Любов Гук: Ми переконалися, що децентралізація – одна з найуспішних реформ в Україні

В інтерв’ю для газети «Галичина» в. о. голови Переріслянської ОТГ Любов Гук розповіла про досягнення громади та виклики, які найгостріше постали перед нею, наголосила, що залучення до роботи в населених пунктах ОТГ інвесторів, які вирощують зернові культури, є одним з її вагомих успіхів, а також акцентувала на значенні створення в громаді молодіжної ради, до якої увійшли активісти, котрі допомагають владі, пишуть розвиткові проєкти тощо.

– Пані Любове, упродовж двох років Переріслянська ОТГ працює у форматі об’єднання громад. Чи має уже децентралізаційна реформа очевидні успіхи? Які переваги отримала громада від роботи за новими правилами?

– Справді, позаду два роки роботи – перші вибори в Переріслянській ОТГ відбулися 29 жовтня 2017-го. А перша сесія, на якій визнано повноваження сільського голови та депутатів сільради, – 2 грудня того ж року. Цей період був насиченим, супроводжувався і перемогами, і невдачами. Ми переконалися, що децентралізація – одна з найуспішних реформ в Україні. І в неї повірили люди. Головне завдання реформи – створити умови для розвитку громад та наблизити послуги до людей шляхом формування заможних громад, передачі більшої частини повноважень на базовий рівень управління та чіткого розмежування функцій між рівнями управління, а також гарантувати належне ресурсне забезпечення місцевого самоврядування.

За цей час в ОТГ зроблено чимало. Першочергову увагу відповідно до Програми соціально-економічного розвитку зосередили на проведенні капітальних та поточних ремонтів комунальних доріг громади; відновленні об'єктів зовнішнього освітлення населених пунктів; ремонті підвісної кладки через річку Бистрицю в с. Фитькові; впровадженні заходів з енергоефективності комунальних закладів сільської ради, проведенні їх капітальних та поточних ремонтів, забезпеченні теплом з урахуванням енергоощадних сучасних технологій; використанні ресурсів громади, щоб продуктивніше економити кошти, раціональніше діяти та надавати сервіс вищого ґатунку, тобто поліпшувати рівень життя людей.

– Як наближаєте послуги до людей, щоб поліпшувати їхнє життя, що вдалося змінити?

– З метою розвитку громади, для ініціювання заходів та реалізації цікавих проєктів було створено молодіжну раду Переріслянської ОТГ, до якої увійшла активна молодь, що має власні міркування з приводу майбутнього громади. Рада провела низку цікавих заходів. Це і конкурс дитячого малюнка «Україна майбутнього очима дітей», і «Холі фест» на День Незалежності, і толока «Чисте село – здорова громада!», і фестини «Перевесло пісень», і благодійний ярмарок та ін.

2018 року ми започаткували бюджет участі, і його переможцями стали два проєкти, які подавала молодіжна рада. У Перерослі придбали музичне устаткування, а у Волосові обладнали нову сцену в Будинку культури. Серед переможців – і проєкти з облаштування спортивних майданчиків у Гаврилівці та Фитькові. Бюджет кожного реалізованого проєкту становив 50 тисяч гривень.

Загалом питаннями культурного розвитку громади займається комунальний заклад «Переріслянський центр культури і дозвілля». А комунальне некомерційне підприємство «Переріслянська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» забезпечує надання послуг у сфері охорони здоров’я.

Розуміємо, що найголовнішою цінністю громади є люди, і віримо, що завдяки їхній підтримці подолаємо всі труднощі і наша ОТГ стане зразком добробуту та економічного зростання.

– Головна ідея децентралізації полягає в тому, аби передати якомога більше грошей та повноважень на місця. Наскільки вона виправдана на конкретному прикладі Переріслянської ОТГ і чи вистачає коштів на її розвиток?

– Відповідно до кількості населення – майже 8 тис. осіб – Переріслянська ОТГ належить до середніх територіальних громад Прикарпаття. Її торішній бюджет становив 47 млн грн (освітня субвенція – 21 млн, медична – майже 6 млн грн, додаткова дотація – близько 3 млн грн, базова дотація – 10 млн, решта – власні надходження). Якщо 2018-го власні надходження громади становили майже 6 млн грн, а це восьма частина бюджету ОТГ, то торік – уже 8 млн грн, що на 38,8% більше планових показників на 2019-й.

Після об’єднання завдяки субвенції з Державного та коштам з місцевого бюджетів вдалося забезпечити заклади освіти Переріслянської ОТГ ноутбуками, технікою друкування, копіювання, сканування та ламінування, закупити сучасні меблі, дидактичні матеріали, відремонтувати приміщення ліцею і ЗДО «Незабудка» в Гаврилівці. У Переріслянському ліцеї впроваджують інклюзивне навчання у двох класах, які забезпечено дидактичними матеріалами.

Торік також капітально відремонтували амбулаторію загальної практики сімейної медицини в Перерослі, Будинок культури у Волосові, ФАП у Фитькові та ін. Пишаємося, що врешті вдалося відремонтувати тросову пішохідну кладку через Бистрицю Надвірнянську у Фитькові.

Залучаємо й додаткові кошти завдяки участі в різних конкурсах та програмах, у тому числі й міжнародних. Підготували 15 проєктів, з яких два виграли – створення ЦНАП (300 тис. грн) та встановлення контейнерних майданчиків для роздільного збирання сміття (475 тис. грн екологічних коштів, 164 тис. грн – наших) – і вже втілюємо в життя.

– Розкажіть про здобутки в освітній галузі.

– Переріслянська громада посіла третє місце серед територіальних громад області в рейтингу індексу фінансової спроможності шкільної освітньої мережі ОТГ на 2018 рік та увійшла у п’ятірку найкращих у 2019-му. У нас висока наповнюваність класів – 19 учнів за розрахункової 14,5. Це дає змогу ефективно використовувати кошти освітньої субвенції – на поліпшення матеріально-технічного оснащення класів ліцеїв ОТГ, мотивацію учнів та вчителів. Громада йде в ногу з часом і намагається впроваджувати в навчальних закладах освітні інновації.

В ОТГ функціонує три заклади дошкільної освіти: Гаврилівський ЗДО (ясла-садок) «Незабудка», Переріслянський ЗДО «Золота рибка», Фитьківський 3ДО (дитячий садок) «Сонечко», чотири заклади загальної середньої освіти – Волосівський, Гаврилівський, Переріслянський, Фитьківський ліцеї. За результатами роботи освітян маємо певні успіхи. Цього навчального року наші учні здобували призові місця на районних та обласних олімпіадах і конкурсах. Переможці отримали грошові премії на загальну суму 10680 грн. У 2019 році учні Гаврилівського ліцею вибороли перше місце у зльоті обдарованої учнівської молоді Гуцульщини та прийняли естафету на проведення такого конкурсу в нашій територіальній громаді.

Два навчальні заклади громади увійшли до сотні найкращих у рейтингу шкіл Івано-Франківської області 2019 року.

– Як відомо, Переріслянській ОТГ передано землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів і громаді вдалося вже залучити інвесторів, які вирощують зернові культури. Скільки коштів у результаті співпраці надійшло до місцевого бюджету?

– Так, громаді передали землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів площею 735,4832 га. Це здебільшого родючі землі і наш найбільший капітал. Ми провели аукціони з продажу права оренди землі і передали сім ділянок. Торік до бюджету громади надійшло 742 тис. грн орендної плати. Залучили інвесторів – сільськогосподарських товаровиробників, серед яких ТОВ «Зірка Карпат» та ТОВ «Агро-Поступ».

– Які виклики найгостріше постали перед громадою на її новому шляху?

– Передусім це пошук кваліфікованих спеціалістів. Їх бракувало, але тепер штат новоствореної громади укомплектовано фахівцями, що швидко вчаться та відшуковують варіанти досягнення стратегічних цілей.

– У чому бачите перспективу Переріслянської ОТГ?

– Розвиток ОТГ може забезпечити тільки наполеглива праця кожного для поліпшення життя громади. Лише вона дарує перспективу…

Редактор відділу газети “Галичина”