Місто вишукує кошти для завершення моста

Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке замовило аудит проєкту будівництва моста і транспортної розв’язки до нього. Керівник групи сертифікованих аудиторів, голова ГО «Українська асоціація аудиторів безпеки автомобільних доріг» К. Щербаченко минулого тижня доповів про результати цієї перевірки під час щотижневої наради в міського голови Івано-Франківська. Аудиторський висновок передано до управління капітального будівництва міськвиконкому.

Р. Марцінків на цій нараді зазначив, що під час приїзду до Івано-Франківська 29 листопада 2019 р. міністр інфраструктури В. Криклій порушив питання незалежної аудиторської перевірки проєкту нового моста через Бистрицю і транспортної розв’язки до нього, щоб була об’єктивна оцінка незалежних фахівців. Тоді-то й домовилися про аудит, причому експертів порадили в самому міністерстві.

Отож аудитор К. Щербаченко поінформував, що аудит безпеки автодоріг проведено за вісьмома критеріями згідно з методологією аудиту від Світової дорожньої асоціації (World Road Association): від функції дороги та її поперечного профілю до придорожньої обстановки та елементів пасивної безпеки на ній. До речі, з 2021 року аудит безпеки буде обов’язковим не рідше ніж раз на три роки для міжнародних доріг та з 2022 року – для національних. Аудитор, висловивши низку зауважень до проєктної документації та давши поради задля більшої зручности й безпеки майбутнього моста, констатував таке: «Загалом більшість наших пропозицій враховано замовником».

Міський голова Р. Марцінків залишився задоволеним аудитом проєкту №1 в Івано-Франівську і підтвердив інформацію про те, що місто погодилося виправити майже всі зауваження експертів.

«За словами аудитора, переважно при таких зауваженнях були відписки, що нічого змінити вже не можна. Ми ж погодилися виправити майже всі. Та навіть з цими правками суттєвих змін у проєкті не відбулося», – зазначив Р. Марцінків на своїй сторінці в фейсбуці.

От лише збільшити коридор транспортної розв’язки неможливо через обмеженість вільної землі. Місто пробувало викупити три ділянки, проте отримало дві відмови від продажу, а ще за одну ділянку власники хочуть отримати компенсацію 100 млн. грн. На сторінці Р. Марцінківа в фейсбуці поміщено відповіді на звернення міської ради про викуп цих ділянок.

«Тож бачимо, що наразі єдиний можливий проєкт будівництва – той, який існує», — підсумував чільник Івано-Франківська. Разом з тим він стверджує, що на експертів з дорожньої безпеки пробували впливати: «Були звернення до аудитора, щоб визнати міст небезпечним і зупинити його будівництво».

З такими висновками сертифікованих аудиторів місто може продовжувати спорудження нового моста та розв’язки на вулиці Надрічній, а отже, вже можна буде оголошувати торги з будівництва транспортної розв’язки біля моста, вважає начальник управління капітального будівництва Р. Галіпчак. Як відомо, попередній тендер було скасовано. У справу втрутився Антимонопольний комітет України за скаргою відомої буковельської фірми «ПБС», яку через брак відповідного професійного досвіду не було допущено до торгів.

Але справа з кредитом також затягнулася, і теж не з вини міста. Схоже, перед наступними місцевими виборами багато хто і в Україні сподівається на фіаско проєкта моста в нашому обласному центрі, попри його державне значення. Політичні мотиви такого ставлення до Івано-Франківська в столичних кабінетах є досить очевидними і причиною цього є, безперечно, партійний колір міського керівництва Івано-Франківська.

«Я розумію, що ми заходимо у вибори. Але хочу нагадати, що інтереси міста – понад усе», – зауважив з цього приводу міський голова Івано-Франківська.

А тому місто намагається рятуватися само і вишукує кошти для завершення будівництва важливого для нього моста. Минулого тижня міський голова Р. Марцінків зустрічався з представником Китаю.

«…Обговорили питання, яке нас так давно турбує, – будівництво розв’язки мосту. А отже, ми на першому етапі переговорів та окреслюємо варіанти подальшої співпраці. Є попередні домовленості. Вже далі йтимуть фінансові аспекти, триватиме оцінка вартости проєкту та підписання меморандумів», — повідомив Р. Марцінків.