Леся Вербовська: Мандри надихають мене на досягнення нових вершин та створення нових проєктних продуктів

Заступниця голови правління громадського центру (ГЦ) «Ділові ініціативи», керівниця проєктів, кандидатка економічних наук, доцентка кафедри менеджменту та адміністрування, заступниця директора Інституту економіки та менеджменту ІФНТУНГ Леся Вербовська в інтерв’ю розповіла про особливості, рецепти успіху і виклики громадської роботи, а також дала пораду активістам, які тільки розпочинають свій шлях: не боятися бути активними, робити добрі справи, які можуть не приносити плодів на початку діяльності, проте відтак дадуть належний результат.

– Пані Лесю, розкажіть про себе, свої хобі.

– В трирічному віці з батьками переїхали жити з міста Калуша в місто Івано-Франківськ. Вчилася і закінчила середню школу № 8 (нині школи з таким номером в нашому місті уже немає), поступила в середньо-професійне училище №4, після якого вступила до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, де, будучи ще студенткою, почала працювати. Нині я кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту та адміністрування та заступник директора Інституту економіки та менеджменту ІФНТУНГ. Люблю відвідувати нові міста та місця, гуляти там. Люблю мистецтво в усіх його проявах: театр, кіно, мистецькі зустрічі, це мене надихає на досягнення нових вершин та творення нових проєктних продуктів. Люблю відпочивати в тиші та слухати легку джазову музику.

– Як Вас можна описати читачам одним реченням?

– Людина, яка ставить перед собою майже недосяжні цілі, і досягає їх.

– Ви працюєте викладачкою в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, чи вдається співпрацювати з громадськими активістами?

– Так, на кафедрі менеджменту та адміністрування. При кафедрі функціонує студентський гурток, куди запрошуємо громадських активістів на зустрічі зі студентами, проведення цікавих лекції і дискусій, адже це площадка можливостей, обміну досвідом діяльності чи то організації, чи то особистості.

– Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?

– Чесно кажучи, уже й не пам’ятаю, з чого і як усе розпочалося. Проте пам’ятаю, що до громадської діяльності ще в 2000-х роках мене залучила Галина Васильченко – голова правління громадського центру «Ділові Ініціативи». Це були цікаві роки, роки становлення громадянського суспільства, в багатьох людей була жага до навчання, розвитку підприємницьких навичок, звершення чогось нового. Мене зацікавила робота в організації. На той час проєкти і проєктна діяльність були чимось новим і не зрозумілим для багатьох людей. Як показав час і наш досвід: проєктна діяльність стала невід’ємною частиною нашого життя та роботи. Проєктна діяльність нині є дуже популярною, як кажуть, вона на часі, існує багато інституцій, які навчають спеціалістів з цього напрямку. А в 2000-х роках ми самі шукали навчання. Хочу звернути увагу, що на кафедрі менеджменту та адміністрування (кафедра на якій я працюю), на магістерському рівні відкрито спеціалізацію «Проєктний менеджмент». В Інституті економіки та менеджменту є багато напрямків, на яких можна навчатися. Тож запрошую всіх охочих до нас на навчання!

– Пам’ятаєте, який проєкт був першим?

– О, так! Адже працювати в ГЦ «Ділові ініціативи» я почала, ще у далекому 2000 році, тоді ми реалізовували, як на той час дуже амбітний проєкт, а саме навчали жінок підприємницьким вмінням та навичкам. Відтак були різні за суттю і змістом проєкти, але всі вони мені як перші, адже кожен проєкт – це нові виклики, результати, знайомства…

– Які виклики були перед вами?

– Кожен проєкт має свої виклики, адже всі проєкти, які зреалізовані, дотичні до людей різних вікових категорій та статусу...

– Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5 відсотків жителів є активними. Яка ситуація в Івано-Франківській ТГ?

– На мою думку, ситуація з активністю жителів в Івано-Франківській ТГ є складною, адже громадські організації, які функціонують на території громади, не охоче популяризують громадську активність.

– Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?

– Пишаюся всіма своїми проєктам, в яких брала участь, і як керівник проєкту, і як асистент, виокремлю тільки три: «Ефективність розвитку громади у залученні громадян до прийняття рішень» та «Залучення громади до місцевого розвитку – запорука ефективності реформ децентралізації для майбутнього», Програма U-LEAD з Європою; «Голос громади в місцевому самоврядуванні» в Івано-Франківській області. Програма «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), реалізувався Глобал Комьюнітіз (Global Communities); «Підтримка процесів створення та розвитку Галицької, Бурштинської та Більшівцівської об’єднаних територіальних громад», які підтримав Інститут громадянського суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа за сприяння Європейського Союзу в рамках проєкту «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні». Названі проєкти (і не тільки) – це наша гордість, адже після завершення терміну їх реалізації бачимо нашу роботу в територіальних громадах. Команда ГЦ «Ділові ініціативи» створила дуже багато якісних продуктів, виокремлю тільки один – це молодіжні ради в територіальних громадах. Коли відкриваю на ФБ сторінку будь-якої із молодіжних рад, які ми створили, і читаю про їхні успіхи та досягнення, то серце радіє. Ми підготували лідерів змін в територіальних громадах, і вони направду роблять велику роботу щодо формування громадянського суспільства. Пишаюся, що деякі з них досягли високих вершин.

– Чим ще ваша організація може бути корисною для інших?

– Громадський центр «Ділові ініціативи» має колосальний досвід щодо роботи із залучення молоді до активних дій у громаді, проведення тренінгів з відповідних напрямків, написання стратегій розвитку громад, надання фахових консультацій, адже маємо висококваліфікованих та висококласних спеціалістів у нашій команді.

– Що мотивує вас займатися громадською діяльністю?

– Знайомство та спілкування з цікавими людьми, адже це підвищує обізнаність у багатьох сферах, прагну ділитися досвідом з іншими активними людьми. А також це можливість брати участь у заходах, які проходять у різних куточках нашої чудової країни.

– Які основні цілі та плани на майбутнє?

– Написати, виграти та зреалізувати масштабний проєкт, який принесе користь громаді.

– Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?

– Не боятися бути активними, робити добрі справи, які можуть не приносити плодів на початку діяльності, проте відтак дадуть належний результат. Зі стовідсотковою впевненістю можу сказати, що плоди від справ будуть, але трішки пізніше. Творіть свій особистий бренд, не забуваючи при цьому творити бренд організації, в якій будете працювати чи працюєте.

Редактор відділу газети “Галичина”