Уже восьма осінь в Івано-Франківську триває під знаком кінематографу сусідньої держави – завдяки Переглядові сучасного польського кіно «Під Високим Замком». Цього року в його рамках франківці мали змогу подивитися дві десятки найновіших стрічок та відвідати інші культурно-мистецькі заходи.
185 стрічок – за сім років
Завдяки переглядам сучасного польського кіно, які організовують Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську і Фонд «Terra Humna», франківці пізнали і навіть полюбили фільми made in Poland. За сім років у рамках заходу продемонстрували 185 різножанрових стрічок. Цього року кількість фільмів, котрі стали частиною програми кіноподії, вражає. Їх було аж 22. Тож упевнена, кожен зміг обрати з переліку стрічку саме для себе. Тим паче, що вартість квитків на сеанс порівняно з попереднім роком не зросла і становила лише 35 гривень. За задумом організаторів, це мало би посилити інтерес глядачів до польського кінематографу, зробити його доступнішим для різних верств населення: від студентів до пенсіонерів. Це мало свій ефект, адже на багатьох сеансах, особливо легких і комедійних фільмів, був аншлаг.
Директорка театру кіно «Люм'єр» Лідія Шкрібляк зазначила, що вже за місяць до проведення кіноподії іванофранківці запитували у касах кінотеатру про польські фільми і купували квитки. Також варто зазначити, що той, хто регулярно відвідує стрічки Перегляду, знає багатьох польських акторів, впізнає їх так само, як зірок голлівудських чи українських стрічок. Тож мети заходу, яка полягає в промоції сучасного польського кінематографу, досягнуто.
– Ми раді, що Перегляд сучасного польського кіно вже увосьме поспіль знаходить в Івано-Франківську свого глядача, – коментує директорка Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську Мар’я Осідач. – Такі проєкти показують хорошу співпрацю сусідів, відкритих до пізнання одне одного, що можна робити й через культуру кіно. Проєкт об’єднує не лише жителів Івано-Франківська, адже за вісім років ми сформували широке коло партнерів як з польської, так і з української сторони…
Старт у стилі Голлівуду
Щороку старт заходу є надзвичайно святковим та урочистим. І тепер також біля театру кіно «Люм'єр» – незмінної локації заходу розстеляли червону доріжку, тож кожен відвідувач зміг відчути себе голлівудською кінозіркою. У холі було не менш святково: лунала класична музика, гості заходу вели світські бесіди за келихом шампанського, фотографувалися на тлі оригінальної тематичної фотозони. Цього разу організатори дійства оформили її гігантськими кіноплівками з кадрами фільмів цьогорічного Перегляду.
«Хотіли, щоб глядач, який прийшов на відкриття, мовби поринув у той чи інший фільм, хотіли досягти цією атмосферою, щоб про відкриття Перегляду згадали і через тиждень-два, а може, й рік», – зауважила авторка проєкту Барбара Пацан.
Кінотиждень відкрили історичною шпигунською стрічкою Владислава Пасіковського «Кур’єр». В її основі – біографія Яна Новака-Єзьоранського. Стрічка перенесла глядачів у непростий 1944 рік. Перед початком кіносеансу виступили заступниця Генерального консула Республіки Польща у Львові Катажина Солек та міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, які наголосили на важливості та винятковості яскравого кіносвята для двох країн… А сама стрічка, якою відкрили захід, франківській публіці сподобалася.
Зі Львова – до Івано-Франківська
У програмі цьогорічного кінодійства було представлено найновіші польські фільми, котрі захопили і вразили «своїх» глядачів та здобули чимало нагород на престижних кінофестивалях. Тож іванофранківці після львів’ян (традиційно Перегляд сучасного польського кіно спочатку відбувається у Львові, а згодом мандрує до Івано-Франківська) мали унікальну можливість побачити в кінотеатрі фільми, котрі не виходили в Україні в широкий прокат. Як зазначила М. Осідач, запропоновані стрічки є надзвичайно різноплановими та різножанровими, втім, усі вони – про стосунки між людьми на різних етапах життя.
Не таємниця, що читати книжки та дивитися фільми найкраще мовою оригіналу, адже за такої умови зберігаються оригінальність та самобутність літературного чи кінематографічного твору. І, власне, глядачі постійно мали виняткову можливість подивитися стрічки мовою оригіналу та почути справжні голоси акторів, адже всі фільми йдуть польською з українськими субтитрами.
Перший Перегляд сучасного польського кіно не був таким масштабним, як цьогорічний. Нагадаю, що в його програмі була лише одна стрічка – «Варшавська битва. 1920» Єжи Гофмана. Відтоді щороку кількість картин більшає. Нині франківці мають змогу подивитися у своєму місті стільки ж фільмів, що й львів'яни, адже раніше програма фестивалю у наших сусідів була ширшою.
«В Івано-Франківську починали з меншої кількості фільмів, аніж у Львові, бо не знали жителів міста і не були впевнені, чи сприймуть вони такий захід, – каже авторка проєкту Барбара Пацан. – Сьогодні всі фільми, які ми показуємо у Львові, можна побачити і в Івано-Франківську. Не відчуваю різниці між львівським та івано-франківським Переглядами, люди охоче ходять на фільми як у Львові, так і в Івано-Франківську. Це справжнє свято для них».
Традиційно марафон польського кіно доповнюють культурно-мистецькі події. Зокрема з нагоди 101-ї річниці Незалежності Польщі в обласній філармонії ім. Іри Маланюк зіграв концерт польський піаніст Павло Ковальський. А в Центрі польської культури та діалогу презентували виставку «Ян Новак-Єзьоранський. Місія: Польща», присвячену непересічному легендарному «кур’єру з Варшави», котра, до речі, лягла в основу одного з фільмів Перегляду.
Складові класної комедії
Для мене Перегляд польського сучасного кіно – це гарна можливість поповнити свій список улюблених стрічок. Цього року в безперечних фаворитах – комедія «На щастя». Зворушлива історія, добірний гумор та неймовірно комічні ситуації, не надто передбачуваний фінал – це, погодьтеся, важливі складові класної комедії. І в цій стрічці їх поєднано.
А от у «Забаві, забаві» комедійні моменти були лише вкрапленнями у драматичний сюжет стрічки, в якій постають історії трьох жінок різних віку і статусу, в житті котрих постійна забава завершується драмою. У фільмі відверто говорять про алкоголізм, його наслідки і таку непросту дорогу до одужання від цієї недуги.
Для багатьох франківців стала справжнім подарунком можливість подивитися продовження комедії «Планета самотніх». Цей легкий і смішний фільм про стосунки багатьом припав до душі і подарував гарний настрій ще під час одного з попередніх Переглядів, тож кіноманам було цікаво побачити його другу частину. Не завжди продовження успішних картин повторює успіх їхніх перших частин. Але «Планеті самотніх-2» це вдалося. Її творці змогли вдруге створити смішну романтичну комедію. А в лютому 2020-го вийде її третя частина, тож франківці мають усі шанси побачити її під час наступних переглядів сучасних польських фільмів в обласному центрі.