«Листи щастя» для громад

Голови прикарпатських громад б’ють на сполох, бо, як грім серед ясного неба, отримали "листи щастя" від Державної казначейської служби України, у яких на виконання доручення Мінфіну їх просять повернути кошти на соціально-економічний розвиток, перераховані минулих місяців. Вони обурені, оскільки частину субвенції уже спрямовано на конкретні роботи.

З огляду на це міські голови Івано-Франківська, Рогатина, Городенки і Бурштина – Руслан Марцінків, Сергій Насалик, Любомир Музичка і Роксолана Джура та очільник Вигодської ОТГ – Ярослав Наум, а також виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук дали пресконференцію, до участі в якій перед її початком зголосився і голова Івано-Франківської облдержадміністрації Денис Шмигаль.

Юрій Стефанчук поінформував, що 10 липня було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України, яким в Івано-Франківську область спрямували 163,1 млн. грн. субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку. З них понад 100 млн. грн. призначено безпосередньо для розвитку 26 громад Прикарпаття, зокрема на будівництва, ремонти, реконструкції надважливих об’єктів. Проте відповідно до розпису Державної казначейської служби України гроші в громади почали надходити тільки наприкінці серпня. Відсоткові поступлення відповідно до цього розпису становили в серпні 10 відсотків від загальної суми. Це дало підставу громадам заключати договори з підрядчиками на виконання робіт.

За словами Юрія Стефанчука, експертів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України почали інформувати голови громад про те, що до них надійшли листи від Державної казначейської служби на виконання доручення Мінфіну з проханням повернути кошти, виділені на соціально-економічний розвиток.

А специфіка використання коштів є така, що розрахунок органи місцевого самоврядування здійснюють після акту виконання робіт, тобто після завершення проведеної роботи підрядником, пояснив він.

Й відповідно до Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба обслуговує місцеві бюджети, а не втручається у їх виконання.

Експерт наголосив, що ці кошти вже передбачено у рішеннях про місцевий бюджет, укладено договори з підрядниками та є потреба у проведенні розрахунків за договорами. Тому рішення Міністерства фінансів України ставить під загрозу надходження 163,1 млн. грн відповідно до розпорядження КМУ в місцеві бюджети, чим їх розбалансовує. А громади отримають боргові зобов’язання та будуть змушені покривати видатки, замість того, аби спрямовувати ці кошти на покращення якості послуг для людей. Юрій Стефанчук зазначив, що відповідно до бюджетного законодавства у нас збалансовані бюджети на всіх рівнях, тобто дохідна частина дорівнює видатковій. Якщо органи місцевого самоврядування матимуть боргові зобов’язання, то це провокуватиме невиконання бюджетів до кінця року, а може й призупинення їх рахунку.

«Місцеве самоврядування переживає не найкращі часи. Тому кошти від держави на соціально-економічний розвиток мають велике значення, – наголосив Руслан Марцінків. – Я дякую депутатам Верховної Ради минулого скликання, зокрема Володимиру Шкварилюку, завдяки якому місто отримало необхідну субвенцію. До грудня мали надійти усі кошти. Це все цільові витрати: магнітно-резонансний томограф для МКЛ №1, хірургічне обладнання для ЦМКЛ, по 400 тисяч на ремонт мали отримати 3 школи – 28-ма, 4-та та школа-гімназія №3, а також кошти на тротуари в Крихівцях. Ми на ці гроші дуже надіємось…

Я нагадую, що згідно з Конституцією України влада є неперервною. Я як міський голова дотримуюсь зобов’язань моїх попередників. Так само й тут: не зважаючи на те, як змінюється влада, бюджетного кодексу потрібно дотримуватись. Ми за те, щоб місцеві громади розвивались!»

Очільник Рогатина Сергій Насалик повідомив, що понад 2 млн грн з цих коштів уже спрямували на ремонт доріг міста, 500 тис. грн – на відеоспостереження задля безпеки у місті тощо. Він акцентував, що наслідки, до яких призведе ситуація з можливим поверненням грошей, можуть бути непоправними. Адже якщо місцеві бюджети не розрахуються за роботи, то це спричиниться до судових позовів. Відповідно, виконавчі служби заблокують рахунки, і це поламає бюджет як Рогатина, так і інших міст, пояснив Сергій Насалик.

Голову Вигодської ОТГ Ярослава Наума, за його словами, лист від казначейства з проханням надати згоду на проведення відкликання субвенції дуже здивував, бо такого раніше не було. Він підкреслив, що цих коштів у громаді чекали як повітря, частину їх уже навіть спрямовано на оплату проектів, експертизи. У самоврядця складається враження, що на вищому рівні хочуть знищити керівників на місцях, яким довірили свої інтереси громади. Адже людям не поясниш, що субвенцію відкликали, тому не продовжують розпочаті роботи.

В. о. міського голови Городенки Любомир Музичка підкреслив, що дуже важливою є одностайність голів громад Прикарпаття щодо недопущення відкликання раніше відкритих асигнувань.

Також очільники громад висловили сподівання на підтримку голови ОДА Дениса Шмигаля, аби громади не втратили кошти на важливі проекти.

Вислухавши керівників громад, Денис Шмигаль поділився і своїми міркуваннями з приводу рішення Мінфіну. На його думку, Міністерство фінансів проявило абсолютно правильну ініціативу. Адже має бути здорове інвестування державних коштів. Завдання влади – не забрати кошти, а збалансовано розподілити їх між громадами. Він запевнив, що цих понад 163 млн. з області не підуть. «Є величезні суми. Долинський район – 16,5 млн. Ні голова РДА, ні я, ні казначейство, ні департамент фінансів не уявляють, куди підуть ці гроші. Ніхто не дав нам цього списку. І коли питаєш, то кажуть, що нема розподілу, це просто гроші на Долину. Але як їх будуть ділити? Які першочергові пріоритети? Добре, якщо це будуть дороги і мости. Я за двома руками! Але дайте мені цей перелік і я за нього підпишуся перед Міністерством фінансів і перед Президентом», – сказав Денис Шмигаль.

Редактор відділу газети “Галичина”