Лідери змін. Світлана Івасишин: Моя мета – спонукати молодь до активної участі у житті громади

Голова Молодіжної ради Угринівської ТГ Світлана Івасишин в інтерв’ю розповіла про особливості й виклики громадської роботи, поділилася планами на майбутнє та дала пораду активістам, які тільки розпочинають свій шлях: не розчаровуватися, не боятися проблем, що виникають, адже це закономірно; не здаватися, а йти вперед задля втілення в життя цікавих і корисних проєктів.

– Світлано, розкажіть про себе, свої хобі.

– Мені 28 років, я мама двох хлопчиків-школярів. Змалку люблю співати, беру участь в ансамблі, який створено у нашій Угринівській територіальній громаді. Майже 10 років займаюся громадською діяльністю.

– Як Вас можна описати читачам одним реченням?

– Активна й позитивна.

– Чи вдається Вам, юристці за фахом, співпрацювати з громадськими активістами?

– Я закінчила Львівський державний університет внутрішніх справ. Та наразі не працюю за спеціальністю, проте часто використовую здобуті у виші знання з юриспруденції, оскільки громадська активність вимагає звернень, запитів на інформацію, які спрямовуємо до органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування.

– Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало Вас до цього?

– Розпочала громадську діяльність невдовзі після того, як народила первістка. Мені було дуже важливо, аби моя дитина мала де розвиватися, гратися, пізнавати світ. Якраз тоді в Угринові простоював незавершений дитячий майданчик, а я була зацікавлена в тому, аби він запрацював. Я долучилася до громадської організації «Мами Прикарпаття», яка нині є дуже популярною, була організатором різних свят і заходів, паралельно шукала однодумців, обговорювала різноманітні проблеми з учасницями спільноти. Наше спілкування спричинилося до того, що я чітко усвідомила: потрібно відстоювати свою думку, брати активну участь у розвитку своєї громади та намагатися вирішувати проблеми, а не ігнорувати чи замовчувати їх.

– Пам’ятаєте, який проєкт був першим?

– Це благодійний аукціон зустрічей, який я робила в рамках своєї громадської роботи, коли стала головою Молодіжної ради Угринівської ТГ. Ми зібрали приблизно 15 тис. грн. на лікування дівчинки. Цей проєкт дав поштовх рухатися далі та робити добрі справи.

– Які виклики поставали перед Вами?

– Вони передовсім стосувалися неконструктивної критики на мою адресу. Чимало людей здатні безпідставно критикувати тих, хто щось робить, шукати підводних каменів, тощо. Совкова ментальність окремих людей досі дається взнаки…

– Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5 відсотків мешканців є активними. Яка ситуація з цим в Угринівській ТГ?

– Щодо нашої громади, то я б ще зменшила ці цифри. Критикувати є чимало охочих, проте щось робити зголошується мало… Люди байдужі до життя громади. Але це має також своє пояснення. Невеличкі зарплати і пенсії, високі тарифи на комунальні послуги, низька платоспроможність людей спричиняють збайдужіння і пасивність до громадського життя. Але відрадно, що є молоді люди, які прагнуть змін і готові їх робити.

– Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?

– Наша громада дуже маленька і не завжди відповідає проєктним критеріям. Як голова молодіжної ради, пройшла навчання з партнерства й адвокації в ГО «Хмарочос». Саме зараз працюю над проєктом щодо інклюзії в освітньому середовищі. Зокрема йдеться про кутки дозвілля для школярів, де будуть і інклюзивні ігри, тощо. На мою думку, вони об’єднуватимуть шкільну родину.

– Чим досвід діяльності молодіжної ради Угринівської ТГ може бути корисною для інших?

– Працюючи в молодіжній раді цієї громади, відчули, що маємо недостатній зв’язок з молодіжними радами інших ТГ. Оскільки комунікувати – дуже важливо, то мені спало на думку ініціювати спільний захід представників молодіжних рад Прикарпаття задля обміну досвідом і кращими практиками. Нам це вдалося, на Форум молодіжних рад Прикарпаття зібралося понад 100 активістів. Організаторами цього масштабного злету молоді, крім молодіжної ради Угринівської ТГ, виступили департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА й Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України. У рамках заходу було підписано меморандум про створення спільноти молодіжних рад Прикарпаття при Івано-Франківському РВ АМУ. Плануємо з представниками молодіжних рад та юнаками й дівчатами, зацікавленими у творенні молодіжної політики у своїх громадах, впроваджувати різні проєкти на обласному рівні. Невдовзі у нас відбудеться навчання SMM, тобто вчитимемося правильно працювати в соцмережах…

– Що мотивує Вас займатися громадською діяльністю?

– Саме пасивна молодь і критика, що лунає в мій бік, мотивують мене ще більше працювати і розвиватися.

– Які основні цілі та плани на майбутнє?

– Хочемо продемонструвати на рівні Прикарпаття, що наша молодь активна й готова приймати рішення. Моя мета – спонукати молодь до прийняття рішень. Мені прикро, що багато молодих людей не ходять на вибори, що їм байдужа доля краю зокрема і країни загалом. Також важливо, щоб молоді люди кандидували у депутати в своїх громадах. Але цьому мають передувати зустрічі, навчання… Системна підготовка молоді до участі в житті громади допоможе її розвивати, залишатися вдома, замість їхати за кордон у пошуках кращого життя.

– Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?

– Не розчаровуватися, не боятися проблем, що виникають, адже це закономірно! Не здаватися, а йти вперед задля втілення в життя цікавих і корисних проєктів!

Редактор відділу газети “Галичина”