реформи – людина».
Принагідно також нагадаємо, що відповідно до урядових рішень пенсіонери, а саме вони переважно є отримувачами субсидій, зможуть отримати кошти або через картку, на яку виплачують їм пенсію, або за допомогою листоноші «Укрпошти» разом із пенсією. Ті ж, хто ще не досяг пенсійного віку, матимуть можливість отримати субсидію переказом через платіжну систему «Швидка копійка». Для цього до відділення «Ощадбанку» (принагідно нагадаємо, що їхня кількість останнім часом значно скоротилася в Україні) потрібно прийти з паспортом та ідентифікаційним кодом. Крім того, усім субсидіантам обіцяють окремим повідомленням надіслати роз’яснення щодо розміру субсидій та необхідних кроків для її отримання.
А тепер дозвольте трохи посперечатись із віце-прем’єром чи то його прес-службою. Найперше – щодо війни з монополістами. Бо ж насправді ніякої війни і немає. І як отримували ми комунальні послуги від одних і тих самих постачальників, так і будемо їх отримувати.
Крім того, держава й надалы вперто заплющує очі на те, що начебто запровадження «ринку комунальних послуг» насправді вилилося лише у реєстрації дочірніх підприємств уже всім давно і добре знайомих облгазів чи обленерго. Це нині так звані «постачальники» послуги. А за мережі відповідають і надалі їхні «материнські структури». Тож ринком у цих сферах і не пахне.
Але мало того, що ми не можемо обрати іншого постачальника тієї чи іншої послуги, ми не можемо навіть відмовитися від надання послуги тоді, коли вона нам не по кишені. Тож і виходить, що жителі міст (а переважно така жорстка «прив’язка» характерна саме для них) «приписані» як кріпаки до свого постачальника послуг.
А тепер ще кілька слів про економію, яку начебто можна використати «на продукти, ліки чи інші потреби». Останнім часом особливо літні субсидіанти часто стикаються з проблемою, коли вони сплачують «обов’язковий платіж» відповідно до отриманих субсидійних листів, але попри те, що решту споживання мали б покривати субсидії, у них натомість накопичуються борги. І мова не лише про борги, що їх останнім часом придумували постачальники газу.
Подібна до цієї ситуація виникає і з водою, і з електроенергією, і з теплом. Бо зменшуючи норми споживання, урядовці дбають про зменшення коштів, необхідних у Державному бюджету на субсидії. Разом з тим реальні витрати на ті чи інші послуги обраховують або власні, або будинкові лічильники. І вони виходять за межі соціальних норм споживання, що їх враховують субсидії. При цьому слід нагадати, що не так давно уряд зробив більш жорсткими правила отримання субсидій, і 340 гривень боргу протягом місяця можуть стати підставою для відмови у «державній допомозі» на оплату житлово-комунальних послуг. Тому можемо сміливо стверджувати, що ніякої економії у більшості субсидіантів не буде. А потрібно буде більше власних коштів для сплати за послуги.
Якщо ж уважно придивитись до того, що відбувається у сфері надання житлово-комунальних послуг, то можемо стверджувати, що єдина «реформа», котра справді простежується в усіх останніх рішеннях, – це перенесення відповідальності. Раніше тарифи затверджували у Києві, відтак цю функцію передали на місця. І це при тому, що основні складові цих тарифів – вартість газу, розмір мінімальної заробітної плати, вартість кіловата електроенергії – продовжують встановлювати київські чиновники.
Але нині у столиці усіх скаржників щодо розміру тарифів можуть сміливо відсилати до місцевих органів влади, мовляв, це вони встановлюють тарифи, а незалежний регулятор – Національна комісія з регулювання сфери енергетики та комунальних послуг – їх лише перевіряє та затверджує. Втім, не раз доводилось читати сумнівні коментарі експертів про те, наскільки той регулятор насправді незалежний.
Крім того, коли кошти на субсидії йшли з Державного бюджету виробникам послуг, саме державні органи були зацікавлені у тому, щоб контролювати їхнє використання. Насамперед через правильність обрахування тарифів. Відтак нині цю справу передоручили самим отримувачам послуг.
Причому, що цікаво, якщо ви вважаєте, що вам неправильно нарахували плату за послуги, то вам потрібно самостійно звертатися із заявою до фахівців Держпродспоживслужби. Коли буде виявлено, що нарахували таки неправильно, то перерахують лише тому, хто з цим звертався. Та й відповідальність за неправильне використання бюджетних коштів та коштів споживачів різна.
А в усьому іншому, як колись співали в одній пісні, все добре, все добре…