20 вересня 2019 року ВР ухвалила в цілому зміни до Податкового кодексу щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі. За таке рішення проголосували 237 народних депутатів. Того ж дня Рада ухвалила зміни до закону про РРО щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі. Закон запроваджує електронне РРО та спрощує процедуру його реєстрації через електронний кабінет – без подання документів.
"Малий бізнес не зазнаватиме утисків з боку влади. Однак великому бізнесу, що маскується під маленький, пропонується працювати легально, - запевнив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук в ефірі «Свободи слова» на телебаченні щодо прийняття нового закону. - Контрабандистам, які застосовують різноманітні шахрайські схеми, та великому бізнесу, що маскується під малий, доведеться грати за чесними правилами".
О. Гончарук підкреслив, що на нині дуже багато великих бізнесів та контрабандистів використовують ФОПи (фізичну особу-підприємця) для прикриття великого бізнесу і маскування його під малий. Як приклад навів випадки в ресторанах, де розраховуються кількома чеками. І назвав їх зграйкою ФОПів, що використовує привілеї, які держава створила для маленьких підприємств. Вона ховається, прикидається дрібними підприємцями для того, щоб когось обдурити. Тобто сфера послуг часто маскується під ФОПи. У нас дуже часто контрабанда кришується із використанням таких схем.
"Тому для усіх підприємців і підприємств дуже просте повідомлення: маленьким переживати немає чого, але тим, хто насправді великий, середній і приховує це, намагається вдавати з себе 100-200, а то й більше маленьких підприємців, у тих будуть проблеми", – зазначив прем'єр-міністр.
При цьому він зазначив, що «...навіть з ними ми вчиняємо досить гуманно – ми не починаємо за ними ганятися, але кажемо: через певний період часу, не одразу, правила зміняться і, будь ласка, перебудуйте свою бізнесмодель таким чином, щоб ви могли працювати в легальному полі".
Таким чином, на думку Гончарука, уряд, з одного боку, робить крок для подолання контрабанди, яка є величезною проблемою для України, а з другого - захищається споживач.
На думку прем’єра, таким чином в Україні створюються рівні правила гри. "Якщо є два заклади і один працює чесно, а інший використовує схеми оптимізації, то чесний програє. В Україні чесні мають вигравати і це ще один принциповий момент для нашого уряду", – сказав урядовець.
Своєю чергою міністр фінансів Оксана Маркарова зазначила, що останніми рішеннями Верховної Ради ніякі умови для малого бізнесу і для ФОПів не змінились. Однак у вже ухвалених законах сказано, що через рік, починаючи з 2021-го, друга і третя група ФОПів повинні будуть використовувати касові апарати… Але не ті, що використовуються нині, а з програмним забезпеченням, безкоштовне, яке надається Державною податковою службою.
На думку Маркарової, маленькі ФОПи схвильовані змінами до законодавства тому, що не хочуть мати справу зі старою ДФС. "Але через рік вже не буде старої ДФС. Її вже немає. Є нова Державна податкова служба, очолювана Сергієм Верлановим і через рік ми побачимо зовсім іншу якість її роботи. Ми вже це бачимо в багатьох регіонах. Тому малому бізнесу точно не треба турбуватися про те, що податківець буде якимось чином зловживати своєю посадою, аби створювати проблеми. Кому треба переживати, так це великому і середньому бізнесу, які, на жаль, використовують ФОПів для ухиляння від сплати податків".