Людмила Бабій: Маємо творити Україну сильною в духовному, освітньому, інтелектуальному вимірах

Цього року Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка (ОУНБ) відзначатиме своє 80-ліття. Половину цих літ праці в «царстві книги» присвятила Людмила БАБІЙ – спершу бібліотекарем, згодом – чільником. Нині втішається заслуженою повагою і високим авторитетом серед наукового, освітянського й мистецького товариства і великого числа поціновувачів доброї книжки у нашому краї. Її вирізняють невтомна творча праця, численні потужні проєкти як у бібліотечній, так і в науковій і культурній площинах України і світу. А її харизматична ініціативність приваблює до головної бібліотеки області широкі читацькі кола. Отож сьогодні Людмила Василівна розповість читачам «Галичини» про покликання бібліотекаря, напрацювання й здобутки ОУНБ, про непомітну, але потрібну роботу своїх колег, служіння громаді краю, про стратегію розвитку бібліотечної справи та її потенціал.

Бібліотекар як покликання

Розмовляємо з директором бібліотеки про часи, коли ще не було електронних каталогів, і здається, ніби було то в іншому житті, в інших світах і не з нами. Людмила Василівна згадує: «Книжку люблю змалку і завжди. У нас удома панував культ книжки: Біблія, Шевченко, заборонений Куліш, добра збірка української літератури. Любов до читання прищепив батько. Міркую, саме перші книжки покликали мене у свій чарівний світ, захопили і вже не відпустили… Школяркою любила ходити до Вигодської бібліотеки, а книгозбірня Вигодського лісокомбінату, де працював батько, манила, захоплювала, затягувала. Ошатні приміщення, бібліотечна тиша і… книжки, книжки. Читала їх запоєм. Словом, зростала серед них, і вибір професії для мене не був проблемою. Вступила до Київського інституту культури, а коли в Рівному відкрили його філілал, перевелась туди, ближче до дому. Відкриттям і ще одним стимулом для обрання бібліотечної справи своїм фахом стала для мене інститутська книгозбірня, що мала багаті фонди класичної української й зарубіжної літератури. На власному прикладі переконуюсь, наскільки важливо обрати в житті милий серцю шлях».

Після закінчення 1981 року інституту Людмилу Василівну скерували до Івано-Франківської обласної наукової бібліотеки. «Дуже хотіла додому, але директор не відпускала, – продовжує Л. Бабій. – Марія Альба настояла на своєму: «Ні, будеш у нас працювати!» Так і сталося. Після двох з половиною років праці бібліотекарем її призначили заввідділу інформації з питань культури і мистецтва. Запізналася пані Людмила з відомими людьми творчих професій нашого краю й України, їхніми здобутками. Згодом очолила відділ літератури з питань мистецтва, працювала заступником директора, а останні 12 років вона очолює обласну наукову бібліотеку.

Непомітна праця у тиші слова

Людмила Василівна із задоволенням розповідає про товариство бібліотекарів-однодумців і здобутки та напрацювання обласної книгозбірні: «Наша бібліотека – головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення Прикарпаття, методичний і координаційний обласний центр бібліотек різних систем і відомств нашого краю, обласне сховище творів друку. Її фонд налічує близько 500 тисяч видань. Мої колеги лише торік обслужили понад 31 тисячу користувачів, з яких більшість – науковці та фахівці різних галузей. Нині ОУНБ ім. І. Франка вступила в якісно новий етап. Цьому сприяла комп’ютеризація бібліотечних процесів, відкриття широкого доступу користувачів до світових інформаційних ресурсів. Із 2001 р. у нас діє Інтернет-центр, відкритий за проєктом «Інтернет для публічних бібліотек (LEAP)». Із 2010 р. – регіональний тренінговий центр у рамках програми «Бібліоміст». За бібліотечною програмою «ІРБІС» автоматизовано процеси каталогізації і систематизації творів друку, реєстрації та обліку читачів. Маємо власні бази даних, які налічують понад 440 тисяч записів, електронний каталог. Зазначу, що застосування новітніх технологій у роботі бібліотеки не лише дає змогу глибоко поринути в океан знань, а й допомагає знайти багато нових друзів та однодумців. Окремо згадаю і про сайт нашої бібліотеки – lib.if.ua. Його торік відвідало понад 300 тисяч користувачів. Тут завжди можна побачити новини бібліотечної діяльності, інформацію про нові надходження і видання. Ми також видаємо власні напрацювання: методичні збірники, бібліографічні та вебліографічні покажчики, збірники сценаріїв, каталоги книжкових виставок, пам’ятки користувачеві, аналітичні матеріали та інформаційно-бібліографічні бюлетені.

З таким обсягом роботи може впоратися лише згуртований колектив професіоналів. І він у нас є. Провідні спеціалісти книгозбірні беруть участь у наукових конференціях, всеукраїнських нарадах, семінарах, тренінгах з різноманітних питань бібліотечної практики. Одночасно як науково-методичний центр сприяємо підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників краю: проводимо школу менеджера для директорів ЦБС, обласні методично-бібліографічні семінари, обласну професійну студію для молодих бібліотекарів, фахові конкурси й акції, організовуємо виїзні курси підвищення кваліфікації, дистанційні практикуми. Тобто надаємо методичну і практичну допомогу працівникам центральних бібліотек та їх філіям, а також бібліотекарям новостворених ОТГ та освітніх закладів, проводимо обласні акції соціальної і туристичної тематики. Праця бібліотекаря на перший погляд непомітна, але сучасний фахівець мусить постійно підвищувати свій рівень і потенціал. Лише в такий спосіб можна тримати руку на пульсі сучасних змін у масивах інформації, яка накриває наше суспільство з головою. Добрий фаховий бібліотекар-професіонал – один із ключових маркерів зрілого духовного й інтелектуального розвитку громади загалом і громадянина зокрема...»

На службі громаді

За керівництва Л. Бабій наукова бібліотека стала місцем духовно-патріотичних, наукових, культурних, мистецьких заходів, які збирають поважне число наших громадян. Лише торік їх відбулося близько 900, більшість присвячено популяризації наукової, галузевої, художньої літератури. Людмила Василівна переконана, що наснагу до праці черпає в товаристві добрих людей і добрих книжок. Особливо потрібно виокремити її співпрацю з керівництвом і представниками обласних організацій трьох творчих Національних спілок України: письменників, художників, краєзнавців. Як член обласної організації НСК України Л. Бабій докладає багато зусиль, щоб обласна книгозбірня стала потужним осередком бібліотечного краєзнавства, місцем зустрічі провідних краєзнавців, учасником наукових і презентаційних заходів. ОУНБ ім. І. Франка відзначено обласною премією в галузі краєзнавства імені Володимира Полєка. Плідно співпрацює вона і з Радою обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів та Спілки наукових та інженерних об’єднань України. Свої напрацювання презентує в бібліотеці й інтелектуальний клуб «Галицькі кмітливці».

Налагоджено також зв’язки з міжнародними благодійними фондами, культурно-освітніми та навчальними закладами і громадськими об’єднаннями. Адже сфера міжнародних проєктів сьогодні відкриває нові горизонти й широкі можливості в культурологічній та освітній площині. Тут згадаємо проєкт «Вікно в Америку», який надає читачам актуальну інформацію про США й поповнює фонди бібліотеки англомовною літературою. У рамках його реалізації діє клуб розмовної англійської мови, який модерують волонтери Корпусу миру в Україні, працюють й інші англомовні клуби. Впродовж 9 років плідною є співпраця з німецько-українським культурним центром Goethe-Institut в Україні, завдяки якій успішно реалізовано мініпроєкти, відкрито дитячий куток, діє «Заочний абонемент», відбуваються різні просвітницькі заходи, навчання вчителів і студентів, робота з дітьми і молоддю, діє клуб розмовної німецької мови.

Працює також низка інших клубів: німецької мови для членів Товариства етнічних німців в Івано-Франківську, французької, італійської, польської мов. У рамках угоди про співпрацю з Воєводською публічною бібліотекою (м. Ополє, Польща) відбуваються фахові зустрічі бібліотекарів, взаємні обміни досвідом та книжковими колекціями.

Головна бібліотека краю підтримує високий імідж книгозбірні як провідного інформаційного та культурно-просвітницького закладу області. Вона надає користувачам нові сучасні послуги, постійно урізноманітнює свою діяльність, активно працює над залученням громадян краю до читання. Бібліотека стала постійною локацією для проведення конференцій, круглих столів, презентацій видань, вечорів з відомими письменниками, митцями, вченими, місцем зустрічі творчої молоді, соціалізації літніх людей.

«Щиро сподіваюся, що на 80-річчя бібліотеки до нас завітає чимало читачів, авторів, видавців, науковців, усіх, хто любить і цінує книжку, – зазначила на завершення бесіди Людмила Василівна. – Дуже хочу, щоб фонди нашої ОУНБ зросли кількісно й якісно – до мільйона видань, погоджуюся на їх електронний формат. Мрію, щоб усі бібліотеки краю було забезпечено потужними сучасними комп’ютерами останнього покоління. Світ у різноманітних сферах нашого життя, особливо в плані новітніх технологій, кардинально змінився за останні 20 років, і ми маємо бути готовими до цього. Хочу, щоби полиці бібліотек були заповнені новими книжками. Ще маю щире бажання, щоб усі прикарпатці – від школяра до людей зрілого віку – були читачами бібліотеки, адже маємо творити Україну сильною в духовному, освітньому, інтелектуальному вимірах».