Упродовж останніх кількох місяців в Україні триває дискусія з приводу можливої зміни виборчих правил. Ба більше – проведення місцевих виборів, які б мали календарно відбутися 25 жовтня цього року, деякі політики та експерти досі ставлять під сумнів. Але у партії «Слуга народу» начебто вже побачили світло в кінці тунелю. Приміром, її голова Олександр Корнієнко, який водночас є першим заступником голови однойменної фракції у Верховній Раді, днями на брифінгу запевнив, що місцеві вибори відбудуться в Україні 25 жовтня, попри будь-які інсинуації про їхнє перенесення, скасування чи неможливість проведення через нестачу коштів.
Що ж до виборчих правил, то політик зазначив, що буде збережено основні позиції Виборчого кодексу, бо за кілька місяців, що залишися до голосування, несправедливо щось змінювати.
Як відомо, перед цим дев'ять непарламентських партій – «Сила людей», «Громадянський Рух Хвиля», «Національна Платформа», «Правий сектор», «Українська Галицька Партія», «ДемАльянс», «Лібертаріанська партія 5.10», «Патріотична партія України», «Україна Соборна» – виступили з заявою проти змін до Виборчого кодексу щодо місцевих виборів, які планує внести «Слуга народу».
«Страх програшу на місцевих виборах підштовхує партію влади вигадувати нові правила до Виборчого кодексу. Створюються додаткові перепони для демократичних партій. Верховна Рада спочатку підняла у 40 разів виборчу заставу на місцевих виборах. Це означає, що участь у виборах у міську раду дорожча за заставу Володимира Зеленського на виборах Президента», – йдеться в заяві.
Її підписанти вважають, що «провладна партія виношує новий план: внести зміни до Виборчого кодексу та зобов’язати всі партії, які хочуть балотуватися у селі чи місті, балотуватися одночасно по всій території України – на 2/3 виборчих округів». Тобто, на їхню думку, усі учасники виборів будуть входити до однієї величезної партії, яка покриє всю Україну.
Водночас партія повинна буде набрати мінімум 5 відсотків по всій території України. Якщо цього не станеться, то вона не зможе виграти вибори, навіть якщо весь населений пункт одноголосно проголосує за свого мера та депутатів, але їхня партія не переможе на національному рівні, то ця перемога мера не буде зарахована.
«Встановлення національного виборчого бар’єру у 5 відсотків на місцевих виборах – це те, що науковці називають процесом партизації влади. По суті – це насильницький примус всіх політиків на місцевому рівні балотуватися від одної провладної партії, яка стовідсотково виграє вибори. Процес монополізації буде завершено та сягне масштабів «Єдіной Росіі».
За чинними правилами, в містах, в яких проживає до 90 тисяч населення, громадянин може йти на вибори у місцеві ради окремо від партії та без грошової застави. Влада прагне заборонити таку практику, обмеживши це правило для всіх, окрім лише населених пунктів, де менше 10 тисяч жителів. У разі прийняття таких змін, які суперечать Конституції України та Європейській хартії місцевого самоврядування, де-факто зупиниться реформа децентралізації», – наголошено у заяві.
Якщо влада опиниться в руках однієї партії – це породить новий гібрид КПРС. Якщо на рівні міст та громад зникне конкуренція між політичними силами, це насамперед вдарить по правах та свободах людини та знищить будь-які надії на економічний розвиток, вважають партії-підписанти. Вони заявили, що залишають за собою право протистояти узурпації влади на всіх рівнях.
Вочевидь, такій заяві передувало інтерв'ю Олександра Корнієнка «Дзеркалу тижня», в якому він прокоментував зміни, котрі планують внести до Виборчого кодексу: «Щодо партизації, то давайте не будемо забувати, що це ноу-хау прийшло до нас з Європи. Першою ластівкою став закон про держфінансування партій, який вітали наші європейські партнери, наполягаючи на тому, що нам потрібно якомога швидше структурувати політичне життя, включно з місцевою складовою».
За його словами, все, що стосується обговорюваних пропозицій про 2/3 охоплення країни для партії і п’ятивідсотковий бар’єр на національному рівні, це спроба навести лад і структурувати місцевий політичний ландшафт.
Минулого тижня Президент Володимир Зеленський заявив у відеозверненні, що не допустить встановлення бар’єрів для участі у місцевих виборах регіональних партій. Він наголосив, що право бути обраним – це конституційне право кожного громадянина України, і президент є гарантом додержання цього права. «Тому ніяких «двох третин», «п’яти відсотків» чи інших «схем» не буде. Це позиція і моя, і партії «Слуга Народу», – підкреслив В. Зеленський.
Як не парадоксально, проте, вочевидь, Президент розкритикував саме ті ініціативи, які запропонував Олександр Корнієнко. Відтак у «Слузі народу» заявили, що до середини липня Верховна Рада оголосить місцеві вибори.
З огляду на суспільно-політичну ситуацію в країні та дискусії навколо зміни правил на місцевих виборах ми поцікавилися думкою щодо їх перспективи і формату у політичного експерта Олександра ПАЛІЯ.
– Пане Олександре, чи можна говорити, що місцеві вибори уже точно відбудуться відповідно до календаря?
– З імовірністю у 80 відсотків. Дуже легко уявити, що вибори восени будуть проходити з особливими посиленими заходами протиепідеміологічної безпеки. Але досить важко уявити, що в Україні в разі непроведення виборів зникне легітимна місцева влада. Аби це пройшло легітимно, необхідне запровадження надзвичайного стану. Але зараз у світі є тенденція до нормалізації ситуації з епідемією. В Україні або світі має статися щось особливе, щоб ми категорично випали з цієї тенденції. Тому, думаю, значно імовірніше, що вибори відбуватимуться на тлі чергових маніпуляцій з виборчим законодавством.
– Тобто буде змінено виборчі правила?
– Вочевидь, так. Принаймні Зеленський говорив про це. Оскільки рейтинг його партії котиться донизу, він, здається, стає зацікавлений у певному виді де-факто мажоритарної системи, де вплив адмінресурсу може бути визначальним. Крім того, можливе зниження бар’єру, аби завести своїх під виглядом нових, торпедувати конкурентів через технічні проєкти – виборчих клонів, штучних конкурентів тощо.
– А появляться нові партії, які отримають на місцевих виборах значну підтримку?
– Думаю, так. Нині явно відчуваються амбіції низки мерів створити власний політичний проєкт. Він може отримати несподівано високий результат на місцях.
– Якими бачите перспективи партії «Слуга народу» на місцевих виборах, котра отримала на парламентських перегонах рекордну підтримку у 73 відсотки?
– Як на мене, у цієї партії будуть проблеми. Її представники намагатимуться залучити всіх місцевих авторитетів, завести під цю партію буквально все, що ворушиться в регіонах. Але результат може бути як посередній, так і відверто катастрофічний, принаймні в багатьох регіонах. Дуже багато буде залежати від динаміки персонального рейтингу Зеленського. Призначення Саакашвілі та деякі інші його кроки показують, що він усвідомлює проблему.
– Якою бачите політичну шахівницю в регіонах після місцевих виборів?
– З’являться кілька цікавих результатів на місцях, у зв’язку з чим вималюється перспектива формування нових загальнонаціональних політичних проєктів з акцентом на вибори до центральних органів влади. Тобто з’являться чергові «нові обличчя», може, їх буде не так і багато, саме з точки зору загальнонаціонального контексту.