Івано-Франківський національний медичний університет (ІФНМУ), в якому сьогодні здобувають свій майбутній фах близько 12 000 студентів з усієї України та з 49 країн світу, відзначив свою 74-річницю з дня заснування традиційною виставкою квітів, урочистим дійством у дворику закладу, відкриттям студентського простору «Академка» та «Ніччю поезії»…
«Академка» замість «Наукового»
У переддень урочистого святкування дня народження ІФНМУ на площі Бастіону відкрили оновлений студентський простір під назвою «Академка» – колись тут було кафе «Наукове». Попри те, що заклад працює лише декілька днів, його вже полюбили студенти. Насамперед своїм сучасним, креативним та тематичним дизайном, над яким працював майстер Ігор Днесь. Стіни студентського простору, де можна випити смачної кави та пообідати за порівняно невеликий кошт, прикрашають анатомічні композиції. На поличках «зачаїлася» медична література: вузькоспеціалізовані довідники та підручники. Словом, справжнє студентське кафе, в якому можна й просто посидіти та повторити навчальний матеріал. Згодом в ньому планують проводити різноманітні заходи.
Реконструкція закладу тривала два роки. І сьогодні кафе не впізнати. «Зробили капітальний ремонт приміщення, починаючи від стін, кухні до інтер’єру, – розповідає ректор ІФНМУ Микола РОЖКО. – Це своєрідний подарунок нашим студентам. До речі, саме вони вирішили назвати цей універсальний студентський простір «Академкою». Університет живе для студентів. Не буде студентів – не буде університету».
Студентка 5-го курсу ІФНМУ Юлія Філяк зізнається, що «Академка» їй подобається більше, аніж «Наукове». Насамперед підкуповують сучасний інтер’єр та затишна атмосфера. «Я є частинкою університетської газети «Ескулап-ІФ», тож для нас, як для будь-якої організації університету, важливо мати свій простір для розвитку. І «Академка» якраз підходить для того. Дуже добре, що неподалік розташована університетська бібліотека, тож можна взяти якусь книжку, прийти сюди і почитати. І, звичайно, це можливість відпочити, згуртуватися і просто гарно провести час», – наголосила студентка.
Урочистості з нагоди Дня університету за традицією відбулися у внутрішньому дворику центрального корпусу. До речі, ця локація ІФНМУ посіла друге місце в одній із номінацій конкурсу найкращих двориків міста, який організувало управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності міськради.
Поезія, флора та благодійність
Першокурсники закладу привітали свою альма-матер флористичними композиціями на медичну тематику, взявши участь у традиційній виставці квітів. Їхні фантазія і творчий політ вражали – наскільки органічно квіткові ікебани доповнювали шприци, пігулки тощо. «Ми тішимося, що у наших студентів є ще й такі таланти», – зазначила перший проректор ІФНМУ Анна Ерстенюк.
Розглядаючи квіткові композиції, помітила оригінальні еко-сумки з цікавим дизайном та логотипом. Стильні торбинки користувалися попитом у студентів, тим паче, що частина коштів з продажу цих аксесуарів піде на доброчинність. «Це перша брендова річ нашого університету. Сумка потрібна кожному студенту-медику, адже туди можна поставити халат чи книжку і піти на пари. Крім того, 15 гривень з продажу кожнісінької торбинки підуть на благодійність», – коментує студент другого курсу ІФНМУ Сергій Романович.
Святкове дійство відкрив виступ чоловічої хорової капели «Сурма» ім. Б. Волосянка ІФНМУ. Після музичного старту прозвучало чимало вітальних слів від ректорату, поважних гостей, представників міської та обласної влади, колег та друзів. Доповнили святкову атмосферу виступи талановитих студентів університету, які стали яскравим доказом вокальних та хореографічних талантів медиків.
Зокрема вразив виступ студентки Христини Лікар. Промовисте прізвище дівчини говорить про те, що вона правильно обрала фах. Підкорив оригінальністю виступ «Хору святої Терези», учасниками якого є студенти-іноземці. Проте найгучніших оплесків назбирала невмируща композиція «Червона рута» у виконані Франкі Джуніорі та Теанге Жанту. Заключним акордом урочистостей був яскравий виступ хореографічних колективів університету та смачні презенти усім присутнім від ректорату.
Також у рамках відзначення 74-річниці ІФНМУ у центральному корпусі закладу відбулася «Ніч поезії» з ініціативи Європейської медичної студентської асоціації (EMSA). «Ідея провести «Ніч поезії» в університеті виникла давно, – розповідає студентка 5-го курсу ІФНМУ, голова організації EMSA Марія Мартинець. – Під час навчання студенти відчувають великий психологічний тиск, перевтомлюються. На «Ночі поезії» панує дуже творча та романтична атмосфера, тож ми можемо розслабитися, показати свій інший бік, те, що ми можемо творити, лікувати не лише тіло, а й душу».
Дискусія про вік
Відзначаючи день народження медичного університету, багато дискутували про вік. Ректор ІФНМУ Микола Рожко наголосив, що 74 роки для університету – як спалах, для людського життя – вік досвіду.
– 74 роки: багато чи мало для університету? Мабуть, для вишу це не так багато, адже є університети, які мають столітню історію. Але кожний рік приносить нові здобутки та нові сторінки історії університету, - зауважує Анна Ерстенюк. – Насамперед, це наші студенти, які пишуть свою історію в університеті, вони багаті на фантазії, креативні задуми. Цього року ми маємо достатньо багато переможців олімпіад, спортивних конкурсів, світових та європейських чемпіонатів. Наші студенти, які вміють добре співати, танцювати, декламувати, є лауреатами конкурсу «Ліра Гіппократа» та інших, де змагаються студенти багатьох університетів, зокрема медичних. Вони чудові в наукових здобутках, власних пошуках. Студенти - це найбільше багатство університету. І звісно, наші співробітники, кожен з яких вносить свою лепту, і ті, хто щодня дбає про наш добробут, щоб нам було комфортно працювати у аудиторіях, і ті, хто забезпечують інформаційний супровід, і ті, хто йде в аудиторії та несе студентам свої знання, тепло, розум і вміння…
Від студентів до ветеранів праці
Франкі Джуніорі з Камеруну в ІФНМУ навчається лише перший рік. Хлопець зізнається, що йому дуже комфортно жити і здобувати свій майбутній фах саме в Івано-Франківську, адже тут затишно та живуть привітні люди. Щодо навчального процесу, то іноземець також ним задоволений і радіє, що його заповітна мрія стати лікарем невропатологом потрохи здійснюється саме в Україні.
– Для мене День університету – дуже важливе свято, - ділиться своїми думками студентка 5-го курсу ІФНМУ Юлія Філяк. - Коли я навчалася на першому курсі, то моїй альма-матер було 70 років, а у рік мого випуску їй буде 75. Університет для мене важливий, бо це моя платформа для розвитку, місце, де я можу себе знайти. Також у мене тут багато друзів, з якими ми об’єднуємося та працюємо над спільними проектами. У нашого університету є історія, і це дуже круто…
Серед почесних гостей свята – ветерани-викладачі. Зізнаються, що й досі цей навчальний заклад є їхнім рідним домом. Софія Сем’янів працювала на кафедрі фізичного виховання з 1964 по 2005 рік. Жінка каже, що раніше в університеті було дуже багато цікавих спортивних дисциплін, як-от: гімнастика, легка атлетика, плавання, волейбол, баскетбол тощо. Тож студенти мали з чого обирати. «Фізичне виховання» було на п’яти курсах, два рази в тиждень, студенти були здорові, з охотою відвідували пари, переживали за свої пропуски. Поступово все пішло на спад», - згадує викладачка-ветеранка
– Університет не впізнати, - каже Стефанія Сенів, яка працювала в ІФНМУ на кафедрі іноземних мов з 1967-го по 1994 рік. - Насамперед, він змінився кількісно, додалося дуже багато факультетів, маємо багато докторів наук, кандидатів наук… Студенти-іноземці – це щось нове, їх не було раніше. Життя вирує. Студенти – молодці: і навчаються, і працюють, і танцюють, і займаються громадською діяльністю...
Словом, День університету видався доволі розмаїтим. І по суті, не встиг він відгомоніти, а ректорат ІФНМУ вже готується до ювілейної 75-ї річниці закладу. Запевняють, що це свято буде ще гучнішим.