8 листопада в УДМС в Івано-Франківській області відбулася пресконференція для представників регіональних засобів масової інформації.
Керівник міграційної служби Прикарпаття Сергій Саїв проінформував журналістів про недавні урядові рішення у сфері міграційного законодавства, прийняті відповідно до реалій і умов воєнного часу і які відповідають на запити громадян та дають можливість вирішувати нагальні проблеми наших громадян.
Зокрема, йшлося про питання, які значно спрощують порядок оформлення паспортних документів під час воєнного стану.
Про головні тези з пресконференції.
1. 28 жовтня Урядом України прийнято постанову № 1220 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України», проєкт якої розроблено Державною міграційною службою України.
Прийнятими змінами врегульовуються питання, які значно спрощують порядок оформлення паспортних документів під час воєнного стану.
Зокрема передбачено можливість:
- - оформлення закордонними дипломатичними установами паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитині на підставі звернення лише одного з батьків;
- - формування е-паспорта громадянина України, е-паспорта громадянина України для виїзду за кордон особам, які не змогли отримати виготовлений документ через тимчасову окупацію території України або активні бойові дії;
- - завершення процедури оформлення документів територіальним підрозділом ДМС, який не здійснював прийом заяв;
- - пересилання виготовлених документів для їх видачі від одного територіального підрозділу ДМС до іншого в межах України, а також за кордон;
- - отримання виготовленого закордонного паспорта дитини іншою особою, яку визначатимуть батьки або інші законні представники.
- - розширено коло свідків, які беруть участь у процедурі встановлення особи під час отримання паспорта після досягнення 18 років, й надано можливість здійснювати її у режимі відеоконференцзв`язку (у разі неможливості членам сім’ї бути присутніми особисто). Постанова набирає чинності з 14 листопада.
Варто зауважити, що ще раніше Державна міграційна служба України для потреб українців, які перебувають на території Польщі, організувала роботу центрів обслуговування громадян «Паспортний сервіс» щодо оформлення та видачі паспортних документів - у Варшаві, Кракові та Гданську. Планується, що аналогічні мобільні комплекси запрацюють у ще декількох країнах з масовим перебуванням громадян України.
2. 1 листопада 2022 року Уряд України прийняв постанову «Деякі питання надання Державною міграційною службою адміністративних послуг в умовах воєнного стану», якою врегульовуються питання розгляду заяв громадян російської федерації – держави-агресора.
Постановою, зокрема, передбачено, що на період дії воєнного стану та протягом 30 календарних днів з дня його припинення або скасування територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС зупиняється розгляд заяв громадян російської федерації про оформлення дозволу на імміграцію, оформлення та обміну посвідок на постійне чи тимчасове проживання, поданих до набрання чинності цією постановою.
Крім того, громадянам рф відмовлятимуть у прийнятті нових заяв.
Водночас постановою установлено, що зазначені обмеження не поширюються на громадян рф, які:
- - є чоловіком чи дружиною громадянина України;
- - дітьми або батьками громадян України;
- - повнорідними братом чи сестрою, дідом чи бабою, онуком чи онукою громадян України;
- - особами, які прослужили у Збройних Силах України три і більше років;
- - особами, які, відповідно до закону, прибули в Україну для працевлаштування.
ВАЖЛИВО: громадяни рф, які прибули в Україну з метою працевлаштування або з метою возз'єднання сім'ї, повинні протягом 30 днів з дня набрання чинності цією постановою звернутися до ДМС за обміном посвідки на тимчасове проживання, якщо строк звернення за її обміном настав у період з 24.02.2022 до дня набрання чинності цією постановою.
3. З 1 листопада 2022 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1180 «Про внесення змін у додаток до Постанови КМУ від 2 листопада 2016 р. №770», відповідно до якої ухвалено нові суми вартості адміністративних послуг у сфері міграції.
Зазначу, що вартість адмінпослуг ДМС переглядалась лише раз, починаючи з 2016 року, – у 2019 році. Відтак, значний розрив у часі, протягом якого вартість не переглядали, призвів до дисонансу між існуючою ціною та тими затратами, які спрямовано на роботу Єдиного державного демографічного реєстру. Отже, з 1 листопада збільшилася вартість бланків документів, а також вартість оформлення паспортних документів у терміновому порядку.
4. Урядом України вдосконалено процедуру продовження строку дії закордонних паспортів та вклеювання до них фотокарток дітей.
Відтепер вклеїти фотокартки дітей до закордонного паспорта батьків або продовжити закордонний паспорт можливо лише у виняткових випадках:
- - якщо у територіальних органів/підрозділів міграційної служби, посольств або консульських установ відсутня технічна можливість (відсутнє підключення до Єдиного державного демографічного реєстру) оформити новий закордонний паспорт.
- - у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном.
Для нашої області актуальний другий пункт.
5. 21 жовтня Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану», якою встановлено, що на період дії воєнного стану паспорти громадян України у формі картки, терміни дії яких закінчилися під час війни, та паспорти громадян України зразка 1994 року, до яких не вклеєно фотокартки при досягненні 25- чи 45-річного віку (якщо термін вклеювання фотокартки настав у період воєнного стану), є документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Іншими словами – протермінована ID-картка або паспорт-книжечка, якщо не вклеєно фотографію у період воєнного часу, - є дійсними.
Урядове рішення також врегулювало питання можливості в’їзду та законного перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства на підставі посвідки на тимчасове або постійне проживання, строк дії яких закінчився або які підлягають обміну після 24 лютого 2022 року. Зазначена норма діятиме під час воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування. Це стосується громадян усіх країн, крім громадян російської федерації.
6. Традиційно про надання адміністративних послуг громадянам з оформлення національних паспортів у формі ID-картки та закордонних паспортів.
Попри надзвичайні умови у перші місяці з початку війни, за обставин повітряних тривог і значного напливу громадян з інших регіонів України наші підрозділи міграційної служби виконали і продовжують виконувати завдання з забезпечення потреб людей.
За 10 місяців поточного року в області оформлено:
- - 141416 заяв-анкет на виготовлення паспорта для виїзду за кордон;
- - 43237 заяв-анкет на виготовлення паспорта громадянина України.
У цьому році в області щомісяця в середньому оформляється 16 тисяч закордонних паспортів. Станом на сьогодні це майже удвічі більше, ніж торік. Для порівняння: за увесь 2021 рік було оформлено 76 тисяч закордонних паспортів.
У цьому плані звернуто увагу на показники економічної продуктивності роботи наших територіальних підрозділів. За 10 місяців цього року завдяки діяльності міграційної служби Івано-Франківської області у державний та місцеві бюджети перераховано 70 мільйонів 614 тисяч гривень. ( Для порівняння – торік ця сума складала 39 мільйонів гривень).
Найбільше коштів у бюджети спрямовано Івано-Франківським відділом УДМС – 26 мільйонів 278 тисяч, Надвірнянським відділом УДМС – 8 мільйонів 777 тисяч гривень, Коломийським відділом УДМС – 6 мільйонів 711 тисяч гривень, Калуським відділом УДМС – 5 мільйонів 159 тисяч гривень.
7. Протидія нелегальній (незаконній) міграції.
В умовах воєнного стану працівники міграційної служби Івано-Франківської області продовжують профілактичну роботу з виявлення порушень міграційного законодавства і припинення випадків незаконного (нелегального) перебування іноземців в Україні.
За 9 місяців поточного року у регіоні виявлено 121 іноземця з неврегульованим статусом (нелегальних мігрантів). Щодо 84 осіб цієї категорії після притягнення їх до адміністративної відповідальності застосовано процедуру примусового повернення з України до країн походження чи в треті країни, натомість 4 іноземців за рішеннями судів примусово видворено з України.
З початку дії правового режиму воєнного стану працівники спеціалізованого підрозділу УДМС в області спільно з оперативниками регіонального УСБУ здійснили примусове повернення з України 7 осіб-іноземців, перебування яких в Україні становило певну загрозу національній безпеці. У даний час двоє громадян росії, щодо яких РНБО України запроваджено спеціальні обмежувальні заходи (санкції), за рішенням суду утримуються у пункті тимчасового перебування іноземців з неврегульованим статусом для їх ідентифікації з подальшим виконанням передбачених заходів щодо примусового видворення за межі України.
Кожному п’ятому або 26 громадянам-іноземцям, які порушили законодавство України про правовий статус іноземців, у найближчі декілька років заборонено в’їжджати на територію нашої країни.
З правопорушників-іноземців чи громадян України, які сприяли або ж порушили законодавство у сфері міграції, у вигляді штрафів стягнуто до держбюджету майже 400 тисяч гривень.