Наприкінці березня користувачів Інтернету «просвітив» SINOPTIK. За його повідомленням, в Івано-Франківську є свій місцевий час, на годину «менший» від київського. Дивує, звідки такий висновок? Адже кожен школяр, знаючи про нульовий меридіан, що проходить через Ґрінвіч (обсерваторія поблизу Лондона), поділивши 360 градусів на 24 години, може визначити «вісь» кожного часового пояса. Зокрема першого від Ґрінвіча, а це – 15-й меридіан (0 + одна година), другого – 30-й (+ дві год.), третього – 45-й (+ три год.) і так далі аж до позначеної на географічних картах так званої міжнародної лінії зміни дат на схід від Японії. Так само (лише зі знаком «мінус») визначаємо час і на захід від Ґрінвіча.
Що ж до обласного центру Прикарпаття, то ще 60 – 70-ми роками минулого століття мені доводилося переконувати своїх земляків старшого (і не лише) покоління, що середньоєвропейський часовий пояс, вісь якого – це згадуваний 15-й меридіан і приблизно по сім з половиною градусів на схід і на захід від нього, ми, галичани, не можемо вважати місцевим, оскільки він правдивий лише для колишніх «наших» метрополій із центрами у Відні й Варшаві. Адже столиця України розташована на 30-му меридіані, а Івано-Франківськ – на 25-му. Тобто, різниця в часі з Києвом становить 20 хвилин, а з місцевостями 15-го меридіану (середньоєвропейський час) – 40 хвилин. То який час для нас місцевий?
Тоді, півстоліття тому, не існувало такого терміну, як київський час. Ще після перенесення столиці більшовицької імперії з петербурга до москви, яка «зашпорталась» десь посередині між 30-м і 45-м меридіанами, декретом «вєлікава Лєніна» було запроваджено єдиний для європейської частини СРСР московський час, що на дві години відрізнявся від середньоєвропейського. А київський було узаконено аж на початках нашої Незалежності! Доти ж будь-яка згадка на наших теренах про місцевий, себто київський час наклала б на вас клеймо «атпєтий бєндєравєц». Хоча весь світ давно послуговується місцевим часом без будь-яких упереджень.
Абсурдним видається нещодавнє пояснення одного з експертів, що Україна розташована у трьох часових поясах, лише тому, що крайні східна і західна точки на кілька кілометрів виходять за теоретичні межі нашого часового поясу, оскільки світова практика, як бачимо на відповідних гелографічних картах, враховує ще й так звані адмінмежі або кордони…
Варто принагідно зазначити, що в Україні останнім часом розплодилось експертів як карасів у ставку. Однак нерідко рівень їхніх знань-висловлювань про той чи інший предмет їхньої оцінки, звичайно, залишає бажати кращого. Скажімо, одна експертка з енергетики незадовго до початку великої війни в Україні перехрестила Бурштинський енергоострів на півострів. Інший, уже військовий, експерт прогнозував закінчення війни ще торішньої весни. Його колега (очевидно, не менш кваліфікований) можливий наступ ЗСУ з північних районів Запорізької області на приазовський Бердянськ в ефірі єдиного марафону двічі назвав наступом на Бердичів. Отакої!
Ще інша експертка – з керівної верхівки Кабміну – у своїх спічах послуговується не сучасними географічними картами, а старими топографічними, оскільки нові, перекладені українською, на Київській військово-картографічній фабриці видавати не квапляться. От і звучать з її уст такі «перли», як «Ірпень» замість Ірпінь, «Балаклея» замість Балаклія, «Ахтирка» замість Охтирка й таке інше в тому самому стилі...
А тепер уже з’явилися й експерти з визначення «точного» місця розташування Івано-Франківська в системі часових поясів Землі.