Ігор Куцій: 100 художників з усієї України збирають в Івано-Франківську мільйон гривень на евакуаційні багі для наших оборонців

«Кольори Свободи – Colors of Freedom» – під такою назвою благодійний мистецький проєкт в Івано-Франківську об’єднав 100 художників з усієї України, які своїми картинами створюють колаж її прапора. Кожен з авторів написав дві роботи у синій та жовтій гамі на полотнах 15х15 см, зображали на них те, що для них означає Україна, якою її бачать і що про неї думають. Наприкінці червня або на початку липня відбудеться виставка усіх робіт у м. Івано-Франківську. А в другій половині серпня, ближче до Дня Незалежності України, проєкт завершиться аукціоном колажу. Також продаватимуть роботи, які не ввійшли до колажу. Кошти, яких мають на меті зібрати щонайменше мільйон гривень, спрямують на закупівлю евакуаційних багі для наших оборонців. Автор цієї ідеї архітектор Ігор КУЦІЙ розповів детальніше для читачів «Галичини» про цей проєкт.

– Пане Ігорю, з чого розпочалася Ваша робота над проєктом «Кольори Свободи – Colors of Freedom»?

– Все розпочалося з ідеї, як і будь-який проєкт. Щоправда, ідея провести масштабний мистецький захід виникла в мене ще до великої війни. А після повномасштабного вторгнення не покидала думка, що потрібно щось робити, аби істотно допомагати ЗСУ.

У перший рік війни мій друг Орест Кузів був куратором мистецького проєкту, до якого було залучено наших місцевих художників. Це мене дуже надихнуло, сподобався процес збору митців, творів мистецтва. І 18 серпня 2023 року я купив перші 10 полотен, щоб роздати художникам для створення робіт. Так і народився проєкт «Кольори Свободи – Colors of Freedom». Упродовж перших місяців було дуже складно, до кінця року зібралося лише 30 художників, які погодилися підтримати мою ідею практично. Я вже навіть був готовий завершити проєкт, оскільки не бачив його розвитку. Але потім звернувся з проханням до Бога: «Якщо цей проєкт потрібний і принесе допомогу захисникам, то допоможи мені в тому, щоб митці активніше долучалися». І після Нового року художники почали активно зголошуватися в проєкт, просто один за одним… Дякую Богу, що 23 травня було додано останнього учасника.

– Участь у цій акції бере 100 художників, відповідно з кожним із них Вам доводиться комунікувати. Як працюється з творчими людьми?

– Це справді цікаве запитання. Творчі люди – це є творчі люди. Ніколи не знаєш, чого очікувати від творчої людини… З багатьма дуже легко працювати, з деякими складніше. Були навіть моменти, що дехто з них дорікав мені на кшталт: кого ж ти взяв? Так, було певне незадоволення. У світі мистецтва дуже багато конкуренції, у тому числі невиправданої. Загалом мистецтво повинно об’єднувати. І попри незначні складнощі в комунікації мені дуже цікаво працювати з людьми мистецтва. Дякую Богу, що все вдалося!

– Розкажіть детальніше про авторів синьо-жовтого колажу українського прапора. Хто з відомих українських художників долучився до проєкту і яка його географія?

– До нашого проєкту долучилися художники з усієї України. Є представники з Києва, Харкова, Дніпра, Херсона, Львова, Коломиї. Щоправда, найбільше учасників з Івано-Франківська. Серед відомих художників – Михайло Дейнега, Богдан Бринський, Богдан Кузів, Орест Кузів, Ігор Роп'яник, Тетяна Павлик, Сергій Коваленко, Анатолій Мельник, Андрій Шнайдер, Орест Заборський, Анатолій Бабак, Ігор Євсін, Ярема Стецик, Володимир Таращук, Наталя Білик, Христина Дувірак, Оксана Бейлах, Наталя Довганюк, Олена Попова, Наталя Вовчук, Галина Філіпова, Світлана Повшик та ін. Велику підтримку у впровадженні проєкту я отримав від художників Михайла Дейнеги, Валерія і Христини Дувіраків та директора КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимира Гайдара, за що їм щиро вдячний.

– Якою є тематика картин? Які мотиви й сюжети переважають?

– Завданням для митців було зобразити те, що для них є Україна. Це дуже різноманітні погляди, це двісті поглядів, оскільки кожен автор представив по дві роботи у синьому та жовтому кольорах. Вони різні. Але найбільше із зібраних картин – це пейзажі гарних місць України, де люди люблять бувати. Чимало робіт присвячено різноманітним традиціям або культурним особливостям українського народу, тобто це орнаментика, атрибути тих чи інших свят…

– За фахом Ви архітектор, проте мені відомо, що Ви також долучилися своєю синьо-жовтою парою картин до колажу…

– Так, я архітектор, проте долучився до цієї сотні. Я більше малюю для себе, це радше хобі. У певний період мого життя, коли захворіла моя мама й це було дуже важко переживати психологічно, малювання стало для мене терапією.

– Які Ваші очікування від впровадження цього мистецького проєкту?

– Звісно, найголовніша мета – це зібрати щонайменше мільйон гривень для допомоги нашим захисникам. Сподіваюся, що вдасться, а якщо зберемо більше, то це буде чудово! Також надзвичайно важливою є популяризація нашого українського мистецтва.

Завершальним кроком проєкту буде продаж колажу на аукціоні, попередньо плануємо одним лотом. Якщо отримаємо вигідні пропозиції, щоб продати його частинками, то також їх розглядатимемо. Крім цього, на аукціоні будуть представлені й інші роботи художників, що не ввійшли до колажу.

Долучитися до збору на багі для захисників можна вже сьогодні.

Посилання на збір:

https://send.monobank.ua/jar/63sQ25pCTc

Номер рахунку:

5375411213027605

Редактор відділу газети “Галичина”