Міжнародний проєкт дарує простір для втілення ідей

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (ІФНТУНГ) було обрано для реалізації грантового проєкту в рамках Спільної операційної програми Румунія – Україна 2014-2020. Внесок Європейського Союзу на виконання завдань проєкту становить 264 214 євро на трьох партнерів, з них 184 330 євро отримує ІФНТУНГ.

Менеджерська команда проєкту та представник СТС  (зліва направо): Василь Буй, Леся Шкіца, Поль Іван, Володимир Корнута, Тетяна Кулик.

Проєкт «Ro-Ua Транскордонний академічний розвиток для досліджень та інновацій» ІФНТУНГ разом із закордонними партнерами успішно виконує з лютого 2020 року, незважаючи на обмеження, викликані пандемією COVID-19 та російським військовим вторгненням. Румунськими партнерами ІФНТУНГ є Технічний університет Клуж-Напока – Північний університетський центр Бая-Маре та ГО «Академічна організація для досліджень, інновацій та професійного розвитку».

Діяльність проєкту спрямована на підтримку освіти, досліджень, технологій розвитку та інновацій. Основним матеріальним результатом проєкту є створення Центру інноваційного розвитку (Центр), який відкрито у травні 2021 року в структурі ІФНТУНГ. Мета створення Центру – розвиток компетентностей дослідників і студентів, об’єднання ініціативних та технічно творчих людей, просування вищої технічної освіти, а також виробництво моделей та макетів зацікавленими підприємцями. Центр – це сучасна навчально-виробнича лабораторія, яку створено за принципом Fab Lab (від англ. Fabrication Laboratory – лабораторія виробництва), де кожен охочий краянин має змогу втілити в матеріалі власні розробки, налагодити продуктивну співпрацю у реалізації підприємницьких ініціатив із креативними румунськими сусідами. Партнери проєкту створили громадську організацію «Інтернаціональна спілка інноваторів та дослідників», членами якої стали більш як 70 дослідників та інноваторів, серед яких і понад десяток українських експертів Проєкту.

Діти займаються в Центрі інноваційного розвитку.

У приміщенні Центру університет розвиває простір, де студенти різних спеціальностей можуть спільно розв’язувати освітні завдання та виконувати роботи, пов’язані з розвитком інноваційних ідей та, можливо, започаткуванням власних стартапів. Для реалізації цього завдання розроблено апаратно-програмний комплекс «Єдина інформаційна система ЦІР», запропоновано тренінгові програми для використання обладнання Центру, підготовлено та видано посібники англійською та українською мовами, зокрема програмування верстатів з ЧПК, проєктування та створення 3D-прототипів, керівництво з інновацій у механічній та електричній сферах. Кожен охочий краянин може стати учасником тренінгу, набути потрібних для роботи з обладнанням компетенцій та реалізувати власні ідеї з використанням виробничих засобів Центру.

Проєктна команда проводила міжнародний вебінар «Методи інтенсифікації інноваційного розвитку», міжнародний семінар – майстер-клас «Спільна діяльність – досвід співпраці у вирішенні завдань», міжнародну конференцію «Інноваційний розвиток у парадигмі Індустрія 4.0», впродовж яких продемонстровано сучасні засоби проєктування та виробництва. Експерти проєкту розкривали особливості успішного 3D-друку, лазерного гравіювання та різання, фрезерування, а студенти представляли реалізовані проєкти із застосуванням сучасних технологій.

Школярі області та студенти коледжів не залишились поза увагою і для них систематично проводять екскурсії для ознайомлення з обладнанням Центру. Організовано тренінги із 3D-моделювання та 3D-друку, розроблено навчальний курс «Основи інноваційної діяльності школярів», з яким уже другий рік успішно працюють учні Центру освітніх інновацій і представляють власноруч виготовлені вироби на благодійних ярмарках.

 Посібники, видані за час реалізації проєкту.

Центр інноваційного розвитку не залишається осторонь викликів, спровокованих повномасштабним російським вторгненням. Приміром, навесні минулого року на базі Центру працівники разом з волонтерами організували виготовлення кровоспинних джгутів-турникетів типу CAT для Збройних сил України, які на початку військової агресії були у великому дефіциті попри те, що їх використання при пораненнях рятує життя. Вже понад 15 000 таких джгутів відправили на фронт. Обладнання Центру також активно використовувалось для виконання замовлень сил територіальної оборони ЗСУ.

Викладачі та студенти ІФНТУНГ відвідали Технічний університет Клуж-Напока – Північний університетський центр Бая-Маре (Румунія) у рамках заходів проєкту «Обмін найкращими практиками» та «Студентська сесія наукових комунікацій». Колеги партнерського ЗВО ознайомили прикарпатців із досвідом організації навчальних лабораторій та впровадженням інновацій у навчальний процес. Делегація відвідала передові румунські підприємства неподалік міста Бая-Маре.

Делегація ІФНТУНГ під час робочої поїздки в Румунію (відвідини підприємства EATON).

Обмін досвідом найкращих практик дав можливість викладачам і студентам Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу практично ознайомитися  з організацією новітнього машинобудівного виробництва та особливостями виробництва електричного обладнання, налагодити міжособистісні партнерські зв’язки з академічною спільнотою університету для реалізації наступних спільних наукових проєктів.

Здобутий досвід під час реалізації проєкту є чудовою нагодою відкрити нові можливості у професії, обмінятись ідеями з колегами з іншої країни, отримати потужні інструменти для реалізації сміливих задумів та вкрай необхідних Україні інновацій.

Леся Шкіца. Завідувачка кафедри інженерної та комп’ютерної графіки ІФНТУНГ, керівниця проєкту.