Те, чого ми так боялись, настає. І називається це монетизація субсидій. Причому відбудеться це швидше, ніж планували, – з 4 березня. Уже зовсім скоро українці отримають субсидійні кошти готівкою. Злі язики стверджують, що справа у виборах, мовляв, дати людям «живі гроші» перед виборами – це можна розглядати і як передвиборчий підкуп.
З другого боку, субсидії ніколи до цього не виплачували «живими грошима». Лише взаємозаліками. Як поведуться у цій ситуації громадяни, котрі отримають замість субсидійних листів гроші – ще велике питання. І не у всіх випадках це залежатиме від їх добросовісності. Адже у житті кожної людини бувають ситуації, коли з багатьох можливостей реального вибору насправді немає. Особливо, коли зважати на значні борги, що їх українці накопичили за сплату житлово-комунальних послуг.
Кабінет Міністрів прийняв рішення запустити з березня цього року механізм виплати субсидій за житлово-комунальні послуги готівкою. За задумом авторів ідеї, це має стимулювати споживачів до раціонального використання газу, світла, гарячої та холодної води.
Урядовий портал переконує, що монетизація субсидій стала логічним продовженням системних кроків реформування сфери ЖКГ, енергетики та соціальної сфери.
«Напрацьовано кілька способів надання громадянам коштів. Зекономлені завдяки ефективному споживанню ресурсів гроші залишатимуться у споживачів», – розповідають в уряді.
Надання житлових субсидій громадянам у готівковій формі, монетизація субсидій – це правильний крок на шляху підвищення соціального захисту людей та відповідального й ефективного споживання ресурсів. Про це сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час наради з питань запровадження надання житлових субсидій у готівковій формі.
«Ми захистимо людей. Ми вийшли на якісні рішення. Розпочинаємо монетизацію. Система буде працювати», – вважає В. Гройсман.
Паралельно діятиме запущена із січня нинішнього року інша модель монетизації, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги субсидіантами через «Ощадбанк» і за результатами вже цього опалювального сезону виплату невикористаних субсидій одержувачам готівкою.
Як виглядає з урядових тлумачень, всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019-го. Відповідно у квітні надійдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку.
Субсидію буде перераховано грошовим переказом через державний «Ощадбанк», а пенсіонерам ці кошти виплатить Пенсійний фонд одночасно з пенсією. Для отримання грошового переказу необхідно буде звернутися до найближчого відділення «Ощадбанку» і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який переказуватимуть суму субсидії у квітні та травні. Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через інші банки, зможуть зняти її безпосередньо у банкоматі цього банку.
Урядовці наводять доволі смішний приклад: якщо сім’я отримує щомісяця від держави субсидію у розмірі 1600 гривень, а платіжка за газ у лютому надійде на 1100 гривень (при цьому знаючи, що лише опалення для звичайної двокімнатної квартири у січні коштуватиме 1,5- 2 тис.), то 500 гривень залишиться їй на власні потреби або для оплати рахунку, скажімо, за воду чи електроенергію. Тобто суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд. Важливо зауважити, що таке поняття, як обов’язковий платіж, скасовується.
Всі, хто звернувся вперше за субсидією у 2019 році, беруть участь у діючій моделі монетизації. Тобто розрахунки за спожиті послуги за цих осіб з підприємствами здійснюватиме «Ощадбанк», а субсидіанти отримають за результатами вже цього опалювального сезону залишок невикористаної субсидії готівкою. Кожному одержувачу субсидії, якому допомогу призначено з 2018 року, в березні «Укрпошта» має принести повідомлення про те, скільки і яким чином надійде коштів субсидії від уряду для оплати комунальних послуг.
Представляючи нову систему Президент Петро Порошенко зазначив: «Ми з вами запускаємо давноочікувану систему монетизації субсидій, а саме – грошові виплати малозабезпеченим верствам населення. У середньому розмір виплат становитиме 1,5 тисячі гривень».
«Після того, як отримувач субсидії розрахується за спожиті послуги, готівкові кошті залишаються в його розпорядженні. Ми окремо зробимо кроки про встановлення лічильників. Лічильники будуть встановлювати не за рахунок споживачів, а за рахунок держави через заходи щодо енергозбереження», – заявив П. Порошенко.
Крім того, за словами голови держави, таке рішення є одним з елементів зі встановлення енергетичної незалежності країни, а також значно зменшить «поле для корупції» у житлово-комунальній сфері.
Зазначимо, що наразі, за словами міністра соцполітики Андрія Реви, 3 мільйони 742 тисячі домогосподарств претендують на отримання монетизованої субсидії. Міністр також повідомив, що близько 70 відсотків отримувачів субсидій – пенсіонери.
Додамо до цього, що Кабінет Міністрів також змінив правила надання субсидії. Наразі скорочено з двох до одного місяця максимальний строк протермінованої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг для призначення субсидій. Відповідно до постанови Кабміну №62 від 6 лютого цього року, житлову субсидію не призначають (в тому числі на наступний період), якщо структурний підрозділ з питань соціального захисту населення отримав інформацію про наявність простроченої понад місяць заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.
При цьому відмова в наданні субсидії застосовується, якщо загальна сума заборгованості перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень) на день звернення за призначенням житлової субсидії. Разом з тим ця норма не буде застосовуватися при призначенні субсидій на наступний період, якщо Мінсоцполітики не забезпечило їх фінансування (в тому числі в готівковій формі).
Крім того, постанова передбачає, що з 1 травня цього року призначення житлової субсидії домогосподарствам, які таку субсидію отримували протягом опалювального сезону 2018/2019 на підставі їх звернень до 31 грудня 2018 року, здійснюється тільки після подання нової заяви (в якій обов’язково вказується номер мобільного телефону заявника) та декларації. Зауважимо, що наразі нової форми заяви на інтернет-сторінці Мінсоцполітики немає.
Крім того, зазначимо, що останнім часом активно «малювали борги» за послуги споживання газу багатьом громадянам України. Як бути у цій ситуації – коли «борги» уже є – чи то за рахунок приведення до «стандартних умов», що, як ми знаємо, означає, що певна частина газу вже порахована двічі, чи то через зміну норм споживання рішенням суду? Для багатьох споживачів ці «борги» уже «намальовано» на тисячу і більше гривень.
Урядовці не раз говорили про те, що за ці надумані «борги» платити не потрібно, однак як бути у ситуації, коли вони перевищать бар’єр у 340 гривень і стануть формальною підставою для відмови у субсидії? Наразі згадувані урядові постанови відповіді на це запитання не дають. А поки ми не маємо результатів перевірок, ініційованих урядом щодо правильності нарахування за спожитий газ, відповіді на це, видається, у правовому полі просто немає. Відтак, думаємо, чимало споживачів суто з формальних підстав можуть потрапити під дію постанови уряду, котра обмежує надання субсидій.
Так само викликають запитання самі принципи монетизації в умовах, коли населення оплачує лише трохи більше половини спожитих комунпослуг. Чи стане хтось у ситуації вибору – купити ліки чи сплатити за газ – дорікати за те, що отримані кошти використані не за призначенням? Напевно так. Але чи потрібні у такому разі такі «покращення» нашого життя?
Думаємо, що всі відповіді на запитання дасть 1 квітня, коли завершиться перший місяць експерименту. І хотілося б, щоб цей день попри багаторічну традицію не став справжнім «Днем дурня».