Міжнародний поштовий переказ – як ефективний спосіб надсилати гроші з-за кордону

За даними Національного банку України, торік українські заробітчани переказали в Україну $10,9 млрд. Ця сума співставна з 8,3 відсотка річного ВВП країни. А за підсумками 2019 -го, як заявили в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, грошові перекази українських трудових мігрантів до України можуть сягнути $12 млрд. Адже наші співвітчизники, виїжджаючи на заробітки за кордон, і далі активно переказують кошти близьким та рідним в Україну. Однак перед кожним постає проблема вибору законного та швидкого каналу передачі коштів. Тож ми вирішили торкнутись цієї проблеми і коротко розповісти про можливі шляхи переказу коштів з-за кордону.

1. Почнемо з поширеного переказу коштів на картковий/поточний рахунок (SWIFT-переказ). Принципова умова такого переказу – наявність карткового або поточного рахунку в отримувача. За її наявності відправник за кордоном може надіслати кошти з відділення банку, вказавши прізвище та банківські реквізити отримувача. Отримувач коштів в Україні зможе отримати їх через 2-3 банківських дні у відділенні свого банку.

Серед «плюсів» такого переказу – безпечність пересилання коштів. А серед можливих незручностей та обмежень:

  • отримувачу необхідно відкрити поточний або картковий банківський рахунок. У зв’язку з цим постає питання вибору надійного банку. Повні банківські реквізити необхідно передати відправнику для здійснення відправлення коштів;
  • бмеженість доступу до інформації про тарифи на цю послугу, адже банки за кордоном (як і в Україні) самостійно встановлюють тарифи та можуть інформувати про їхній розмір на власний розсуд на сайті або ж лише під час особистого звернення до відділення;
  • обмеженість доступу до сервісу для наших трудових мігрантів у разі, якщо їхній статус перебування у країні не легалізовано. Відправник зазвичай (залежно від законодавства країни перебування) також повинен відкрити банківський рахунок.

Також не забуваймо, що в багатьох невеличких сільських населених пунктах України можуть бути відсутні відділення будь-яких банків, що може ускладнювати процес отримання коштів.

Крім того, оскільки гроші приходять на рахунок, одержувач буде нести додаткові витрати на зняття коштів залежно від тарифів банку. В середньому комісія банку за таку операцію може становити від одного до двох відсотків.

Іноді на форумах можна зустріти пораду «відкрити рахунок за кордоном та переслати одержувачу в Україну карту, щоби мати можливість поповнювати її за межами країни, а кошти знімати у нас». Тут варто зазначити, що часто банки прописують правило: «не передавати картку третім особам». Тобто такий варіант є порушенням, і в разі відстеження транзакцій, що викличуть підозри (наприклад, в один день поповнення і зняття готівки в двох країнах), банк може вжити відповідних заходів – наприклад, заблокувати картку.

2. Якщо кошти необхідно отримати терміново, можна скористатись однією з систем грошових переказів (Western Union, MoneyGram та ін.).

Серед переваг – надійність і швидкість переказу (кошти доступні протягом 10 хв. після відправлення). Для отримання переказу не потрібно відкривати рахунок в банку.

Серед особливостей – заздалегідь необхідно уточнити місцезнаходження пункту обслуговування системи і видачі грошових переказів, щоби адресат мав змогу так само швидко отримати переказ «на руки». Або, як варіант, з’ясувати, чи працює з однією із таких платіжних систем ваш банк, тоді кошти можна буде отримати через касу у відділенні банку.

Що стосується комісії, то при переказі $1000 США доведеться заплатити $15–50 залежно від системи та країни призначення. Міжнародні платіжні системи відзначаються доволі високою вартістю комісії.

3. Міжнародний поштовий переказ.

У багатьох країнах саме національні поштові оператори є призначеними операторами з надання поштових платіжних послуг та лідерами за кількістю відправлених міжнародних переказів.

Укрпошта також пропонує послугу відправлення та виплати переказів.

Найбільш популярними є такі напрями, як Польща, Ізраїль, Іспанія, Португалія тощо. Також популярним напрямом є перекази з Російської Федерації чи, навпаки, до РФ. З огляду на наявні обмеження щодо відправки та виплати переказів за міжнародними системами переказу коштів з/до цієї країни для багатьох людей поштові перекази в межах країн-членів Всесвітнього поштового союзу є єдиною можливістю здійснити допомогу рідним та близьким.

Серед «плюсів»:

  • надійність, адже Укрпошта, на відміну від банків, не здійснює ризикованої фінансової діяльності – кредитування тощо;
  • доступність, адже поштові перекази, на відміну від банківських, пересилають до всіх населених пунктів країни без винятку та виплачують їх одержувачам як у відділеннях поштового зв’язку, так і вдома (без стягнення додаткової плати);
  • не потрібно відкривати банківський рахунок;
  • термін пересилання міжнародних поштових переказів у великі міста сягає 2-3 годин;
  • термін пересилання міжнародних поштових переказів у села можна зіставити з терміном проходження SWIFT-переказу, тобто 2-3 банківських дні.

Серед обмежень – відсутність миттєвих переказів.

Особливо відзначаємо наявність унікальної опції – доставка додому (є актуальною, наприклад, для людей похилого віку, яким фізично важко дістатись до поштового чи банківського відділення).

Міжнародні поштові перекази приймають і виплачують в іноземній валюті в певних відділеннях, перелік яких можна дізнатися на сайті товариства за посиланням https://ukrposhta.ua/wp-content/uploads/2019/06/dovidnyk_valutnyh_vpz.pdf.

У решті відділень міжнародний переказ перерахують за курсом АТ "Укрпошта" і виплатять в гривнях.

Тариф на відправлення міжнародного поштового переказу з України за кордон становить два відсотки (на суму від 2000 грн.). Щодо тарифів на відправлення поштового переказу з інших країн, то з ними можна ознайомитись на офіційному сайті національного поштового оператора.

Довідка «Галичини»

Всесвітній поштовий союз (ВПС) є спеціалізованою установою ООН. Членами організації є 191 країна світу. Метою діяльності ВПС є організація та поліпшення поштової служби в усьому світі та забезпечення міжнародного співробітництва в цій сфері. Україна є також є членом ВПС.

За матеріалами Івано-Франківської дирекції АТ "Укрпошта".